Civilka nie je trest

V septembri 1995 Imrich Andrejčák z HZDS horlivo obhajoval argumenty v prospech novelizácie zákona o civilnej službe. Demonštrantov pred budovou parlamentu presviedčal o potrebe zvýšenia obranyschopnosti štátu. Reči o chlapskej hrdosti v súvislosti s vojenskou službou u mladíkov nenašli veľkú odozvu. Avšak ani ich požiadavky neboli vypočuté. 12. 9. 1995 NR SR napokon zákon o civilnej službe č. 207/1995 Z. z. schválila.
Počet zobrazení: 1099

V septembri 1995 Imrich Andrejčák z HZDS horlivo obhajoval argumenty v prospech novelizácie zákona o civilnej službe. Demonštrantov pred budovou parlamentu presviedčal o potrebe zvýšenia obranyschopnosti štátu. Reči o chlapskej hrdosti v súvislosti s vojenskou službou u mladíkov nenašli veľkú odozvu. Avšak ani ich požiadavky neboli vypočuté. 12. 9. 1995 NR SR napokon zákon o civilnej službe č. 207/1995 Z. z. schválila.

Deklarovaným zámerom tohto kroku malo byť odstránenie zvýhodnenia občanov vykonávajúcich civilnú službu (CS) v porovnaní s výkonom základnej vojenskej služby (ZVS). Výsledkom bolo ich faktické znevýhodnenie. V porovnaní s ostatnými európskymi štátmi máme najdlhšie trvajúcu CS v dĺžke 24 mesiacov a jej výkon organizačne zabezpečujú okresné vojenské správy. Fakt, že viaceré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s odporúčaniami a rezolúciami Rady Európy a Európskeho parlamentu, koaličníkov veľmi netrápil. CS by pritom podľa odporúčania Výboru ministrov nemala mať trestajúci charakter, t.j. jej trvanie by v porovnaní s vojenskou službou malo byť v rozumných limitoch. Civilka sa však podľa Zákona 207/1995 stanovila na dvojnásobok ZVS, čo sa dá za rozumné len ťažko považovať. Modely dĺžky CS sú v Európe tri, pričom CS je buď rovnako dlhá ako ZVS (Taliansko, Dánsko, Švédsko), alebo jedenapolnásobkom ZVS (Rakúsko, Fínsko), či predĺžená v rozsahu 1-3 mesiace (Nemecko). Rovesníkov našich teenagerov v Británii, Beneluxe alebo naposledy vo Francúzsku už takéto problémy netrápia, pretože majú profesionálnu armádu. Paradoxne bude kus pravdy v slovách ministra obrany Pavla Kanisa, ktorý tvrdí, že každý, kto by chcel kratšiu ZVS či CS by mal byť za čo najskorší vstup SR do NATO. Tak sa vytvoria predpoklady na plnú profesionalizáciu armády.

P. Kanis ešte ako poslanec za SDĽ predložil v roku 1998 novelu zákona o civilnej službe, v ktorom navrhoval ustanoviť 12-mesačnú dĺžku trvania CS aj ZVS a rozšíriť právo odoprenia ZVS. Návrh podporovaný takmer celou vtedajšou opozíciou, koalícia HZDS-SNS-ZRS neposunula ani do druhého čítania...

Od marca po novom

Posledná novela zákona o CS bola do parlamentu predložená 8. 12. 1999. Poslanecký návrh vypracovali najmä poslanci z klubu SDĽ Milan Ištván a Jozef Tuchyňa a spolupracovali pritom s MDĽ a Občianskym okom. Prvé čítanie by malo prebehnúť v januári, druhé vo februári a od marca by mohla novela platiť. V súčasnosti platný zákon o CS úrovňou garantovania ľudských práv zaostáva za právnymi normami Európy a je neefektívny aj z hľadiska potrieb Armády SR. Predlžovanie daného stavu pôsobí z hľadiska integračných ambícií SR negatívne.

Povinnosť informovať

Nová právna norma skracuje dĺžku CS z 24 na 15 mesiacov, pričom civilná služba bude o 3 mesiace dlhšia ako ZVS (model 12+3). Návrh umožní odoprieť výkon ZVS aj v priebehu odkladu. Pre tých, čo premeškali 30-dňovú lehotu, dáva opravnú možnosť požiadať o CS od účinnosti novely zákona. Predchádzajúca novela spôsobila smútok nejedného mladého muža, ktorý zabudol odoprieť ZVS do 30 dní od odvodu, či do 30 dní od prijatia zákona. Osemnásťroční maturanti pri odvode často o niečom takom nemali ani potuchy. Návrh stanovuje zákonnú povinnosť informovať odvedencov o ich právach počas odvodu. Rozširujú a upravujú sa možnosti uplatnenia civilkárov. Výkon CS im bude umožnený v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb a pri ochrane životného prostredia. Je však vylúčené povolávanie k zamestnávateľovi, u ktorého občan pracuje.

Presun kompetencií

Niektoré závažné problémy bude musieť vyriešiť až nový zákon, pripravovaný v súčasnosti MO SR. Pôjde najmä o presun kompetencií v oblasti správy a riadenia CS z MO SR na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Takáto zmena je potrebná, keďže mladí muži čakajúci bez vlastnej viny na výkon CS, si ťažšie hľadajú zamestnanie. Podľa hovorcu MO SR Pavla Vitka presun komptencií odbremení rozpočet ministerstva obrany. Vývoj CS v SR za desať rokov predstavuje posun od liberálnej k diskriminačnej podobe. Podobným negatívnym trendom sa však nevyhlo ani susedné Rakúsko, kde bola civilka od 1. 3. 1997 predĺžená z 10 na 12 mesiacov. Zmena zákona bude predstavovať návrat do "normálu", čo nám pomôže priblížiť sa k európskym štandardom. Aj poslanec Andrejčák dnes súhlasí z predkladanou novelou ...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984