Reklama
Reklama

Za Jiřím Pelikánom

Odišiel Jiří Pelikán. Muž s láskavým úsmevom, taktným vystupovaním a hlbokým socialistickým presvedčením. Do môjho života vstúpil dvakrát. Prvý raz v legendárnom roku 1968, keď som mal 16 rokov a ako študent Strednej všeobecnovzdelávacej školy som ho sledoval vo funkcii riaditeľa Československej televízie. Bol jedným z hlavných a najpresvedčivejších nositeľov myšlienky obrodného procesu.
Počet zobrazení: 776

Odišiel Jiří Pelikán. Muž s láskavým úsmevom, taktným vystupovaním a hlbokým socialistickým presvedčením. Do môjho života vstúpil dvakrát. Prvý raz v legendárnom roku 1968, keď som mal 16 rokov a ako študent Strednej všeobecnovzdelávacej školy som ho sledoval vo funkcii riaditeľa Československej televízie. Bol jedným z hlavných a najpresvedčivejších nositeľov myšlienky obrodného procesu. Patril k najvýznamnejším reprezentantom dubčekovskej myšlienky socializmu s ľudskou tvárou. Po zadlávení Pražskej jari "mrázom z Kremľa" v podobe tankov Varšavskej zmluvy bol Jiří Pelikán na dvadsať rokov zaradený do zoznamu nositeľov pravicového oportunizmu v smutne známom dokumente Poučenie z krízového vývoja, ktorý bol povinnou študijnou literatúrou.

V roku 1990, na každoročných oslavách sviatku denníka lUnitá v talianskej Modene, vstúpil Jiří Pelilkán do môjho života osobne, naživo, ako konkrétny človek. Ako člen talianskej Socialistickej strany od samého začiatku podporoval vytvorenie Strany demokratickej ľavice a neskôr jej vstup do Socialistickej internacionály.

Živo sa zaujímal o vývoj v SDĽ a v SR. Bol vítaným a váženým hosťom na seminároch k programovým otázkam, ktoré usporadúvala SDĽ v spolupráci s SDSS. Mali sme ho veľmi radi. Keď bola SDĽ v septembri 1996 prijímaná do Socialistickej internacionály, s vďakou sme si spomenuli aj na pomoc a solidaritu Jiřího Pelikána. Tento zaujímavý, vzácny muž, Čech, ktorý našiel druhý domov v Taliansku, urobil pre slovenskú ľavicu viac ako ktokoľvek iný. Nikdy na to nezabudnem. A budem sa znovu a znovu vracať k našim diskusiám v Modene, Bologni, Ríme, Prahe i Bratislave.

Jiří Pelikán, podobne ako jeho súputník Zdeněk Mlynář, ostane navždy súčasťou histórie slovenskej demokratickej ľavice.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama