Ad.: Idioti v politike

Počet zobrazení: 3932

Zaujala ma úvaha pána Benkovského nazvaná Idioti v politike. Musím sa priznať, že nesúhlasím s jeho tvrdením, že rôzne nezmyselné návrhy predkladajú „idioti v politike“. V USA situáciu, ako to vlastne je, prezentovala knižka Thomasa Franka „What’s the matter with Kansas?“ (2004).

whatsthematterwithkansas.jpgFrank ukazuje, ako republikáni v Kansase dokázali nakloniť verejnosť na svoju stranu práve tým, že začali vyťahovať témy (interrupcia bola jednou z nich), ktoré síce nemali skoro nič spoločné s praktickým životom ľudí, mali však v sebe určitý emočný náboj, ktorý nevzdelaná a pohodlná verejnosť prijala a tak sa vášnivo debatovalo o „zavraždených deťoch“ alebo o práve nosiť zbraň či homosexuáloch, ktorí sa rozťahujú je treba ich obmedziť.

Tento posun od faktického k melodramatickému nielenže získaval republikánom hlasy, ale najmä odvádzal pozornosť od skutočne dôležitých tém. Verejnosť, alebo aspoň jej značná časť potom s nadšením hlasovala za stranu, ktorá konala proti jej záujmom.

Takýto zvrat nebol produktom idiotov. Posun do ríše pseudoproblémov bol geniálnym ťahom, ktorý jeho autorom vyniesol presne to, čo chceli v prípade Kansasu dosiahnuť: odvrat od Demokratickej strany, ktorá sa v tom čase ešte predsa len zastávala pracujúcich.

Celý trend je podporovaný zúfalou úrovňou vzdelania a nedostatkom logického myslenia. Prezident Trump na zhromaždení s hrdosťou vyhlasuje, ako jeho administratíva podporuje ozbrojené sily USA. V tej chvíli by publikum malo začať pískať a hádzať zhnité paradajky na rečníka. Nič také sa nestane, všetci žiaria: naša armáda, naša hrdosť, sme najsilnejší, nik na nás nemá! A potom sa vracajú zo zhromaždenia po rozbitých cestách, ktoré sú rozbité práve preto, lebo peniaze idú na nielen zbytočné, ale aj krajne nebezpečné zbrojenie.

Podobne je to na Slovensku. Podľa môjho názoru, a pán Benkovský to vo svojej úvahe pripúšťa, sa pozornosť odvracia od tém, ktoré by mohli „uškodiť“ niektorým zlodejom. No dosiahnuť to nie je výsledkom uvažovania idiotov, to je výborne premyslené.

Pozrel som si webovú stránku strany Socialisti.sk. Tu ani nejde o to, či a ako by sa ich plány dali uskutočniť, ide najmä o to, že niekto aspoň také plány vysloví a napíše. Ak by slovenská verejnosť ignorovala hlavné „oznamovadlá“, presnejšie, „ohlupovadlá“, návrhy Socialistov by si museli získať jej veľkú časť. Tie návrhy sú v prospech väčšiny a Slovenska ako takého. A predsa docent Chmelár nemal šancu pri posledných prezidentských voľbách. What’s the matter with Slovakia?

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984