Budík pre Veľkú koalíciu

Počet zobrazení: 1517

Predvolebné prieskumy v najjužnejšej rakúskej spolkovej krajine Korutánsko (Kärnten), mu dávali maximálne 38 %-nú šancu na víťazstvo. On sám dúfal, že na svoju stranu získa 35-36 % hlasov. Výsledok nedávnych korutánskych krajinských volieb bol však pre Jörga Haidera, šéfa Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) prekvapujúci: jeho kandidatúru na post krajinského premiéra podporilo 42,1 % voličov. FPÖ sa poprvýkrát v povojnovej histórii Rakúska stala v jednej zo spolkových krajín najsilnejšou.

Vzhľadom na 32,9 % hlasov (pokles o 4,5 percentných bodov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami) je odstúpenie Michaela Ausserwinklera, šéfa sociálnych demokratov (SPÖ) v Korutánsku, ktoré oznámil ešte pred zverejnením celkových výsledkov, gestom hovoriacim za všetko: "Z porážky vo voľbách vyvodzujem dôsledky. Nikto ma nepresvedčí, aby som ďalej pokračoval. Ale boli to pekné časy". Nemenej sklamaným bol doterajší krajinský premiér, Christoph Zernatto, člen Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Svoj cieľ, získať vo voľbách aspoň 25 %, nesplnil - ukazovateľ hlasov sa v prípade ľudovcov zastavil na 20,1 %. "Stále sme hovorili len o prírastkoch. A my sme ich nielenže nezískali, ale sme dokonca stratili..." Okrem sebakritiky ale Zernatto nešetril ani svojich straníckych kolegov vo Viedni: "Voľby sa stali spolkovými voľbami, plebiscitom za alebo proti Haiderovi".

Otázka teda stojí: ak máme výsledok volieb považovať za prejav vôle ľudu, kto iný, ak nie Jörg Haider, by sa mal stať krajinským premiérom? Sociálni demokrati sa Haiderovmu opätovnému nástupu na post korutánskeho premiéra (ktorý mimochodom musel opustiť v júni 1991 po svojom vyjadrení, že "v Tretej ríši existovala sporiadaná zamestnanecká politika") snažia rôzne zabrániť. Napríklad nasadením svojho protikandidáta alebo hrozbami o dôsledkoch jeho vstupu do vyššej politiky, ktoré podľa nich budú viditeľné aj na spolkovej úrovni. Šéf SPD a spolkový kancelár Viktor Klima necháva, možno aj pre naliehavosť schválenia novej daňovej reformy - od toho závisí termín volieb do Národnej rady - priestor pre rozhodovanie samotnému Korutánsku: " Nechceme nič blokovať demokraticko-politickými hrami". Frakcia spolkových sociálnych demokratov bude nanajvýš ticho stáť v pozadí. Rovnakého názoru je aj vicekancelár Wolfgang Schüssel (ÖVP), pričom jeho stranícki kolegovia v Korutánsku chcú vyčkať, čo ponúknu kandidáti obidvoch strán. Voľbu Haidera však jednoznačne vylučujú.

Sú takí, ktorí si myslia, že Haider nie je dôležitý ani po úspechu vo voľbách. Jedným z nich je viedenský starosta a krajinský predseda SPÖ, Michael Häupl. Sociálna demokracia by sa podľa neho mala viac zaoberať situáciou ľudí, problémami ako sú práca a bývanie. A práve tieto a podobné výzvy boli kľúčovými pre Haiderov úspech v korutánskych voľbách: ľudí oslovuje ako "usilovných" a "snaživých", pričom funkcionári a spolky utrácajú ich peniaze. Sľúbil znížiť ceny elektriny a dane, posadiť za jeden stôl staviteľov obydlí a bánk s cieľom stanoviť adekvátne úroky z pôžičiek. Ešte v októbri 1997 by ho za svojho kancelára zvolila polovica obyvateľov Rakúska - neprekáža im ani jeho označenie bývalých príslušníkov jednotiek SS za charakterných ľudí, jeho odpor voči súčasnej EÚ a vstupu Rakúska do nej, či snaha o výmenu rakúskej neutrality za členstvo v NATO. A hoci Slobodná strana nezaznamenala celkové víťazstvo vo voľbách v Salzburgu a Tirolsku, počet jej voličov sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami zvýšil. Veľká koalícia, zložená z SPÖ a ÖVP, akokoľvek by si bola istá svojou dlhoročnou najvyššou pozíciou, by sa nad týmto faktom mala vážne zamyslieť. Podľa pozorovateľov stúpa v jej vnútri počet konfliktov a klesá počet tých, ktoré sú vyriešené. Jörg Haider si od veľkonočného zajaca praje, aby Veľkú noc oslavoval už ako krajinský premiér Korutánska. Prvé kolo rozhovorov má začať práve so sociálnymi demokratmi.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984