Miléniový pochod z Belfastu do Jeruzalema

Vybrať sa sám na pochod naprieč Európou sa väčšine z nás môže javiť ako "pochabosť". Phil Ward, 39 ročný typograf z Belfastu sa vydal na púť, ktorej cieľom je poukázať na nezmyselnosť náboženských konfliktov vo svete a propagovať myšlienky humanizmu.
Počet zobrazení: 1036

Vybrať sa sám na pochod naprieč Európou sa väčšine z nás môže javiť ako "pochabosť". Phil Ward, 39 ročný typograf z Belfastu sa vydal na púť, ktorej cieľom je poukázať na nezmyselnosť náboženských konfliktov vo svete a propagovať myšlienky humanizmu.

Phil putuje peši už od začiatku júna a do cieľa svojho pochodu, Jeruzalema, by mal doraziť presne 1. januára 2001, na prahu nového milénia. Svojou cestou chce upozorniť na nebezpečenstvo náboženského fanatizmu a na hodnoty humanizmu založené na princípoch tolerancie a mierového spolužitia. Podľa jeho názoru, v mene náboženstva učia dospelí nenávisti už malé deti. "V Belfaste, odkiaľ pochádzam, som každodenne svedkom obrovského ľudského utrpenia a beznádeje, spôsobených náboženstvom. Podobne je to aj vo svete, len náboženstvá sú iné. Deti vyrastajú v takomto prostredí nenávisti, a preto sa nemôžeme čudovať, akí sú, keď vyrastú. Nechcem, aby aj moje deti boli obeťami sektárstva." V tomto majú Belfast a Jeruzalem mnoho spoločné, a preto sa rozhodol na takúto svojráznu formu protestu.

Na nápad uskutočniť pochod z Belfastu do Jeruzalema prišiel už pred šiestimi rokmi. Dôvod bol prostý: chcel urobiť niečo, čím by upozornil a podporil racionalistický pohľad na svet a jeho étos. Phil chcel poukázať na fakt, že v západnom svete existuje 25 percent ateistov. "Uvažoval som asi takto: čo môžem urobiť ja ako sadzač vo fabrike v Belfaste? Nič. Ale mohol by som ísť z Belfastu do Jeruzalema, z jedného centra náboženskej intolerancie do druhého - takto by sa naše myšlienky mohli objaviť aj v médiách". Jeho snahou je povzbudiť ľudí, ktorí ako ateisti nie sú nijako organizovaní, aby sa nebáli a aby sa zapojili do humanistického hnutia. V Bratislave napríklad už niekoľko rokov funguje organizácia Prometheus. V iných krajinách sa podobné organizácie označujú ako Free religion, Humanitarians a. p. Zastrešujúcou organizáciou je International Humanist and Ethical Union (IHEU). Únia je celosvetová nevládna organizácia (NGO) financovaná prostredníctvom 10 najväčších organizácií v Belgicku, Holandsku, Nórsku, Veľkej Británii a USA. Okrem toho existuje ešte veľmi veľa pridružených malých organizácií, akou je napríklad aj Prometheus v Bratislave. Momentálne je centrála IHEU v Londýne, ale na princípe rotácie sa mení miesto každé tri roky. Na budúci rok sa bude sťahovať do Bruselu. Ako zaujímavosť možno uviesť informáciu, že v Utrechte (Belgicko) pôsobí veľmi silná organizácia priamo na univerzite. Zmyslom organizovania sa humanistov je aj lobing v rámci OSN a EÚ. "Takto sú naše požiadavky zahrnuté do ich agendy," hovorí Phil a dodáva: "Étos viac ako štvrtiny populácie sveta by sa mohol spojiť do celosvetového hnutia. Pol druha miliardy ľudí nemôže nikto ignorovať (katolícka cirkev má asi 900 mil. členov - poznámka redaktora). V Nórsku sú napríklad do humanistického hnutia zapojené zhruba 4 percentá obyvateľov. Stal som sa členom IHEU, aby som nejakým spôsobom mohol zmeniť svet a snažím sa o tom presviedčať aj ostatných ľudí."

Naša debata sa zvrtne na slovenskú problematiku. Na moje prekvapenie je Phil o pomeroch u nás celkom slušne informovaný. Vie, že podľa posledného sčítania obyvateľstva sa viac ako 20 percent obyvateľov SR, čo je asi 1 milión, neprihlásilo k žiadnemu náboženstvu. "Vaša vláda tento fakt úplne ignoruje. Racionálne uvažujúci ľudia by sa mali prebrať, lebo keď sa raz zobudia, bude už neskoro a zistia, že žijú v katolíckom štáte. Podpis zmluvy s Vatikánom je prvým krokom. Ak vláda financuje zo štátneho rozpočtu cirkvi, tak by mala primerane financovať aj nenáboženské skupiny." Podľa Phila bude na budúci rok, keď sa na Slovensku uskutoční sčítanie obyvateľstva, dôležité presvedčiť ľudí, aby sa nebáli uviesť do dotazníkov, že sú ateisti. Ak tak neurobia, bude aj naďalej prevládať mýtus o tzv. katolíckom Slovensku. Napriek tomu, že náboženstvo zohráva v súčasnej spoločnosti čoraz menšiu a menšiu úlohu, svoj vplyv na fungovanie štátu si stále udržiava. Rozhovor sa chýli ku koncu, Phil sa musí pripraviť na zajtrajšiu cestu do Maďarska. Na moju otázku, či očakáva od svojej cesty aj reálny výsledok, mi rezolútne odvetí: "Áno. Bol som v kontakte so 62 médiami, napr. v Belgicku a Holandsku som mal veľký priestor aj v rádiách a televízii. Myslím si, že takto sa ľudia o nás dozvedia a pochopia, že morálny môže byť človek aj bez boha."

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984