Hry neprestávajú, chleba stále menej

Situácia v Kosove dominovala aj uplynulý týždeň na programe rokovania Národnej rady SR. V rozsiahlej rozprave, počas ktorej vystúpilo približne 40 poslancov a členov vlády, najmä zástupcovia opozície kritizovali postoj vládneho kabinetu Mikuláša Dzurindu v otázke bombardovania Juhoslávie lietadlami Severoatlantickej aliancie. Napokon zákonodarný zbor schválil vyhlásenie predložené po spoločnej dohode štyroch koaličných poslaneckých klubov.
Počet zobrazení: 1050

Situácia v Kosove dominovala aj uplynulý týždeň na programe rokovania Národnej rady SR. V rozsiahlej rozprave, počas ktorej vystúpilo približne 40 poslancov a členov vlády, najmä zástupcovia opozície kritizovali postoj vládneho kabinetu Mikuláša Dzurindu v otázke bombardovania Juhoslávie lietadlami Severoatlantickej aliancie. Napokon zákonodarný zbor schválil vyhlásenie predložené po spoločnej dohode štyroch koaličných poslaneckých klubov. Poslanci tak väčšinou hlasov odobrili postup vlády, ktorá sa rozhodla poskytnúť vzdušný priestor nad Slovensku republikou lietadlám NATO. Zároveň parlament upozornil kabinet, že mal komplexnejšie a pohotovejšie informovať o svojich krokoch ako Národnú radu SR, tak i občanov. Vyjadril tiež apel na všetky zainteresované strany, aby urýchlili politické rokovania so zámerom urovnať konflikt na Balkáne.

Stredajšie zasadnutie vlády dalo predbežne odpoveď na to, či sa zvýši daň z pridanej hodnoty, alebo sa zavedie dovozná prirážka. Keďže zvýšiť DPH odmietli ako SDĽ, tak i SOP a proti dovoznej priražke boli zasa SDK, SMK i SOP, ostala vláda pri takých opatreniach na stabilizáciu rozpočtu, ako je znižovanie výdavkov na verejnú správu, ale i sociálne zabezpečenie. Okrem toho výhľadovo sa zvýši spotrebná daň z uhľovodíkových palív, cestná daň pre fyzické osoby a správne poplatky. Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej sa z úsporných dôvodov počet zamestnancov v štátnej správe, najmä na ministerstvách a krajských úradoch, musí znížiť o dvetisíc ľudí.

V rámci ekonomických úsporných opatrení ministerstvo financií pristúpilo k zrušeniu obmedzenia cien teplej vody, zvýšilo maximálnu cenu vykurovacieho tepla a minister hospodárstva Ľudovít Černák dokonca avizoval, že stúpnu aj ceny plynu o 80 percent. Proti týmto opatreniam sa ohradili najmä odborári, ktorí ich označili na sociálne neúnosné. Pre priemernú rodinu by totiž znamenali navýšenie výdavkov o niekoľko stovák korún mesačne. Jeden z takmer istých negatívnych dopadov týchto ekonomických opatrení bude zvýšenie počtu neplatičov za služby spojené s užívaním bytu.

V parlamente sa konečne podarilo uzavrieť kauzu poslanca za HZDS, exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu. Poslanci ho nielen zbavili poslaneckej imunity, ale vyjadrili aj súhlas s jeho vyšetrovacou väzbou. Po tom, ako nečakane prehovoril vo väzbe bývalý námestník Ivana Lexu - Jaroslav S., vypočul vyšetrovateľ exriaditeľa tajnej služby a vzápätí naň sudca uvalil vyšetrovaciu väzbu.

Poslanci za HZDS opäť rozvírili v parlamente hladinu, keď žiadali vyjadriť ministrovi zahraničia Eduardovi Kukanovi nedôveru. Podľa nich mal šéf slovenskej diplomacie prekročiť rámec svojich kompetencií tým, že sa dva mesiace pred konfliktom v Kosove vyjadril pre agentúru Reuters, ako slovenská vláda poskytne vzdušný priestor na prelety bojových lietadiel NATO do Juhoslávie. Počas rozpravy v parlamente síce aj niektorí koaliční poslanci vytkli Kukanovi nedostatočnú informovanosť, avšak v konečnom hlasovaní sa za ministra zahraničných vecí postavilo 73 poslancov.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v Dubnici nad Váhom konal mimoriadny snem HZDS. Vyše štyristo delegátov zvolilo nové vedenie hnutia. Na poste predsedu opätovne potvrdili Vladimíra Mečiara.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984