Apokalypsu môže spustiť vírus

Americký odborník Matthew Devost zo Strategic Assessment Center vo Virginii tvrdí, že teroristi môžu pomocou klasických prostriedkov zničiť dôležitý hardware krajiny, ako napr. počítače letového dozoru, elektrárenských podnikov či komunikačné zariadenia, a tým uviesť celý štát do chaosu.
Počet zobrazení: 1399

 

Americký odborník Matthew Devost zo Strategic Assessment Center vo Virginii tvrdí, že teroristi môžu pomocou klasických prostriedkov zničiť dôležitý hardware krajiny, ako napr. počítače letového dozoru, elektrárenských podnikov či komunikačné zariadenia, a tým uviesť celý štát do chaosu.

Devost pripomenul niekoľko útokov severoírskej organizácie IRA roku 1993 v londýnskej bankovej štvrti. Zničenie počítačov vtedy malo uvrhnúť do chaosu celý finančný svet. Nestalo sa, no zopakovať sa to môže s iným výsledkom. Rozsiahle finančné transakcie uskutočňované takmer výlučne prostredníctvom počítačovej siete sú priveľkým lákadlom... Druhou možnosťou sú digitálne útoky hackerov. Aj tu existuje precedens: teroristi v Japonsku spáchali útoky na počítačový systém predmestskej vlakovej dopravy, čím spôsobili niekoľkohodinový dopravný chaos. Po takýchto "maličkostiach" môže celkom pokojne prísť v dnešnej dobe, keď prezident George Bush vyhlásil vojnu terorizmu, z ich strany tzv. veľká vec s nedoziernymi následkami.

Prípravy na kybervojnu

Pred dvoma rokmi načrtol americký počítačový expert John Arquilla možný scenár budúcej "kybervojny" (vojenské operácie zamerané na ničenie či narušenie informačných a komunikačných systémov protivníka). Podľa neho sa niekedy okolo roku 2002 po rozšírení NATO o pobaltské republiky rozhodne Moskva pre počítačovú odvetu voči Západu, ktorá by mohla spočívať vo výpadkoch prúdu, haváriach vodární, chaose v leteckej doprave či výkyvoch na burze. Vtedajší námestník ministra obrany USA John Harm v tej súvislosti pripomenul, že čoraz viac zariadení je závislých na počítačoch. "Keď vypnete prúd vo veľkom meste, zomrú ľudia. Keď zhasnete viac miest naraz, zomrie veľa ľudí. Je to rovnako hrozné ako bombardovanie," tvrdí John Harm.

Svoje vlastné Net Force (sieťové sily) si podľa CIA budujú Rusko a Čína, no často sa v súvislosti s možným kyberútokom spomína aj Irán, Irak, KĽDR (vodca Kim Čong Il je veľkým fanúšikom internetu), Líbya, Kuba a na použitie elektronických úderov sa pripravujú tiež Veľká Británia, Francúzsko, Izrael... V konflikte nového typu teda nepôjde o zostreľovanie lietadiel, ale protivníkových počítačových sietí. Tento typ boja vyhovuje aj teroristom. Zapatistickí povstalci v Mexiku sa už skúšali dostať k vládnym kontám, tamilskí Tigri zas útočili e-mailovými "bombami" na počítače srílanskej vlády. Srbskí a ruskí hackeri počas vojny v Kosove pred dvoma rokmi napadli sieť NATO a na niekoľko hodín ju vyradili z prevádzky.

Rusi stavili na intranet

Hľadiac cez studenovojnovú prizmu vidia v USA na tomto poli jedného z hlavných protivníkov v Rusku. Moskva údajne už tri roky vedie cielenú akciu proti Pentagónu. Pri prieniku do jeho internetovej siete pod kódovým označením Mesačné bludisko si podľa poradcu americkej supertajnej agentúry NSA vytvorili Rusi "zadné vrátka", cez ktoré vraj môžu kedykoľvek vykrádať tajné informácie. Podľa odborníka FBI Michaela Vatisa síce údaje premiestnené do Ruska nie sú tajné, no predstavujú "veľmi citlivé informácie". K prieniku sa Kremeľ oficiálne nehlási, no týždenník Newsweek napriek tomu tvrdí, že za útokom stáli "špičkoví kyberšpióni z Ruskej akadémie vied, ktorá úzko spolupracuje s vojenskými laboratóriami".

Dôstojník ruskej tajnej služby FSB Vladimir Nepomňaščij v rozhovore pre tamojší internetový sajt Strana vyhlásil, že ruská vládna sieť je fakticky neprelomiteľná. Na rozdiel od Američanov totiž Rusi stavili na finančne náročnejší, uzavretý systém intranetu. Hackeri by sa podľa dôstojníka FSB museli doslova prevŕtať do káblov, kadiaľ prúdia informácie medzi vládnymi úradmi, armádou a tajnými službami, prípadne si v niektorej z týchto inštitúcií nájsť zamestnanie. Slabina USA je zrejme aj v tom, že kým ruské tajné služby sa spoliehajú len na absolventov vlastných vzdelávacích programov, Pentagón rozhadzuje svoje siete aj medzi nádejnými spolupracovníkmi z radov (často nespoľahlivých) hackerov. Prezident Bush, nadväzujúc na Clintonovu myšlienku, však nedávno schválil vyčlenenie 8,6 milióna dolárov pre projekt Cyber Corps, v ktorom vláda ponúka študentom 25 000 dolárov ročne plus úhradu školného na prestížnych univerzitách, keď sa zaviažu minimálne na rok práce v boji proti počítačovým pirátom. Vláda verí, že mnohí študenti natrvalo prejdú do jej služieb.

Rob Clyde, odborník na počítačovú bezpečnosť, pripravujúci programy pre americké ministerstvo obrany, tvrdí, že Pentagón je najobliehanejšou vládnou inštitúciou: "Pre hackerov je to svätý grál". Aj pre teroristov predstavuje Pentagón symbol americkej vojenskej expanzie, preto si ho vybrali za cieľ svojho leteckého útoku popri symbole ekonomickej globalizácie v podobe budov World Trade Centra. A keďže internet je vlastne tiež symbolom globalizácie, možno veľmi vysoko na rebríček pravdepodobností zaradiť teroristický útok na túto počítačovú sieť v USA, ba možno na celom svete. Usáma bin Ládin disponuje vraj mimoriadne kvalitnou technológiou a tiež fanatickými a vzdelanými následovníkmi... Svet by si mal dávať veľký pozor!

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984