Etika, Smer a Pavol Frešo

Parlamentné voľby sa skončili. Vyhral ich Smer – sociálna demokracia s takmer 20-percentným náskokom pred SDKÚ-DS. Získal teda podporu vyše 880-tisíc občanov, ktorí mu dali hlas preto, aby stál na ich strane a obhajoval ich záujmy. Prečo Smer momentálne nemá partnera na zostavenie vlády?
Počet zobrazení: 1211
27_28-010-ilustracna foto-SITA Tomas Benedikovic-m.jpg

Parlamentné voľby sa skončili. Vyhral ich Smer – sociálna demokracia s takmer 20-percentným náskokom pred SDKÚ-DS. Získal teda podporu vyše 880-tisíc občanov, ktorí mu dali hlas preto, aby stál na ich strane a obhajoval ich záujmy. Prečo Smer momentálne nemá partnera na zostavenie vlády?
Ide o neprekonateľný rozdiel medzi programom Smeru a programami ostatných strán? Myslím si, že to nie je hlavný dôvod, aj keď, povedzme, otázka miery razantnosti znižovania dlhu môže byť deliacou čiarou medzi ľavicou a pravicou. V čase, keď grécky príklad ukazuje, kam až môže viesť politika, ktorá vedome dlhodobo žije nad pomery, by však zhodu o nevyhnutných krokoch k rozpočtovej zodpovednosti zrejme našla aj pravica s ľavicou. Hlavný dôvod nízkeho koaličného potenciálu Smeru spočíva v spôsobe jeho doterajšieho vládnutia, v tom, čomu sa hovorí etika politiky. Smer-SD dokázal byť svojím spôsobom sociálny, a pretože sa usiloval zlepšiť postavenie občanov, volili ho znova. Štýl, ktorým strana robila, resp. nerobila politiku – otvorenosť, schopnosť nachádzať spoločnú reč s oponentmi, rešpektovanie pravidiel politickej kultúry či tolerancia k menšinám – však spôsobil, že Smer skončil bez reálneho partnera na pokračovanie vo vládnutí. Tí, čo nevolili Smer-SD, čakajú, že vznikne vláda, ktorá dokáže byť iná. Že to nemusí byť také samozrejmé, dokazuje moja čerstvá skúsenosť zo zasadania zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja, na ktorom ma prekvapil predseda kraja, doteraz poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo. Predložil návrh zásad nakladania s majetkom, v ktorom sa píše, že kraj bude predávať majetok obchodnou verejnou súťažou alebo dobrovoľnou dražbou. A pri súťaži je tam aj takáto čarovná veta: „V odôvodnených prípadoch sa použije forma elektronickej aukcie.“ V diskusii som zacitoval z volebného programu Pavla Freša, kde sľúbil, že zavedie elektronické aukcie. A navrhol som, aby sa elektronická aukcia robila vždy, tak ako to robíme v Petržalke a tlačia na to aj poslanci za KDH a SDKÚ-DS v meste, lebo je to transparentné a ekonomické. Keď som od podpredsedu kraja Iva Nesrovnala (SDKÚ-DS) počul, že to nejde, lebo ešte nemajú softvér a predseda kraja Frešo mi povedal, že elektronická aukcia sa nedá vždy použiť, tak sa mi zdalo, že argumentuje rovnako zavadzajúco ako riaditeľka mestského magistrátu Anna Pavlovičová. Preto som navrhol formuláciu: „Pri obchodnej verejnej súťaži sa použije forma elektronickej aukcie, ak zastupiteľstvo BSK nerozhodne inak.“ To sa mi zdalo ako dobrý kompromis. Koalícia SDKÚ-DS, KDH a SMK to neprijala! Takže dúfam, že vo veľkej politike nezostane len pri sľuboch, s ktorými uspeli vo voľbách.

Autor je starosta Petržalky. Text je prevzatý z jeho blogu. (http://www.ftacnik2010.sk/blog/185-etika-smer-a-pavol-freo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984