Amerika čara (demokracie) zbavená

Počet zobrazení: 2470

To, čo sa dialo v Spojených štátoch v uplynulom roku, nemá v súčasnosti obdobu. Najprv streľba na neozbrojených (čiernych) občanov, násilie vo viacerých mestách. No a vrcholom boli voľby. Celá kampaň bola neseriózna, zameraná proti jednému kandidátovi, no a to sčítavanie hlasov! Ani v Ugande netrvá sčítanie hlasov tak dlho. Na Slovensku je to asi jeden deň, a to nemáme také technické prostriedky ako v USA. Čím dlhšie trvá sčítanie, tým viac sa vynára otázka serióznosti tohto procesu. Sčítanie malo byť priebežné a výsledky do niekoľkých hodín, maximálne na druhý deň.

Neobvyklou nádhernou čerešničkou na americkej torte však bol impeachment vedený proti neexistujúcemu prezidentovi. Najprv to chceli tzv. demokrati stihnúť ešte v čase Trumpovho prezidentovania, no nestihli. Tak si vymysleli impeachment ako zabránenie jeho znovuzvolenia o štyri roky. Taký veľký strach majú politické a majetkové kruhy okolo Bidena a jeho ženského spolku?

Vyzerá to tak, že nie je pravdou, že ktokoľvek môže kandidovať na post prezidenta, ide o výber za oponou.
 

socha-slobody-pixabay.com_.jpg
Foto: Pixabay.com

Biden a jeho spolok sú označovaní ako „ľavica“ – to je veľká urážka tohto pojmu. Boháči nie sú ľavicou, ani keď sa za ňu sami označujú. V USA je to vždy súboj majetných skupín, ani Trump nebol „politickým sólistom“, ale reprezentantom nejakých oligarchov. No a po zvolení sa musia správať tak, ako im niekto píska. Napokon pre príklady nemusíme chodiť až za „veľkú mláku“.

Ale vráťme sa pekne na začiatok k zabíjaniu černochov policajtmi. Vraj to ani doteraz nebola žiadne výnimka. Ale natočené videá sú šokujúce: policajt pokojne zastrelí chlapíka na ulici (veľmi pevne verím, že si túto prax neosvoja ani slovenskí policajti). Policajní náčelníci si nechávali dlhší čas na rozmyslenie, až z toho boli pouličné protesty – no aj tie sú vážnym varovaním. Za to, že policajti zabili černochov, nevinným ľuďom boli zapaľované autá a rabované obchody. To sú protesty, ale proti čomu a proti komu?

Takže policajné vraždy! Nemôžem sa stotožniť s tým, že sa niečo také môže udiať v demokratickom či slobodnom štáte!

Reakcia bola neuveriteľná – ľudia museli živiť heslá, že na černochoch záleží a futbalisti pred zápasmi pokľakli. No pre mňa – na každom človeku záleží, to ako by niekto chcel bagatelizovať Osvienčim či gulagy, alebo upaľovanie čarodejníc. Prečo toľká bezohľadnosť? Mimochodom, doteraz si musia futbalisti v Anglicku pred zápasom pokľaknúť – nuž asi sa hneď majú americkí černosi lepšie. Prečo trebárs bohatí čierni futbalisti nezorganizujú zbierku pre pozostalých? Zase ide o hru?

Americkí politológovia a sociológovia už od vojny nepoužívajú pre USA prívlastok „demokratický“, ale „pluralitný“ systém. Aj mne sa to zdá vhodnejšie a nielen pre Ameriku. Ide o súperenie o štátne úrady, ale vláda ľudu je iba v ústavách tzv. demokratických štátov. Napokon aj s tým súperením je to v USA teraz podivné: má Trump právo uchádzať sa o post prezidenta? Bude o uchádzačoch rozhodovať niekoľko desiatok vyvolených?

V čase nástupu A. Hitlera USA zachraňovali európsku civilizáciu, to je neoddiskutovateľný fakt. Po vojne však už nestáli o rozvíjanie tejto civilizácie, ale urobili si z nej cestičku k ovládnutiu sveta. Teraz sa ukazuje, že to prehnali, ukazujú svetu aj svoju nepríjemnú tvár, akoby išlo o politického pokračovateľa starorímskeho boha Janusa s dvomi tvárami.

Americká spoločnosť by potrebovala opäť nejakú vzpruhu intelektuálnou a kultivovanou vlnou z Európy, inak odvrátená Janusova tvár sa stane hlavnou tvárou Ameriky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984