Týždeň plus (bez záruky):Veľa politikov, málo funkcií

Prvé kolo prvých priamych volieb prezidenta SR bude po tieto dni ešte naplno rezonovať. Najmä v hlavách a rečiach tých politikov, čo presadzovali kandidátov, ktorí skončili s fiaskom. A to sú všetci okrem hlavných rivalov - Rudolfa Schustera a Vladimíra Mečiara, ktorí rozbiehajú druhú etapu kampane. Tentoraz v nej určite pôjde o viac, než iba o päťročný podnájom v Grassalkowichovom paláci, pôjde i o potvrdenie či absolútne spochybnenie vývoja po vlaňajších parlamentných voľbách.
Počet zobrazení: 1118

Prvé kolo prvých priamych volieb prezidenta SR bude po tieto dni ešte naplno rezonovať. Najmä v hlavách a rečiach tých politikov, čo presadzovali kandidátov, ktorí skončili s fiaskom. A to sú všetci okrem hlavných rivalov - Rudolfa Schustera a Vladimíra Mečiara, ktorí rozbiehajú druhú etapu kampane. Tentoraz v nej určite pôjde o viac, než iba o päťročný podnájom v Grassalkowichovom paláci, pôjde i o potvrdenie či absolútne spochybnenie vývoja po vlaňajších parlamentných voľbách. Hoci má košický primátor pomerne slušný náskok 300-tisíc hlasov, zápas o dôveru občanov bude neúprosný. Už len preto, lebo nik z tzv. občianskych kandidátov s výnimkou Michala Kováča, ktorí sa v každej vete oháňali demokraciou a politickou zodpovednosťou, nevyzvali svojich sympatizantov, koho majú v druhom kole voliť. Pravda, štatistika ukázala, že získali podstatne menej hlasov, ako naznačovali preferencie, a tak možnosti ich kalkulácie s kladením si podmienok sa svrkli na pramalú mieru. Takže nepochybne nastúpi tvrdý boj o nevyspytateľnú štvrtinu dospelých občanov Slovenska, ktorá sa 15. mája k volebným urnám ani len neunúvala.

Nepodarenú taktiku pred prvým kolom budú musieť na sobotňajšom sneme v Banskej Bystrici vysvetľovať aj predstavitelia Demokratickej únie. Osobitne Ján Budaj, jeden z iniciátorov podpory kandidatúry profesora Juraja Šveca a vzápätí výzvy 27 poslancov za SDK Traja za jedného v prospech Magdy Vášáryovej. Tento hlavný tribún novembrovej revolúcie, ktorá ho potom len tak-tak že nezožrala, sa po viacerých peripetiách pokúša získať predsednícke kreslo v liberálnej strane, ktorá sa po vzniku SDK a súčasnej vládnej koalície takmer vytratila z povedomia občanov. Budaj by v nej chcel rozprúdiť zmrazený krvný obeh radikalizmom jemu vlastným. Pravdu povediac, mnohé veci, do ktorých sa dosiaľ pustil, nevyšli tak, ako si predstavoval, ak ich priam nespackal. Hádam aj to vyvolalo protireakciu skalných straníkov, ktorí sa postupne povzdávali svojich líderských ambícií v prospech nekonfrontačného Ľubomíra Haracha. Napokon je to popri Budajovi jediný z vrcholných politikov DÚ, ktorému sa po voľbách ušla iba druhotriedna funkcia v národnej rade. Možno i preto sa od snemu očakávajú skôr iba personálne rošády, ako odpovede na pálčivé otázky ďalšej stratégie DÚ, či na problémy staronového fenoménu v slovenskej politike - klientelizmu.

Spovedať sa pred delegátmi prichodí aj Jánovi Slotovi na sneme SNS. Vie sa určite, že bude v Žiline, no termín jeho konania odložili na jún. Dovtedy národniari iste majú čo povedať. Žilinský primátor svoju kandidatúru na najvyšší ústavný post chcel využiť na upevnenie si pozícií, o ktoré sa usiluje donedávna jeho najbližšia spolupracovníčka, dnes rebelka Anna Malíková. Po nasadnutí "do tankoch" smerom na Budapešť a vulgárnom vystúpení v televíznom okrúhlom stole, takisto podpísanom alkoholom, jeho volebné výsledky dosiahli sotva pätinu preferencií SNS a v samotnom Žilinskom okrese ani nie šesť percent. To mu veru v súboji s prvou podpredsedníčkou strany veľmi nepomôže. Napriek tomu jeho nedávny výrok, že snem zvolí nového predsedu strany - muža (že by predsedovi oddaného Jána Siteka?), mnohých prekvapil a dosiaľ nad Slotovou replikou visí veľký otáznik.

Zhodou okolností o personálnych otázkach sa bude hovoriť v sobotu aj na Republikovej rade SDĽ v Trnave. Minimálne s tými, čo po dvanástich rokoch gorbačovskú politiku glasnosti pochopili svojrázne. Nadmieru zhovorčivý podpredseda Ľubomír Andrássy prezradil totiž čo-to z kuchyne vládnej koalície o dočasnosti jednotlivých ministerských postov, čo vzápätí všetci dementovali.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984