SLOVO O SLOVE

Problém JE nie je otvorený, ale sa rieši
Počet zobrazení: 1219

Problém JE nie je otvorený, ale sa rieši

Vo Vašom týždenníku SLOVO č. 16 bol uverejnený materiál "Najnebezpečnejší odpad Slovenska" s nadtitulom "Ako vyriešiť problém havarovanej JE A-1, v ktorom je množstvo nepravdivých informácií. V záujme objektívneho informovania čitateľov Vás žiadam, aby ste uverejnili reakciu odborníkov SE, a.s. Ďakujem. S úctou

Mgr. Alena Melichárková, tlačová hovorkyňa SE a.s.

"V súvislosti s prvou v článku spomínanou poruchou reaktora A-1 v Jaslovských Bohuniciach 5. 1. 1976 je potrebné pripomenúť, že dvaja pracovníci sa pri poruche zadusili kysličníkom uhličitým, lebo pracovali v dolných podlažiach. Núdzový východ nemali šancu použiť - udusenie, je, žiaľbohu, veľmi rýchly proces.

Na margo v článku spomínanej nehody 22. februára 1977 je osobitne dôležité zdôrazniť, že jadrová elektráreň A-1 bola projektovaná (ako mnoho iných JE) ako elektráreň typu "s kontinentálnou výmenou paliva", to znamená, že palivo je vymieňané bez prerušenia prevádzky. Teda vyjadrenia v článku, ako keby obsluha konala proti predpisu, t. j. vymieňala článok "bez prerušenia prevádzky" je nekompetentné v súlade s pravdou a zavádzajúce.

Úplne nepravdivá je informácia o tom, že "došlo k rozsiahlej korózii reaktora a bazénov". Ide o absolútnu fikciu pisateľa. Podobne nie sú pravdivé ani údaje o obsahu napríklad trícia v pitnej vode. Musím konštatovať, že celý rad údajov a informácií v texte sú nepodložené nepravdivé tvrdenia, ako napríklad text "existuje spaľovňa Ra odpadov. Z jej názvu vyplýva, čo uniká do nášho ovzdušia". Takéto odpady sa predsa nepália na dvore ako drevo pri pikniku!

Problém "vyraďovania JE A-1" je technicky, časovo a finančne náročný problém. Je ťažiskovým problémom celého jedného odštepného závodu SE a.s. riadeného za účelom vyraďovania JE a nakladania s produktmi jadrovej energetiky - Ra odpadmi a vyhoreným palivom. Tento O.Z. (SE -VYZ) zamestnáva špičkových pracovníkov a systematicky rieši uvedené problémy. "Zadná časť jadrovej energetiky" si vyžaduje financie. Všade vo svete, súčasne so zriadením a prevádzkou JE sú hromadené finančné prostriedky na "zadnú časť JE". V SR mala byť táto zodpovednosť počas predchádzajúceho režimu ponechaná na spoločné vlastníctvo, teraz je od roku 1995 zriadený Štátny fond na vyraďovanie (ŠFL), do ktorého SE odvádzajú 10% z predajnej ceny elektrickej energie vyrobenej v JE.

SE veľmi obozretne riadi práce tak, aby nároky na prostriedky zo ŠFL boli minimálne, aby boli čerpané optimálne s cieľom doviesť prostredie JE po ukončení ich životnosti do pôvodného stavu a nezaťažiť budúce generácie ani negatívnymi dopadmi na zdravie, ani nárokmi na dodatočné finančné zaťaženie.

K záveru článku je nutné zdôrazniť, ako vyplýva z predchádzajúcej reakcie, SE a.s. nestoja so založenými rukami. Informácia o priebehu prác je každoročne predkladaná tiež vláde SR. Vieme, čo robiť, robíme a informujeme o práci vykonanej, prebiehajúcej i plánovanej. Teda problém nie je otvorený - je kvalifikovane riešený."

Ing. Juraj Kmošena, riaditeľ odboru prevádzky JEZ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984