Chyba poslancov prospeje športovcom

Parlament nedávno schválil novelu zákona o lotériách a iných podobných hrách. Tiposu tak zákonodarcovia slovenského parlamentu zabezpečili monopolné postavenie a športu kvalitný prílev peňazí. I keď… Od 1. januára 2001 bude koniec rozličným mediálnym súťažiam, anketám či žrebovacím akciám.
Počet zobrazení: 932

Parlament nedávno schválil novelu zákona o lotériách a iných podobných hrách. Tiposu tak zákonodarcovia slovenského parlamentu zabezpečili monopolné postavenie a športu kvalitný prílev peňazí. I keď…

Od 1. januára 2001 bude koniec rozličným mediálnym súťažiam, anketám či žrebovacím akciám. Od tohto dátumu sa najväčším podnikateľom v hazardných hrách stane štát. Konkrétne prostredníctvom Tiposu. Pritom médiá tento druh marketingovej propagácie využívali vo zväčšenej miere a priznajme si, taktiež v značnej miere obohatili ich pokladnicu. Najmä zvýšením predajnosti svojich periodík.

Štát sa však ku všetkým oblastiam nespráva macošsky. Čo chce médiám vziať, to dostanú športovci. Konkrétne 50 percent zo ziskov z týchto hier. Často sa totiž sťažujú na nedostatok peňazí, zlé materiálne podmienky. Niekedy ale s peniazmi zvyknú narábať ako deti s vreckovým. Neefektívne. A ak majú možnosť získať viac, vedome to odmietajú. Aj keď oni tomu hovoria inak. Stačí sa však vrátiť k atmosfére pred olympiádou. Veď svojimi vtedajšími krokmi sa chystali od sponzorských zmlúv odstúpiť mecenáši atletiky a futbalu. Futbalistom sa vari peniažky nezídu (najmä tým na vyšších postoch). Veď aj mnohí renomovaní reportéri upozorňujú na fakt, že športoví funkcionári číslo jeden si žijú nad pomery. A vidiecke a mládežnícke kluby pritom živoria.

Slovenská "ministerka športu" Mária Ďurišinová sa zo schválenej novely zákona o lotériách a iných hrách teší. Považuje ho dokonca za najväčšie víťazstvo, aké šport v poslednom období v domácej diplomacii dosiahol. A tak môžeme dobre spávať, že tento "rezort" bude u nás na vyššej úrovni aj vďaka našej nepriamej finančnej podpore. Zároveň dúfajme, že ňou nebudeme podporovať rozličné firmy slovenských futbalových klubov, prípadne peňaženky vyššie postavených športových funkcionárov.

Stačí sa pozrieť na nedávne výsledky kontroly v Slovenskom futbalovom zväze (SFZ). Zväzu a klubom vtedy štátny fond telesnej kultúry poskytol 20 miliónov, z vládnej rezervy SFZ dostal ďalších 20 miliónov. Spolu teda daňoví poplatníci prispeli na lepší život futbalistov čiastkou až 40 miliónov. A onedlho získajú od nás ešte viac.

Športovci teda dostanú 50 percent z príjmov Tiposu z prevádzkovania lotérií a iných hier. Kto nám však dá záruku, že s týmito prostriedkami budú narábať efektívne? Športová mládež na Slovensku živorí. Na druhej strane špičkoví športovci majú niekedy až nadštandardné platy. A koho bude teda prostredníctvom občanov platiť štátny podnik Tipos?

Proti prijatému zneniu novely zákona o lotériách sa už postavili nielen predstavitelia médií, ale, čo je prekvapujúcejšie, aj samotní poslanci, ktorí za takúto novelu v Národnej rade zdvihli ruku. Ján Budaj dokonca dúfa, že išlo o malé nedorozumenie vládnej legislatívy, ktoré sa v krátkom čase novelou vyčistí. Občan si teda až teraz bude priať, aby zákonodarcovia už konečne mali asistentov, ktorí by za nich pripravované zákony preštudovali. Veď čo ak onedlho "zle" zahlasujú aj za iné, možno oveľa dôležitejšie zákony?

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984