Wahídov útek vpred

Bolo to krátko pred terajšími oslavami 55. výročia nezávislosti Indonézie, keď si jej takmer slepý prezident Abdurrahmán Wahíd (60) pred 700 poslancami parlamentu sypal na hlavu popol a sebakriticky priznal, že na riadenie tohto štvrtého najľudnatejšieho štátu sveta nestačí a oznámil, že vytvorí osobitný tím na čele s viceprezidentkou Megawati Sukarnoputriovou, ktorý mu pomôže vládnuť.
Počet zobrazení: 1051

Bolo to krátko pred terajšími oslavami 55. výročia nezávislosti Indonézie, keď si jej takmer slepý prezident Abdurrahmán Wahíd (60) pred 700 poslancami parlamentu sypal na hlavu popol a sebakriticky priznal, že na riadenie tohto štvrtého najľudnatejšieho štátu sveta nestačí a oznámil, že vytvorí osobitný tím na čele s viceprezidentkou Megawati Sukarnoputriovou, ktorý mu pomôže vládnuť. Zároveň chce reorganizovať vládu v prospech profesionálne zdatnejších ministrov.

Bolo to výsledkom zdrvujúcej kritiky desiatich z jedenástich poslaneckých klubov, ktoré prezidentovi vyčítali neefektívnu prácu vlády, pretrvávajúce ekonomické problémy, ako aj silnejúce separatistické tendencie vo vzbúreneckých provinciách Atjeh a Irian Jaya a neschopnosť vyrovnať sa s krvavou náboženskou vojnou na súostroví Moluky.

Situácia došla až tak ďaleko, že mnohí pozorovatelia vážne rátajú s možným rozpadom tohto vyše dvestomiliónového štátu rozkladajúceho sa na 17 508 ostrovoch v západnej časti Tichého oceánu. Moslimov v ňom žije až 87 percent, kresťanov necelých desať a hinduistov s budhistami asi tri percentá. Práve náboženské rozpory sa navonok zdajú hnacím motorom nepokojov. Už začiatkom januára napríklad tisíce moslimov v hlavnom meste Jakarte žiadali svätú vojnu (džihád) proti kresťanom. Vzbúrenecké provincie sa zase tvrdo dožadujú autonómie. Šikovný taktik Wahíd, podobne ako utekal vpred v prípade kritiky na svoju hlavu tým, že sa zbavil veľkej časti svojich kompetencií, im ju v parlamente aj sľúbil, dokonca veľmi širokú. Iba nepovedal nahlas, že to bol práve strach z možného rozpadu štátu a odtrhnutia práve týchto provincií, v ktorých sa nachádzajú najväčšie zásoby zemného plynu a nerastných surovín. Práve ekonomické problémy by zrejme zatĺkli klinec do rakvy tohto multietnického a multireligiózneho štátu, a preto rozhodujúcim faktorom úspešnosti autonómie provincií bude miera výnosov, ktoré zostanú na ich území a nepoputujú do neprehľadných pokladníc ústrednej vlády a bezodných vrecák politikov v Jakarte.

Autor (1942) je komentátor denníka Národná obroda

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984