Strieborná ekonomika

Ak máte po päťdesiatke, pre trh práce akoby ste neexistovali. Ak sa ocitnete bez práce v takomto veku, máte problém nájsť si novú. Zamestnávatelia predpokladajú, že neviete narábať s počítačom a angličtinu tiež neovládate ako mladí ľudia. Ale aj keby ste tieto zručnosti ovládali, ešte stále nie je isté, či vás niektorý z „babymanažérov“ prijme do svojho tímu.
Počet zobrazení: 4015
29-010-19-ilustracna foto-mesiplus-m.jpg

Ak máte po päťdesiatke, pre trh práce akoby ste neexistovali. Ak sa ocitnete bez práce v takomto veku, máte problém nájsť si novú. Zamestnávatelia predpokladajú, že neviete narábať s počítačom a angličtinu tiež neovládate ako mladí ľudia. Ale aj keby ste tieto zručnosti ovládali, ešte stále nie je isté, či vás niektorý z „babymanažérov“ prijme do svojho tímu.

Bohvieakou výhodou však dnes nie je ani byť mladým. Na neochotu zamestnávateľov dať im šancu narážajú každoročne aj absolventi stredných aj vysokých škôl. Vraj sú málo produktívni, majú slabé skúseností... Na rozbehnutie kariéry majú mnohí len niekoľko rokov, lebo nikdy nie je jasné, kedy sú už na trh práce „príliš kvalifikovaní“, a teda drahí, alebo málo vzdelaní, a teda nezaujímaví.

Naprieč starým kontinentom

Na Slovensku hľadá prácu až 70-tisíc ľudí starších ako 50 rokov. Nezamestnanosť v tejto vekovej skupine je približne 10-percentná a väčšina z jej reprezentantov už len čaká na dôchodok. Priemerne zostáva až polovica nezamestnaných nad 55 rokov bez práce viac ako rok, zväčša až do odchodu do dôchodku. A čím dlhšie čakajú, tým menej na penziu sporia, tým bude nižší. Tento problém sa netýka len Slovenska, ale celej Európy, kde sa rodí stále menej detí a populácia sa zároveň dožíva vyššieho veku. V dôsledku toho sa zákonite predlžuje vek odchodu do dôchodku. Starší ľudia však nemajú zároveň otvorené dvere trhu práce. V mnohých prípadoch ide len o odďaľovanie vyplácania dôchodku, na ktorý väčšinou štát už nemá peniaze. Pritom podiel Európanov starších ako 80 rokov sa do roku 2050 strojnásobí a počet obyvateľov vo veku 60 až 79 rokov bude predstavovať štvrtinu celkovej populácie Európskej únie, ktorá čelí starnutiu. Preto nás politici a ekonómovia upozorňujú, že si na dôchodok musíme šetriť sami a posielajú nás za finančnými manažérmi, aby nám peniaze odkladané na dôchodky zhodnocovali na finančných trhoch. Pravdaže, tí nám zhodnotia iba toľko, koľko zo zarobených peňazí do sporenia vložíme. Ak zarábame málo, aj dôchodok bude malý a pokojná staroba v nedohľadne. Slovensko v súčasnosti vynakladá na vyplácanie dôchodkov 7,3 percenta hrubého domáceho produktu. V krajinách, ktoré poznáme ako „dôchodcovské raje“, teda v Nemecku, Rakúsku či Francúzsku vynakladajú zo svojho HDP na dôchodky až dvojnásobok tejto sumy.

Osobitné výrobky a služby

V duchu hesla, že všetko zlé je na niečo dobré, prichádzajú ekonómovia s konceptom tzv. striebornej ekonomiky. Má to byť ucelená koncepcia zameraná na ľudí so „striebornými vlasmi“. Ide o špecializované výrobky a služby pre ľudí nad 55 rokov. Mobilní operátori sa už teraz snažia získať starších zákazníkov a ponúkajú úplne jednoduché telefóny so základnými funkciami a veľkými tlačidlami. O niekoľko rokov zostarne i výrazne sofistikovanejšia generácia, ktorá dnes prichádza do kontaktu s počítačmi, preto aj ďalšie výrobky bude potrebné funkciami prispôsobiť starším ľuďom. V oblasti služieb to bude zasa ich rozširovanie a zvyšovanie kvality a bude to znamenať nové pracovné miesta napríklad v opatrovníctve, kde už v súčasnosti nachádzajú uplatnenie najmä ženy nad 50 rokov. Výrobkov a služieb pre starších je veľká plejáda a zameranie spoločností na tento segment môže byť v budúcnosti veľmi výhodné, najmä ak vezmeme do úvahy neuspokojený dopyt v západných krajinách Európy. Nehovoriac o tom, že ak by sa do takéhoto niečoho „obul“ štát a vývoj takýchto produktov podporí dotáciami, môžu sa firmy stať vlastníkmi hľadaného know-how pre našu krajinu.

Odsúvanie ľudí na bok

„Cielené smerovanie časti výdavkov na vedu a výskum do striebornej ekonomiky môže významne zvýšiť produkciu a zamestnanosť v niektorých sektoroch,“ upozorňuje Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV, ktorý sa problematikou striebornej ekonomiky zaoberá už niekoľko rokov. „V tejto vekovej skupine sú napríklad takí, čo sú zabezpečení a chcú cestovať a spoznávať svet. A potom i takí, čo potrebujú opatrovanie. Zároveň všetci potrebujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť a na mieru šité produkty a služby.“ Starnutie obyvateľstva na Slovensku zatiaľ poriadne neriešila ani jedna vláda. Jedna pred ním zatvárala oči, druhá zasa masívne podporuje sporenie v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Neskúšajú to ani z druhej strany, podporou mladých rodín a výstavbou cenovo dostupného bývania či podporou imigrácie do našej krajiny. A jediné nad čím lamentujú, je vysoké zadlženie štátu. Mať však v spoločnosti silnú „striebornú“ skupinu môže byť výhodou, preto odsúvanie týchto ľudí na bok, či už z trhu práce alebo zo spoločenského života, je veľká chyba. Nielen mladým patrí svet.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984