Virtuálna realita pod Tatrami

Akoby sa s nedávnym prelomom rokov (i tisícročí) spájala súťaž všetkých médií o prestížnu cenu, ktoré z nich prinesie čo najexkluzívnejšiu odpoveď čo najznámejšej či najvýznamnejšej osoby, okrem iného aj na otázku, ako bude svet v novom tisícročí vyzerať, čo očakáva od prichádzajúceho nového storočia.
Počet zobrazení: 1026

Akoby sa s nedávnym prelomom rokov (i tisícročí) spájala súťaž všetkých médií o prestížnu cenu, ktoré z nich prinesie čo najexkluzívnejšiu odpoveď čo najznámejšej či najvýznamnejšej osoby, okrem iného aj na otázku, ako bude svet v novom tisícročí vyzerať, čo očakáva od prichádzajúceho nového storočia. A tých odpovedí bolo naozaj neúrekom, dokonca v tom prelomovom období mali i svoju exkluzivitu a vlastné čaro. Prešli však necelé dva mesiace a nás najviac zaujíma, čo sa stane teraz, tento rok. Prestávame sa starať o nereálne vízie, o to, kto je na čele vlády, parlamentu, ktorá strana má koľko preferencií, kto vyhrá voľby, či sa príjme tak potrebná a očakávaná novela ústavy, či sú interrupcie vecou ženy alebo vecou politickou, ako to hlásajú kresťanskí demokrati...

Oveľa viac nás páli, že si aj tento rok opäť o niekoľko dierok utiahneme opasky. Zdražel plyn, elektrina, teplo, voda, cestovné, pošta, potraviny, lieky. Všetko. Cenami sa blížime Západu, ale Európska únia sa z nás od nedočkavosti netrasie. Budeme v nej hrať druhé husle, alebo dokonca len part činelov. Tí, čo nás dva roky opíjali rožkom v domnienke, že príde čas, keď im budú európski kolegovia zobať z ruky, pravdepodobne klamali. Veď ak je pravda to, že by nás do prvej skupiny kandidátskych krajín na vstup do EÚ v roku 2004 neprijali len pre neschopnosť súčasného slovenského politického spektra prijať novelu ústavy, prečo s tým robia také drahoty? Postoj opozície je však jednoznačný - novela podľa nej ohrozuje vnútornú integritu a suverenitu štátu. V pozadí sporu sa vznáša aj obava z možnej zmeny hraníc a autonómie. Hlavné ohrozenie však vidí v kompetenciách novovznikajúcich vyšších územných celkov. Znakom vyspelej demokracie je možnosť otvorenej diskusie. Či však v prípade neefektívnej a nič konkrétneho neprinášajúcej parlamentnej rozpravy nejde len o medvediu službu, ukáže prinajmenšom koniec tohto týždňa.

Keď sledujeme spoločenskú a politickú situáciu na Slovensku, môžme mať mnohí pocit, akoby sme sa ocitli vo svete virtuálnej reality. A politici pomocou jej systémov akoby stále dokonalejšie klamali čoraz viac našich percepčných kanálov. Ovplyvňujú naše zrakové a sluchové vnemy, dostávajú sa nám pod kožu, do mysle. O niekoľkých vcelku úspešných ťahoch svedčia i posledné prieskumy verejnej mienky - doteraz nepochopení sa derú do popredia, stálice zotrvávajú, alebo odchádzajú na nie vždy zaslúžený odpočinok. Virtuálna realita má dve dimenzie. Pri prvej, realistickej "veci" vyzerajú a chovajú sa prirodzene, pri druhej, nerealistickej dostáva priestor fantázia. Niekedy prevláda jedna, inokedy druhá. Zdá sa - no zdanie niekedy klame - že sa u nás v poslednom období teší väčšej obľube práve tá druhá. Hádam časom dospejeme k poznaniu, že najdokonalejšou virtuálnou realitou je realita skutočná, alebo že totálne oklamať prostredníctvom virtuálnej reality sa dajú len roboty. No, ako je známe, robot už nie je človek.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984