Rumunsko čaká na návrat ľavice

Minulý týždeň sa rumunskí voliči dozvedeli, kedy bude tohoročný supervolebný deň D. Premiér Mugur Isarescu v súlade s odporúčaniami koaličných strán príchod k volebným urnám určil na 26. novembra.
Počet zobrazení: 817

Minulý týždeň sa rumunskí voliči dozvedeli, kedy bude tohoročný supervolebný deň D. Premiér Mugur Isarescu v súlade s odporúčaniami koaličných strán príchod k volebným urnám určil na 26. novembra. V tento deň prebehnú parlamentné aj prezidentské voľby. Voľby sú rovnicou o dvoch neznámych - ktorá strana vyhrá parlamentné voľby a bude zostavovať vládu, a kto vymení súčasného prezidenta Emila Constantinesca v paláci Cotroceni. Prieskumy verejnej mienky z posledných mesiacov za favorita volieb určujú ľavicovú Sociálnodemokratickú stranu Rumunska (PDSR) exprezidenta Iona Iliesca. Politika je neverná milenka a v prípade Rumunska sa to opäť potvrdzuje. Pred štyrmi rokmi Rumuni hlasovali za "zmenu" len aby odstránili skorumpovaný a reformy brzdiaci Iliescov režim. Dnes ten istý Iliescu boduje u tých istých voličov, ktorí súčasnej centristicko-pravicovej vláde nevedia odpustiť zhoršovanie životných podmienok a najmä nekončiace a zbytočné žabomyšie politické šarvátky.

Iliescovi možno vyčítať všeličo, nie však nedostatok inteligencie a politickej rafinovanosti. Pochopil, že nová doba si žiada nových ľudí a preto vsadil na mládežnícku kartu. Chce získať na svoju stranu mladých dravcov z PDSR, keďže chce presadiť, aby každá zo 42 žúp nominovala na zvoliteľné miesto do parlamentu jedného mládežníckeho kandidáta a zároveň presvedčiť voličov, že jeho strana nie je zložená iba zo starých a skompromitovaných štruktúr, ale záleží jej na budúcnosti. Šikovný ťah však narazil na nepochopenie u vlastných spolustraníkov. Od prvých priaznivých prognóz pre PDSR sa na župných úrovniach rozbehli politicko-ekonomické kalkulácie. Omladzovanie strany nehrá do karát regionálnym štruktúram PDSR, lebo tie na zvoliteľné miesta "nahovorili" významných predstaviteľov podnikateľskej sféry, čo by malo zaručiť strane finančnú istotu. Expremiér a terajší podpredseda PDSR Nicolae Vacaroiu priznáva, že strana "loví" bohatých sponzorov, aby mala zaistenú "decentnú" predvolebnú kampaň. Na septembrovom Republikovom výbore PDSR sa má rozhodnúť medzi dvomi variantmi - omladenie štruktúr alebo vsadenie na doterajšiu skúsenosť so zabezpečovaním finančnej istoty.

Zložitejšia je situácia v prípade prezidentských volieb. Po rozhodnutí Constantinesca nekandidovať na druhý mandát, sa papierovým favoritom stal Iliescu, avšak jeho víťazstvo je otázne, lebo pravica, aj keď roztrieštená, je stále silná. Otázkou je, kto postúpi s Iliescom do druhého kola. Bude to premiér a exguvernér centrálnej banky Isarescu, ktorý kandiduje ako nezávislý? Alebo charizmatický, vzdelaný a športovo založený Petre Roman, líder Demokratickej strany, ktorá ho v piatok nominovala za kandidáta na prezi- denta? A je tu ešte Theodor Melešcanu, bývalý šéf diplomacie a líder Aliancie pre Rumunsko, ktorého politická hviezda stúpa. Silné a známe osobnosti, s troškou nadsádzky "súboj gigantov"... Karty sú rozdané a voliči čakajú už len na tromfy.

Autor (1969) je redaktor Hospodárskeho denníka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984