Cena vstupu

Tentoraz list Billa Clintona Mikulášovi Dzurindovi nepomohol. Pozvanie Slovenska do OECD bolo odložené. Vládna koalícia sa snaží celú kauzu banalizovať, ale len naivný človek môže uveriť informácii, že dôvodom tohto odkladu sú nejaké audiovizuálne služby. Už pri prvom zablokovaní (v prípade Spojených štátov) sa viacerí analytici oprávnene pýtali, či cena za odbrzdenie prístupového procesu v podobe predaja lukratívnej časti VSŽ americkej spoločnosti U.S.Steel za smiešne nízku sumu nie je privysoká.
Počet zobrazení: 1109

Tentoraz list Billa Clintona Mikulášovi Dzurindovi nepomohol. Pozvanie Slovenska do OECD bolo odložené. Vládna koalícia sa snaží celú kauzu banalizovať, ale len naivný človek môže uveriť informácii, že dôvodom tohto odkladu sú nejaké audiovizuálne služby. Už pri prvom zablokovaní (v prípade Spojených štátov) sa viacerí analytici oprávnene pýtali, či cena za odbrzdenie prístupového procesu v podobe predaja lukratívnej časti VSŽ americkej spoločnosti U.S.Steel za smiešne nízku sumu nie je privysoká. Ak ministerka financií tvrdí, že dnes nás brzdí Francúzsko, celkom pochopiteľne vzniká otázka, čo nás to bude stáť tentoraz. Podľa našich informácií skutočnou podmienkou nášho pozvania do OECD je požiadavka, ktorú nekladie Francúzsko, ale opäť Spojené štáty: aby Slovensko pristúpilo na tzv. stand by úver (čo sú peniaze viazané na konkrétne podmienky ich využitia) od Medzinárodného menového fondu. V praxi táto podmienka znamená, že naša vláda by dostala medzinárodný úver na financovanie reforiem s tým, že celý tento proces, za ktorým treba vidieť ďalšie reštrikcie, bude veľmi prísne kontrolovať MMF. Inak povedané, reformná politika v Slovenskej republike by mala byť plne podriadená medzinárodným organizáciám, najmä MMF.

Niet pochýb o tom, že Slovensko musí vstúpiť do OECD. Bez členstva v tejto organizácii je totiž naša integrácia do Európskej únie nemysliteľná. Je však potrebné do dôsledkov si uvedomiť, že naša krajina bude za tento vstup tvrdo platiť. Zo spomínanej podmienky sa môže vyvinúť tvrdý vnútropolitický spor. Kým SDĽ ústami ministerky financií Brigity Schmögnerovej odmieta štrukturálnu pôžičku od Svetovej banky, ak ju tá bude podmieňovať čerpaním stand by úveru (podobné stanovisko zastáva aj guvernér NBS Marián Jusko), vicepremiér Ivan Mikloš lobuje za urýchlené pristúpenie k ponuke MMF. Jeho iniciatíva je však kontraproduktívna. Slovensko by si malo samo kontrolovať a riadiť sociálne i ekonomické reformy podľa vlastných potrieb a možností, nie podľa predstáv MMF. Skúsenosti z mnohých štátov, najmä z Ruska, ukazujú, čo sa môže stať, ak krajina podľahne diktátu Medzinárodného menového fondu. Niet pochýb o tom, že v najbližšom čase vyvinie pravica za silnej mediálnej podpory obrovský tlak na verejnú mienku v prospech podmienok USA. A je vysoko pravdepodobné, že SDĽ v tomto nerovnom zápase prehrá. Je však nevyhnutné, aby občan vedel, že sa tu odohráva boj o základný charakter štátu, že nie pád mečiarizmu, ale dnešok predstavuje zlomové obdobie v dejinách našej vlasti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984