Vytrhnuté z Internetu

Najprv by som chcel kvitovať prísľub nového majiteľa siete káblovej televízie v Bratislave a ďalších slovenských mestách UPC, že koncom roku 2000 zamýšľa sprístupniť svojím zákazníkom internet. V súčasnosti sa dá na internet zapájať prostredníctvom telefónu a modemu. Všetky neduhy telefónnej siete sa prejavujú aj pri surfovaní. Aj poskytovanie prístupu na internet cez sieť káblovej televízie nie je jednoduchá záležitosť, ale s technickými problémami si UPC určite poradí.
Počet zobrazení: 1208

Najprv by som chcel kvitovať prísľub nového majiteľa siete káblovej televízie v Bratislave a ďalších slovenských mestách UPC, že koncom roku 2000 zamýšľa sprístupniť svojím zákazníkom internet. V súčasnosti sa dá na internet zapájať prostredníctvom telefónu a modemu. Všetky neduhy telefónnej siete sa prejavujú aj pri surfovaní. Aj poskytovanie prístupu na internet cez sieť káblovej televízie nie je jednoduchá záležitosť, ale s technickými problémami si UPC určite poradí. Treba však už teraz upozorniť na jednu dôležitú okolnosť. Spojením cez káblovú televíziu sa vlastne vytvorí jedna veľká počítačová sieť a pokiaľ budete zapojení na internet, ak vopred neurobíte určité opatrenia, do vášho počítača budú môcť "vliezť" nepovolaní.

Internet vytvára možnosť, ktorá neprišla na um ani autorom vedecko-fantastických románov: obsah rozhlasového vysielania je možné čítať. Ako prvé Rádio Twist začalo na adrese www.twist.sk uverejňovať prepis poludňajšej spravodajskej relácie. Po ňom nasledovalo slovenské vysielanie Rádia Slobodná Európa. Prepis hlavnej spravodajskej relácie Aktuality, súvislosti, argumenty možno nájsť na adrese www.slobodka.org. Je tu však malý problémik, najprv je dostupný text bez mäkčeňov a dĺžňov, na ktorý sa musíme prepnúť. Internet samozrejme umožňuje rozhlasové vysielanie aj počúvať. Týka sa to aj oboch spomínaných rozhlasových staníc.

Svojho času som spomínal webové stránky slovenských politických strán. Zo sajtov českých politických strán musím pochváliť ten, ktorý majú českí sociálni demokrati na adrese www.cssd.cz. Podľa môjho názoru spĺňa všetky nároky, diskutabilná by však mohla byť grafická úprava. Pozoruhodný je však aj sajt KSČM, tento má nielen štandardný obsah sajtov politických strán, ale tiež sprístupňuje vybrané články z denníka KSČM Haló noviny. U nás je síce česká tlač v novinových stánkoch bežne dostupná, ale práve tento titul by ste tam nedostali. Kvôli úplnosti. Na internete je tiež dostupný aj tlačový orgán slovenských komunistov Úsvit, ktorý v novinových stánkoch možno kúpiť iba vo výnimočných prípadoch. Nájdeme ho na adrese www.jhm.sk. Na tejto adrese tiež môžeme nájsť aj správy o činnosti voľnomyšlienkárskeho združenia Prométeus. Sú tam zaujímavé texty, ktoré sa týkajú náboženstva i ateizmu. Musím v tejto súvislosti dodať tú samozrejmosť, že svetonázorová tolerancia by sa mala vzťahovať aj na ateistov, či ľudí bez náboženského vyznania. Je smutné a trápne, že to treba vyslovovať na konci XX. storočia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984