A zase medaily a zase svojim

Počet zobrazení: 6042

Prezident rozdával vyznamenania. Kolekciu mu – ako každý rok – pripravili jeho spin doktori. Reakcie boli, ako každý rok, očakávané. Svoji tlieskali svojim... Prezident je funkcia reprezentačná a vyznamenania z jeho rúk sú istým symbolom. Dostali ich – ako každý rok – tí, čo sa zaslúžili. Aj o to, že v Prezidentskom paláci sídli ten, ktorý ich vyznamenáva. Rovnako, ako v časoch reálneho socializmu, si titul zaslúžilého či národného odnášali umelci za svoje veľké umenie, a tak trochu aj ako kalkul: keď je s nami, bude hrať za nás. (A mnohí hrali, ako im pískali.) Spin doktori nemrhajú vyznamenaniami, načo by ich pripínali na hruď tým, čo nie sú (alebo neboli) ochotní tú hruď nastaviť za „svojho“ prezidenta? Vyznamenanie je aj signál: aj vy dostanete, ak sa správne zaradíte. Veď voľby ešte budú...

A tak si tu budujeme svoje voličské základne a svojich budúcich emisárov, ktorí dokážu osloviť masy cez svoje umenie. Nie sme ani jediní, ani zvlášť originálni, tak sa to proste robí všade na svete. Nakloniť si umelcov a iné verejne známe osobnosti je obzvlášť príjemné, na miske voličských váh majú cenu zlata. A umelci majú tiež na výber, či sa pridajú alebo nie. Ak sa rozhodnú plávať za seba a proti hlavnému prúdu, do kolekcie proste nezapadnú. Vyznamenania neboli a nie sú o veľkosti umenia, ale o umení získavať na svoju stranu.

Takže zhrňme: prezidentovi poradcovia kolekciu vyznamenaných zložili ako signál svojim voličom. A tak trochu aj ako polienko do konfliktu s premiérom (a predsedom parlamentu), oheň ktorého usilovne živia médiá hlavného prúdu. Nie bezúčelne, lebo sú v zjavnej opozícii a želajú si zmenu moci. Každá príležitosť je dobrá. Premiér a predseda parlamentu odkaz prečítali. Vyznamenaným podali ruku, zablahoželali, ale na kávu (na recepciu) s nimi nešli. Lebo aj oni majú svojich voličov a aj tí očakávajú odpoveď na očividné pohŕdanie návrhmi, ktoré prezident dostal, ale neakceptoval. A hlavný prúd má opäť tému.     

Ktovie – zaujíma to ešte niekoho, okrem tých, čo sa tým živia?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984