Stop pravicovým extrémistom

Nemecký psychoterapeut Hans Joachim Maaz tvrdí, že pravicový extrémizmus vo východonemeckých spolkových krajinách bude ďalej narastať. Súvisí to podľa neho s kompenzáciou duševných deficitov vyplývajúcich s autoritatívnej výchovy v rodičovskom dome, no tiež v detských jasliach a škôlkach v bývalej NDR.
Počet zobrazení: 962

Nemecký psychoterapeut Hans Joachim Maaz tvrdí, že pravicový extrémizmus vo východonemeckých spolkových krajinách bude ďalej narastať. Súvisí to podľa neho s kompenzáciou duševných deficitov vyplývajúcich s autoritatívnej výchovy v rodičovskom dome, no tiež v detských jasliach a škôlkach v bývalej NDR. Podľa Maaza deti z takýchto pomerov sa ako dospelí usilujú opäť o autoritárske vzťahy alebo vytváranie autoritárskych skupín. Výchova v detstve a zážitky z tohto obdobia nesporne výrazne formujú ďalšiu orientáciu a správanie sa človeka, no dôležitú rolu tu zohrávajú snáď aj genetické danosti a najmä sociálne prostredie. Nemecký psychoterapeut sám konštatuje, že nárast extrémizmu súvisí aj so stále sa zmenšujúcimi možnosťami odstránenia frustrácie v oblasti konzumu a sociálneho uznania vo východnom Nemecku. Závisť a averzia "občanov druhej kategórie" voči sociálne nadradeným západným Nemcom sa u mnohých kompenzuje v odpore voči sociálne slabým a v mnohom právne i spoločensky slabšie chráneným cudzincom a príslušníkom menšín. Tieto závery však rozhodne nemožno absolutizovať a na pravicový extrémizmus v Nemecku nazerať ako na teritoriálny (východonemecký) problém. Atentát, pri ktorom koncom júla utrpelo zranenia desať osôb z republík bývalého ZSSR (väčšinou príslušníci židovskej komunity) sa predsa odohral v Düsseldorfe, azda najbohatšom meste západného Nemecka...

Možno povedať, že spolkový kancelár Gerhard Schröder uchopil problém za správny koniec, keď koncom minulého týždňa v televízii vyhlásil, že štát bude proti pravicovému extrémizmu tvrdo zasahovať a bude podporovať aj preventívne opatrenia. Zdôraznil pritom, že "treba pomôcť tým, ktorí za holými lebkami behajú zo sociálnych dôvodov." O týždeň chce kancelár začať 12-dňové turné po nových spolkových krajinách, ktorého hlavnou témou bude vyrovnanie sa s pravicovým extrémizmom. Ľudia z blízkosti Schrödera (jeho manželka Doris, no predovšetkým hovorca vlády Uwe-Karsten Heye) a sympatizujúce osobnosti z oblasti médií, zábavného priemyslu, športu a ekonomiky vytvárajú celonemeckú iniciatívu súkromných osôb zameranú proti pravicovému extrémizmu. Heye uzavrel s vedúcimi predstaviteľmi Ústrednej rady židov v Nemecku pakt proti extrémizmu s názvom Ukázať tvár. Jeho cieľom je mobilizovať všetkých nemeckých občanov a vplyvných ľudí zo všetkých oblastí spoločnosti, aby spolupracovali a angažovali sa v boji proti pravicovej scéne na základe už spomínanej občianskej iniciatívy. Jedným z najznámejších prírastkov v tejto kampani sa stal pred niekoľkými dňami aj známy tenisový majster Boris Becker, ktorý má manželku a deti čiernej pleti.

Z prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa začiatkom augusta vyplynulo, že viac ako 87 percent žien a 73 percent mužov v Nemecku vidí v extrémnej pravici rastúce nebezpečenstvo pre ďalší vývoj krajiny. Túto hrozbu vnímajú predovšetkým prívrženci SPD (až 88 percent), zatiaľčo len 38 percent priaznivcov liberálnej FDP si myslí, že tento fenomén môže vážne ohroziť krajinu. Myšlienka podniknúť čo najskôr rozhodné kroky proti pravicovému extrémizmu s dostatočne hlbokým a širokým záberom nachádza podporu nielen v radoch SPD a u postkomunistickej PDS, ale aj vo vedení CDU a v radoch CSU. Zjednotenie politickej scény (hoci šéfka CDU Merkelová si neodpustila kritiku SPD za jej doterajšiu činnosť v danej oblasti) naznačuje, že demokratické myšlienky zostávajú v Nemecku základnou platformou tamojšej spoločnosti.

Autor (1955) je komentátor denníka Práca

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984