Éra prezidenta Fujimoriho sa končí

O prekvapenia v krajine medi, striebra, koky a histórie Inkov núdza nebýva. To posledné však malo vysoko výbušné pozadie, keď Alberto Fujimori, nedávno po tretí raz zvolený prezident, oznámil, že vypíše nové voľby hlavy štátu a rozpustí nekalými praktikami poškvrnenú Národnú spravodajskú službu (SIN).
Počet zobrazení: 1076

O prekvapenia v krajine medi, striebra, koky a histórie Inkov núdza nebýva. To posledné však malo vysoko výbušné pozadie, keď Alberto Fujimori, nedávno po tretí raz zvolený prezident, oznámil, že vypíše nové voľby hlavy štátu a rozpustí nekalými praktikami poškvrnenú Národnú spravodajskú službu (SIN).

V nedávnej peruánskej volebnej kampani sa takmer zrodil nový rozprávkový príbeh, v ktorom sa chudobný chlapec s indiánskou krvou stal novým kráľom krajiny. Tak ako v roku 1990 sa z ničoho nič objavil na scéne univerzitný profesor Fujimori a porazil v prezidentskom súboji známeho spisovateľa Mario Vargasa Llosu, počas tohto roka spôsobil rovnaké prekvapenie líder opozície Alejandro Toledo. Skoro preto, lebo demokratická procedúra volieb bola len fasádou zriadenia založeného na rôznych špinavých praktikách tajnej služby, ktoré mali prispieť k udržaniu Fujimoriho moci. Opozícia i mimovládne organizácie naznačili, že voľby neboli kóšer a pravdepodobne ich manipulovala SIN. Z tohto dôvodu ústupok víťaza Fujimoriho prekvapí. Zostáva sa iba spýtať, prečo tak ľahko?

Šéf tajnej služby je lump Formálne prezidentovo rozhodnutie nadišlo po zverejnení kompromitujúcej videokazety, na ktorej je zachytený šéf SIN Vladimiro Montesinos, ako sa snaží podplatiť sumou 15 000 dolárov poslanca parlamentnej opozície, aby sa priklonil k Fujimoriho táboru. Neskôr sa našli dôkazy, že sivá eminencia peruánskej politiky a pravá ruka terajšieho prezidenta sprostredkovala ilegálny predaj tisícok samopalov typu kalašnikov kolumbijským povstalcom. Ako a prečo unikli tieto informácie na verejnosť v štáte, ktorý je obviňovaný z diktatúry a v ktorom je tajná služba takmer všeobecná, bude zaujímať pravdepodobne ešte dlho nielen žurnalistov. Špekuluje sa, že dobiedzavá SIN začala prekážať niektorým armádnym zložkám. Faktom však je tiež nespokojnosť Peruáncov s metódami SIN a Fujimoriho, ktoré zahŕňali odpočúvanie telefónov, zastrašovanie či mučenie nepohodlných osôb. Nezanedbateľný sa javí tiež nátlak Organizácie amerických štátov a USA na peruánske elity, aby stabilizovali rozháranú spoločnosť.

Čo bolo, to bolo Na začiatku 90-tych rokov sa táto andská krajina nachádzala v pásme hyperinflácie, terorizmu a korupcie. Fujimori i Montesinos sa podujali s týmto neporiadkom zakrútiť, čo sa im aj podarilo. Krajina sa stala navonok demokratickou - fungujú tu súdy, parlament, politické strany, rozmanitý trh médií. Ale len naoko. Vedenie krajiny sa tiež vysporiadalo bez rukavičiek s dvoma gerilovými skupinami - Svetlým chodníkom a Hnutím Túpaca Amaru, a rozbehlo s pomocou USA mnoho ekonomických a sociálnych programov na zníženie biedy obyvateľstva. Počas týchto rokov stabilizácie boli viacerí ochotní prehliadnuť spôsob, akým Fujimori úspechy dosiahol. Čo bolo, bolo. Dnes sa síce Peruánci môžu bez obáv prechádzať v noci po uliciach, ale veľmi ťažko bez strachu napríklad telefonujú. Tajná služba je takmer všade. Peru nepozná krvavé násilie, ale nevyberavé nátlakové metódy na oponentov sa nájdu. Sem-tam vražda, nejaké mučenie, obvinenie z finančných alebo právnych podvodov, ohováračská kampaň štátnej televízie...

Radosti i starosti Avizované nové voľby nadchli okamžite stúpencov "skutočnej demokracie". Porazený prezidentský kandidát Toledo ihneď letel z amerického Miami do Limy, pričom vyhlásil, že je pripravený stať sa prezidentom. Jednoduché riešenia však existujú len v rozprávkach. Napriek výzvam viacerých opozičných politikov bude jednotný vyzývateľ kandidáta Fujimoriho strany problematický. Opozícia je roztrieštená a pri troche nadsádzky - čo jej predstaviteľ, to záujemca o najvyššie kreslo štátu. Toledo akosi automaticky ráta, že nositeľom demokracie bude on, zverejnenie nahrávky s Montesinosom však vynieslo do výšin popularity poslanca parlamentu Fernanda Oliviera, vysoký osobný rating má tiež starosta Limy Alberto Andrade. To všetko nahráva Fujimorimu. Ten sa navyše rozhodol, že nové voľby budú v roku 2001 a dovtedy riadenie štátu zvládne. Viacerí pozorovatelia upozorňujú, že pred delením prezidentského miesta pre "demokrata" bude potrebné skôr zmeniť pravidlá politickej hry, aby bolo Peru skutočne demokratické. A ak sa na novom poriadku zhodnú všetky relevantné politické sily, je predpoklad, že pluralitný systém vydrží. Po Chile by išlo o ďalší príklad pozitívneho vývoja v Latinskej Amerike. Avšak krach modernizácie by mohol spôsobiť hlbokú skepsu.

Autor (1975) je redaktor Národnej obrody

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984