Vytrhnuté z Internetu

Musím sa priznať, že som si myslel, že oná organizácia, ktorú tvorili muži v špicatých kuklách a ktorých zvolával horiaci kríž nad mestom, aby išli zlynčovať nejakého černocha, už neexistuje. Po prehratej občianskej vojne v USA bývalí otrokári vytvorili organizáciu, ktorá mala zastrašovať černochov dožadujúcich sa ľudských a politických práv. Túto organizáciu nazvali Ku-Klux-Klan.
Počet zobrazení: 1214

Musím sa priznať, že som si myslel, že oná organizácia, ktorú tvorili muži v špicatých kuklách a ktorých zvolával horiaci kríž nad mestom, aby išli zlynčovať nejakého černocha, už neexistuje. Po prehratej občianskej vojne v USA bývalí otrokári vytvorili organizáciu, ktorá mala zastrašovať černochov dožadujúcich sa ľudských a politických práv. Túto organizáciu nazvali Ku-Klux-Klan. Na internetovskej stránke www.kukluxklan.org sa môžeme dočítať, že organizácia Američanov pyšných na svoju rasu vstupuje do šiestej etapy svojho vývoja. Na adrese www.shellsartspace.com nájdeme argumenty, že Ku-klux-klan je jednak v spojení s niektorými slobodomurárskymi lóžami a jednak s mafiou. Bojovníci za "čistú rasu" majú teda špinavé kontakty.

Keď už hovoríme o americkej občianskej vojne, treba pripomenúť, že mnohé z tejto vzdialenej historickej udalosti nám môže vysvetliť inak nepochopiteľné americké skutočnosti. Na Louisianskej štátnej univerzite existuje The United States Civil War Centrum. Ne jeho webovskej stránke www.cvc.isu.edu sa môžete o vojne, v ktorej (napriek všetkým ďalším vojnám, ktoré USA viedli) padlo najviac Američanov, dozvedieť naozaj všetko.

Pražské divadielko Semafor, založené Jiřím Šlitrom a Jiřím Suchým už existuje neuveriteľných 40 rokov. Jeho poetika napríklad ovplyvnila Radošinské naivné divadlo. Hoci za klasické obdobie Semaforu možno považovať jeho prvých desať rokov, až do tragickej Šlitrovej smrti v roku 1969. Na stránke www.COMPUTAN.ON.CA/~trcka/semafor.html môžeme nájsť podrobné informácie o histórii divadla, životopisy jeho zakladateľov, zoznam semaforských platní, kaziet i cédečiek. Najmä pre slovenského návštevníka by bolo veľmi vhodné, ak by na st;ránke boli aj zvukové súbory so záznamom niektorých piesní, napríklad Klokočí, ktorá sa mne osobne veľmi páči.

V týchto horúčavách sa myšlienky aspoň niektorých z nás sústreďujú na pivo. Tí, čo nie sú pivní vlastenci a dávajú prednosť českému pivu pred slovenským, nájdu o ňom podrobné informácie na stránke s veľmi charakteristickým názvom www.beer.cz. Že by naši bratia za riekou Moravou už nepili pivo, ale "bír"?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984