Astrológovia v politike

Počet zobrazení: 5128

Vždy ma zaujímala história najmä preto, že som v nej nachádzal príbehy, deje a osoby, ktoré by sa pri troške fantázie dali preniesť aj do dnešných čias. Tentoraz som si zalistoval v jednom starom časopise, v ktorom sa autor rozpísal o období, kedy vo Francii vládol Ľudovít XIV. No a ten vladár potreboval uzavrieť spojenectvo s anglickým kráľom Karolom II. Všelijako sa mu zaliečal a okrem iných pozorností a darov mu poslal na jeho kráľovský dvor aj svojho už vychýreného a slávneho astrológa Pregnaniho, aby ho presvedčil, že podľa konštelácie hviezd je pre Anglicko najvýhodnejšie spojenectvo s Franciou. Pregnanimu sa podarilo získať dôveru anglického kráľa už po príchode na Britské ostrovy. Obstál totiž na kráľovskom dvore v pripravenej skúške. Bola tam jedna ešte „neobsadená“ krásavica a Pregnani mal uhádnuť, kto sa stane jej prvým milencom. z troch veľmi bohatých a vplyvných veľmožov. On túto dámu presne popísal a hoci mu ju nepredstavili, ohúril prítomných tým, že sa presne rozhovoril o  jej kráse, postave, vlastnostiach a spôsoboch. Potom ju pridelil tomu najvplyvnejšiemu a najbohatšiemu veľmožovi. Aj sa tak stalo, kráľ uveril jeho schopnostiam a z Pregnaniho sa stala významná osoba na kráľovskom dvore. Netrvalo to však dlho. Pregnaniho pozvali na dôležité konské dostihy. To bol koniec jeho kariéry. Za víťaza tipoval nesprávneho koňa. Veľa veľmožov mu uverilo a počúvlo na jeho tip. Mnohí stavili všetko a o všetko aj prišli, túto pohromu prežili iba tí najbohatší. Návrat Pregnaniho si už neželali ani vo Francúzsku a astrológ skončil svoju kariéru niekde v Taliansku, zašiel na akúsi „neslušnú“ chorobu. Vraj zhotovoval horoskopy prostitútkam a tie ho vyplácali aj inak, ako peniazmi. V jeho pozostalosti, keďže bol aj mníchom, sa zachovalo, že sám sebe predpovedal, že sa stane pápežom.

Od čias Ľudovíta XIV, keď sa to na kráľovských dvoroch všelijakými astrológmi priam hemžilo, ubehli už stáročia, no mužov a žien, zaoberajúcich sa veštením z hviezd, kariet a sklenených gúľ neubudlo, naopak, akoby sa s nimi vrece  roztrhlo. Nájdeme ich dokonca aj medzi politikmi, žurnalistami, politológmi a pod. Oni presne vedia, ako dopadne niektorá politická osobnosť, politická strana alebo celý národ, ak neuposlúchne ich rady alebo veštby. K tejto téme ma vyburcoval Grigorij Mesežnikov, keď okamžite po skončení volieb prezidenta v Česku, vyhlásil – Pre českú spoločnosť víťazstvo Zemana, neveští nič dobrého. Zeman vraj rozdeľuje českú spoločnosť a občanov. On však iba prebral rétoriku iných politológov z Česka, ktorí sú rovnakej krvnej skupiny ako pán Mesežnikov, a tvrdili niečo podobné. Čo tam po miliónoch voličov, čo dali svoj hlas Milošovi Zemanovi a majú iný názor...

Necítim potrebu vyjadrovať sa k osobe proti kandidáta Miloša Zemana. Myslím si, že pán akademik Drahoš je slušným a vzdelaným človekom, o ktorom pravdepodobne ešte budeme počuť. Aj on však tvrdil, že Zeman rozdeľuje spoločnosť, Žiada sa mi k tomuto jeho vyjadreniu iba dodať – A nerozdeľovali vari spoločnosť voľby v Spojených štátoch, Veľkej Británii, Francúzsku či aj a Slovensku na dva tábory? Vždy tomu tak bolo aj bude pri podobných udalostiach. Okrem toho, pán Drahoš sa viackrát vyjadril, že obdivuje nášho prezidenta. No neviem, ja som do tých čias, než sa stal našim prezidentom, o ňom nič nevedel. A neviem ani o tom, že by tento pán našu spoločnosť stmeľoval. Skôr naopak. No a pán Mesežnikov by si mal viacej všímať názory verejnosti nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Ten jeho výrok, že voľba Zemana neveští pre Česko nič dobrého, mi pripomína príbeh astrológa Pregnaniho, ktorý tiež vsadil na špatného koňa.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984