Reformy a porazenecká nálada

Ak by sme hľadali vhodné pomenovanie pre uplynulý rok, azda najvýstižnejšie by sme ho mohli charakterizovať dvoma výrazmi: reformy a "blbá nálada".
Počet zobrazení: 994

Ak by sme hľadali vhodné pomenovanie pre uplynulý rok, azda najvýstižnejšie by sme ho mohli charakterizovať dvoma výrazmi: reformy a "blbá nálada".

K najväčším úspechom na vnútropolitickej scéne za rok 2001 nesporne patrí prijatie novely ústavy a reforma verejnej správy, ktorá napriek svojej kompromisnej podobe predstavuje dlho odkladaný krok k decentralizácii. Tretím, rovnako dôležitým opatrením, ktoré nás opäť o kúsok priblížilo k Európe, je zavedenie inšitútu ombudsmana. Ďalšími plusmi, ktoré rozhodne nemožno opomenúť, je stabilizácia ekonomiky, privatizácia bánk a zlepšenie ratingu u medzinárodných agentúr.

Ešte väčšie úspechy sme však zaznamenali na poli zahraničnej politiky. Slovenská republika sa stala členom OECD.V priebehu odchádzajúceho roka dosiahla značný pokrok v prístupovom procese s EÚ. Podarilo sa jej uzavrieť 21 kapitol európskej legislatívy a v tempe negociácií sa vyrovnala svojim visegrádskym susedom. Slovensko zaujalo popredné miesto aj medzi kandidátmi na vstup do NATO. Ak pri hodnotení výsledkov vnútornej politiky medzi verejnosťou prevláda negatívny postoj, v prípade zahraničnej politiky panuje výnimočná zhoda medzi expertmi i laikmi.

Nie všetko sa však podarilo. Na budúcu vládu čakajú ešte tri tvrdé oriešky: dôchodková reforma a dotiahnutie reformy zdravotníctva a školstva. No subjektívne vnímanie situácie je omnoho pesimistickejšie, ako tomu zodpovedá reálna skutočnosť. Z toho pramení tzv. blbá, či lepšie povedané porazenecká nálada. Problém tkvie aj v nesplnených očakávaniach a stieraní rozdielov medzi mečiarovou a dzurindovou garnitúrou. Predvolebné slogany o dvojnásobných platoch a lepšom živote ľudia vnímajú ako podvod na sebe. Napriek zvyšujúcim sa reálnym príjmom sa prehlbujú rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Obyvatelia niektorých oblastí sú tak uvrhnutí do kruhu "večnej chudoby". Aj keď problém nezamestnanosti a chudoby v mikroregiónoch je značný, viaceré sociologické výskumy dokazujú, že Slovensko sa po vyše troch rokoch pomaly stáva štandardnou krajinou.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984