Ako sme si vykoledovali Blahu

Počet zobrazení: 3882

Keď ruská punková skupina Pussy Riot vyvádzala v pravoslávnom chráme, vedeli sme, že to nebolo s kostolným poriadkom, ale prižmúrili sme oči. Bodaj by nie, keď dievčatá pesničkou brnkali po nose nášmu najväčšiemu nepriateľovi Vladimírovi Putinovi! Speváčok sa zastal aj Európsky parlament uznesením z 13. 9. 2012. Možno preto nám neprekážala ani česká recesistická skupina Ztohoven, ktorá v kominárskych mundúroch zvesila prezidentskú štandardu, aby namiesto nej zaviali nad Pražským hradom obrovské červené trenírky. (https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/368141) Nerozhorčila nás ani kytica, ktorú demonštranti hodili do odpadkového koša. Veď čo iné si zaslúžili kvety, ktoré k pamätníku na Národní tříde položil český premiér Andrej Babiš! (TASR, 17. 11. 2018) Verejnosť akosi prepočula vyjadrenie starostu mestskej časti Praha-Řeporyje, že „Lavrov (minister zahraničných vecí RF – pozn. aut.) by mal visieť.“ (topky.sk, 18. 12. 2019)

Ani Slováci nie sú baránkami. Vedia si v parlamente i pred kamerami dupnúť a vynadať do mafiánov, zlodejov, korupčníkov, rozkrádačov eurofondov, psychopatov, daňových a pozemkových podvodníkov, dokážu dotrepať vrecia názorných pomôcok pre nechápavé publikum, vykydnúť hnoj pred príslušným ministerstvom alebo vtrhnúť na tlačovku názorových oponentov ako do krčmy a vyvolať šarvátku. Ešteže to občas zaiskrí humorom! Napríklad, keď nás Kočnerov spolustolovník Richard Sulík ubezpečuje, že „sa bude snažiť, aby po zmene vlády Robert Fico skončil pred súdom“. (aktuality.sk, 19. 12. 2019) A novinári by sa mali správať k názorovým oponentom z branže inakšie? Aby vedľa politikov a farmárov vyšli ako padavky? Nie je efektnejšie označiť – povedzme Tibora E. Rostasa – za „bezcharakterného pseudonovinára, ktorý šíri konšpirácie, lži, nenávisť, za čo sa nehanbí vypýtať si peniaze z Ruska“? (aktuality.sk, 16. 12. 2019) Technika baľšaja, kuľtury net, asi tak by sa dala charakterizovať bojová vrava a výkriky KTO Z KOHO! na sociálnych sieťach. A keď sa žiak cirkevného gymnázia na stránke Zomri vyhrážal, že postrieľajú nevoličov Zuzany Čaputovej, dozvedeli sme sa, že všetko je okej, lebo chlapček iba žartoval. Zrejme v poriadku boli aj niektoré transparenty nad zhromaždeniami Za slušné Slovensko. Isteže, meno Lavrov na nich nebolo... No všetci sa tvárime, že diabol sa zjavil až teraz. Z ničoho nič a medzi samými slušnými ľuďmi! Keby Blahova obsahová a štylistická razantnosť zbuntošila v adventnom čase Konferenciu biskupov Slovenska, prosím! Ale ako chceme vysvetliť daňovému poplatníkovi, že exorcizmus sa stal náplňou práce Slovenskej akadémie vied? Posivenému svedkovi v predvianočnom čase neostáva iné, len si povzdychnúť. Kde sú časy, keď známe poslať k lopate prehorlivý rečník na Novembrovom pódiu zmenil na lopatami na nich!, ale dav zhučal, že nechce násilie! Pre tých mladších priznávam, áno, bol to dav postihnutý totalitným školstvom, členstvom v pionierskej aj zväzáckej organizácii, ešte neodkliaty šamanmi Nežnej revolúcie.

Tieto riadky sme začali v Rusku, tak v Rusku by sme ich mali skončiť. Naša stará i nová opozícia ešte nevládne, a už jej médiá vyhlásili kruhovú poľovačku na slovenského, resp. smeráckeho dvojníka Alexeja Navaľného, hlavného Putinovho kritika. Obávam sa však, že ak neprestaneme s naháňaním bosoriek, neskončíme v Rusku, ale v Sovietskom zväze.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984