Boj ilúzií s argumentmi

Maďarskú politickú scénu vmanévrovali predčasne do predvolebnej kampane, hoci voľby budú až na jar. Vládne strany začali sústredený útok na opozíciu hneď po letných prázdninách a opozícii nezostávalo nič iné, ako zdvihnúť hodenú rukavicu.
Počet zobrazení: 975

Maďarskú politickú scénu vmanévrovali predčasne do predvolebnej kampane, hoci voľby budú až na jar. Vládne strany začali sústredený útok na opozíciu hneď po letných prázdninách a opozícii nezostávalo nič iné, ako zdvihnúť hodenú rukavicu. Ofenzívna iniciatíva vládnych strán, predovšetkým Fideszu, však trvá dodnes, lebo opozícia, a najmä najväčšia opozičná strana MSZP, akosi nenachádza protizbraň na nápaditú "metódu vypúšťania bublín" zo strany Fideszu a MDF, ktorým z pozadia kontruje formálne opozičná Csurkova strana MIÉP.

Útoky na Medgyessyho

Ľavicovo orientovaný Népszabadság o nemastnej-neslanej kampani socialistov napísal, že sa zdá, akoby MSZP nerozumela metódam modernej komunikácie alebo ju dokonca podceňovala. MSZP vraj nevyužíva zraniteľnosť Fideszu (veľké privatizačné a korupčné problémy vo vládnej koalícii), a tak protivník účinne spracúva verejnosť finančne rádovo menšími podozreniami v drobných záležitostiach. Vládna koalícia, ktorá sa ako na bežiacom páse dopúšťa primitívnych prechmatov a ktorej okolie je plné korupčných škandálov, dosiahla, že prvoradou "témou" sa stal socialistický kandidát na post premiéra, Gusztáv Medgyessy.

Ten sa zdal ideálnym kandidátom na predsedu vlády a vyzeralo to, že práve jeho osobou sa dostane kampaň zo začarovaného kruhu straníckeho politikárčenia, ukáže sa príťažlivosť nadstraníckeho myslenia socialistov, vecného prístupu k problémom krajiny. Medgyessy je uznávaný ekonóm, má skúsenosti ako bývalý minister financií a nie je členom strany. Z vládnej strany ho však cez verejnoprávne médiá neustále bombardujú otázkami ohľadne akýchsi 30 miliónov, ktoré pritom jeho poradenská firma získala z regulárnej činnosti. Medgyessy má v tomto boji podstatnú nevýhodu: nie je poslancom a má teda obmedzené možnosti zviditeľniť a brániť sa.

Serióznosť ako hendikep

Hendikepom socialistov je serióznosť, ktorá je síce v súlade s ich cieľmi, ale popri nápaditosti a povrchnosti vládnej propagandy sa zdá nudnou. Nedávno MSZP vydala sériu zošitov ako podklad pre diskusiu o programe. Na tézach pracovalo 150 odborníkov a je to vskutku obsažný materiál, o ktorom treba hovoriť seriózne. Lenže doba praje povrchnej, krátkej, ľahko stráviteľnej komunikácii, heslovitým prejavom a škandálnym odhaleniam. Ukazuje sa, že v ovzduší, ktoré sa podarilo vládnej koalícii vytvoriť, sa človek radšej zamyslí nad dohadmi a podozreniami, ako nad odborným textom, i keď sa týka budúcnosti krajiny.

Novú iniciatívu MSZP predstavuje "Balík zákonov demokracie", ktorý zahŕňa šesť tém: návrat k ročnému rozpočtu (Fidesz presadil dvojročný), ústavnú garanciu parlamentných vyšetrovacích komisií, prehľadnosť použitia verejných peňazí, uzákonenie systému zosúlaďovania záujmov, likvidáciu nevyrovnanosti riadenia verejnoprávnych médií a parlamentné zastúpenie menšín. Závažné veci, vyžadujúce vážne zamyslenie sa. Balóniky sériovo vypúšťaných škandálov však taký spôsob myslenia nevyžadujú - a sú teda populárnejšie.

Na tieto zákernosti je MSZP slabo pripravená. Rátala totiž s triezvou verejnou mienkou, s ľuďmi, pre ktorých je rozumná argumentácia vyššou hodnotou ako klebety a podozrenia. Aj v Maďarsku sa však podarilo vládnej koalícii za tri a pol roka "zamerikanizovať" politické myslenie veľkého počtu ľudí, a tak narastá vrstva senzácie chtivých, pre ktorú je seriózne zdôvodňovanie nudné. Maďarskí socialisti dúfajú, že ľudia sa prejedia škandálov a začnú vážne rozmýšľať. Štyri mesiace do volieb je však dosť krátky čas na zmeny v myslení. Až volebné výsledky ukážu, či sa MSZP podarilo prekonať nástrahy "modernej komunikácie", s ktorou Fidesz tak bravúrne narába.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984