Prvý raz bez Schustera

Iba môj záväzok nadstraníckosti daný pri kandidatúre na úrad prezidenta SR mi nedovoľuje zúčastniť sa na dnešnom rokovaní I. kongresu Strany občianskeho porozumenia. Týmito slovami vysvetľoval v pozdravom liste Rudolf Schuster svoju neprítomnosť na bratislavskom sneme strany, ktorú pred vyše rokom zakladal.
Počet zobrazení: 928

Iba môj záväzok nadstraníckosti daný pri kandidatúre na úrad prezidenta SR mi nedovoľuje zúčastniť sa na dnešnom rokovaní I. kongresu Strany občianskeho porozumenia. Týmito slovami vysvetľoval v pozdravom liste Rudolf Schuster svoju neprítomnosť na bratislavskom sneme strany, ktorú pred vyše rokom zakladal.

Hoci sa Schuster v liste delegátom poďakoval za to, že sa podieľali na budovaní SOP, ktoré zaradil k najkrajším obdobiam svojho života, mnohí boli sklamaní, že si s ním nemohli osobne podať ruku. Hádam až priveľmi striktné rozhodnutie hlavy štátu ich zaskočilo. Zrejme si na plnenie predvolebných sľubov prezidenta budeme musieť zvyknúť, keď sme si v posledných rokoch vďaka väčšiny politikov od takej samozrejmej veci úplne odvykli. Najvyšší ústavný činiteľ sériu politických konzultácií začal stretnutím s lídrom najsilnejšieho parlamentného subjektu, svojím protikandidátom Vladimírom Mečiarom a ak bude postupovať podľa početnosti poslaneckých klubov, tak na SOP príde rad až nakoniec. Aj o tom sa na kongrese hovorilo - prečo dosiahli vo voľbách do NR SR iba osem percent, keď preferencie naznačovali podstatne ružovejšie výsledky.

Málo známych tvárí

Pred rokom volební manažéri HZDS a podľa nich kubišovská "verejnoprávna" televízia sa riadili heslom, že stokrát opakovaná lož sa stane v očiach verejnosti pravdou. Pritom terčom ich útokov nebola SDK, ako sa dalo očakávať, ale SOP, osobitne už vtedy Mečiarov potencionálny hlavný rival v súboji o prezidentské kreslo. No pod osempercentné volebné skóre sa podpísali aj chyby vnútri SOP, ktorým sa sotva nováčik politickej scény mohol vyhnúť: nedostatočná koordinovanosť centra s regiónmi, slabá stranícka sieť, podcenenie masmediálnej politiky, minimum známych osobností (okrem Schustera ľudia poznali vari len Pavla Hamžíka, čiastočne Mariána Mesiarika, Igora Presperina a moderátora volebných mítingov Jozefa Pročku). Dodnes sa týchto chýb SOP v podstate nezbavila. Kto napríklad pozná štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti Jána Mazáka, ktorého v sobotu zvolili za prvého podpredsedu? Napriek tomu "milí sopkári", ako ich v liste oslovil bývalý košický primátor, nemusia rumázgať. Klobúk dole, keď s takým naštartovaným tempom za 14 mesiacov stihli jej reprezentanti vstúpiť do zákonodarného zboru, do vlády a hlavný iniciátor jej vzniku i do Grassalkovichovho paláca. Dosiahli ciele, ktoré si v prvej etape predsavzali - ich pričinením súčasná vládna koalícia disponuje pohodlnou, dokonca ústavnou väčšinou v poslaneckej snemovni a majú aj prezidenta.

Hoci išlo o prvý kongres bez Schustera, predsa len bol svojsky prítomný. Podstatnú časť rokovania delegáti venovali poohliadnutiu späť než tomu, aká bude strana bez svojho zakladateľa. Darmo by ste hľadali v hlavnej správe Pavla Hamžíka zmienku o politickej profilácii. To prezradil až na tlačovej konferencii. Kým prvý predseda SOP hovorieval o sociálnodemokratických víziách, podľa predstáv jeho nástupcu by strana mala byť orientovaná od stredu doľava. Zvykne tiež konštatoval, že v Európe čaká budúcnosť sociálnych liberálov.

Zatiaľ nerozhodli

O politickom profile SOP teda delegáti nerozhodli. To by mal vyriešiť až nasledujúci kongres na prelome apríla a mája roku 2000. Ešte predtým - na jeseň - predložia šesťtisícovej členskej základni viaceré analýzy. Dať sa na cestu sociálneho liberalizmu síce odsúva sny o fúzii s ostatnými ľavicovými subjektmi, ale na druhej strane SDĽ, ktorá sa deklaruje ako ľavicová, môže takéto rozdelenie politického spektra a voličského potencionálu vyhovovať. Pokiaľ ide o obranu záujmov jednotlivých sociálnych vrstiev, tak na kongrese SOP sa najčastejšie spomínali drobní podnikatelia a štátni zamestnanci. Nič na tom nemení fakt, že mnohí sopkári vyšli z lona SDĽ, čo im Peter Weiss v pozdravnom prejave nezabudol dobrácky pripomenúť.

Nepochybne bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj SOP. Najmä ak sa bude Schuster pohybovať na rozdiel od svojho českého kolegu Václava Havla naozaj nad stranami a na politickú či ideologickú kryštalizáciu SOP nebude mať najbližších päť rokov priamy dosah. Čo sa dovtedy stane s touto stranou a s celou republikou, si dnes sotvakto trúfa uhádnuť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984