Reklama
Reklama

... o hraniciach vlastenectva

Hromadné úteky etnických Albáncov a Srbov v týchto dňoch vystriedal exodus kosovských Rómov. Balkánska krvná pomsta pokračuje. Štipľavý zápach kúdolov dymu z horiacich domov i odkrytých masových hrobov cítiť vďaka televíznym obrazovkám aj v strednej Európe.
Počet zobrazení: 580

Hromadné úteky etnických Albáncov a Srbov v týchto dňoch vystriedal exodus kosovských Rómov. Balkánska krvná pomsta pokračuje. Štipľavý zápach kúdolov dymu z horiacich domov i odkrytých masových hrobov cítiť vďaka televíznym obrazovkám aj v strednej Európe. Hádam práve preto, že Belehrad i Priština sú od nás tak blízko, kladieme si otázku: Kde sú hranice vlastenectva a kde sa začína čosi, čo v ľuďoch vyvoláva, aktivisti Slobody zvierat hádam prepáčia, priam zvieracie pudy? Na oko jednoduchá schéma postupnosti nás môže zvádzať: vlastenectvo - nacionalizmus - šovinizmus. Avšak ide o úplne iné kategórie. Keď je ktosi skutočným vlastencom, jeho vzťah k národu a ku krajine, z ktorej pochádza, prýšti z humanistického posolstva. Kladný pomer k vlasti, k ľuďom, ktorí tvorili jej dejiny a teraz rozhodujú o budúcnosti, necharakterizujú ústa plné rodoľubých fráz, preskakovanie vatier zvrchovanosti či zovreté päste na mítingoch. Veď koľkí novodobí pltníci dolu Váhom a chronickí návštevníci pupka Európy pri svätojánskom kostolíku neďaleko Kremnice si zanôtili Hej, Slováci a vzápätí chladnokrvne pokračovali v drancovaní národného hospodárstva?

Štyridsaťročná oficiálna propaganda výraz "internacionalizmus" znehodnotila. Pritom by nezaškodilo, keby sme sa k jeho pôvodnému zmyslu - pravdaže bez všelijakým prívlastkov - vracali. Nejde pritom o protipól vlastenectva. Spolu skôr pripomínajú spojené nádoby. Iba naozajstný vlastenec vie pochopiť vzťah iných k ich národným hodnotám a prinajmenšom ich toleruje. Naopak, ak sa človek podľa svojich rečí otvára celému svetu, no ku krajine predkov ho nič neviaže, podobá sa na planktón, unášaný morskými prúdmi. Pozitívne kategórie a city sa navzájom dopĺňajú, negatívne stoja proti sebe a naďalej sa vybičovávajú.

O niekoľko týždňov si pripomenieme 55. výročie udalosti, ktorej hodnotenie prešlo od absolútnej idealizácie a ideologizácie až po zatratenie ohňami pekelnými. Vari aj vďaka tomu dozrieva čas, aby sa Povstanie posudzovalo naozaj objektívne. Množstvo ľudí, čo sa doň spontánne zapojilo, a ciele, ktoré si jeho osnovatelia v danej medzinárodnej situácii vytýčili, dovoľuje tvrdiť, že bolo slovenské, národné. To že, na strane povstalcov bojovalo 8483 príslušníkov iných 30 štátov, Nemcov nevynímajúc, svedčí, že tu národné s medzinárodným nebolo v rozpore. Spolu pomáhali stavať novú Európu, ku ktorej sa po mnohých serpentínach blížime. Vari týchto niekoľko riadkov sa stane podnetom pre otvorenie ankety o zmysle návratov k SNP pre súčasnosť na stránkach nášho týždenníka. Veď pôvodné NOVÉ SLOVO sa zrodilo vo vyhni povstaleckých bojov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama