Reklama
Reklama

Bašár al-Asad, Sýria a pravda o chemických zbraniach

Počet zobrazení: 3708

asad.jpg Bašár al-Asad, grafitti, Damask

Čím väčšia lož, tým viac ľudí jej uverí. Všetci vieme ,kto to povedal - ale stále to platí.

Bašár al-Asad  má chemické zbrane. Môže ich použiť proti vlastným sýrskym obyvateľom. Ak to urobí, Západ zakročí. Toto všetko sme počuli už minulý rok, na čo Asadov režim opakovane odpovedal, že ak - ak - by aj vlastnil chemické zbrane, nikdy by ich nepoužil proti Sýrčanom.

Washington však už znovu spustil ten istý plynový poplach. Bašár má chemické zbrane. Môže ich použiť proti vlastnému ľudu. A ak sa o to pokúsi…

Nuž ak tak učiní, Obama  a madam Clintonová spolu s NATO sa veľmi, veľmi nahnevajú. Počas posledných týždňov sa vynorili všetci pseudoexperti, ktorí doteraz nevedeli, kde na mape sa Sýria nachádza a varujú pred yperitom, chemickými, biologickými nosičmi, ktoré môže Sýria mať a mohla použiť. A kto je zdroj ? – „nemenovaný zdroj vojenského spravodajstva“ tzv. UMIS. Tí istí fantazírujúci špecialisti, ktorí nás nevarovali pred útokmi z 11. septembra 2001, ale tvrdili v 2003, že Sadám má zbrane hromadného ničenia.

Prekvapivý zvrat

A teraz coup de théâtre. Niekto z Kanadskej vysielacej spoločnosti ma tento týždeň pozýval rozprávať o použití chemických zbraní Háfizom al-Asadom v Hamá počas sunitského moslimského povstania v 1982. Háfizová sýrska armáda s určitosťou zabíjala svojich vlastných obyvateľov (ktorí, mimochodom, zase zabíjali prorežimných funkcionárov a ich rodiny), nikto však nepoužil chemické zbrane.

Ani jeden z vojakov, ktorých som videl v Hamá, nemal pri sebe plynovú masku. Žiadny civilní obyvatelia nemali plynové masky. Necítil som nebezpečne páchnuci vzduch, ktorý som spolu s kolegom poznal, keď náš vtedajší spojenec Saddám použil v 1980 chemikálie proti iránskym vojakom. A nikto z desiatok prežijúcich obyvateľov, s ktorými som sa za 30 rokov od 1982 rozprával, nikdy nespomenul použitie chemických zbraní.

Zrazu však máme uveriť, že použité boli. A takto sa začína nová detská rozprávka: o tom, ako pred 30 rokmi Háfiz al-Asad použil plyn proti vlastným obyvateľom, no a preto jeho syn Bašár môže urobiť to isté. Nebol toto jeden z dôvodov, prečo sme v 2003 napadli Irak – Saddám v minulosti použil plyn proti svojmu ľudu a mohol to urobiť znovu?

Nonsens

Áno, čím väčšie klamstvo, tým lepšie. My novinári sme si robili našu povinnosť v rozširovaní týchto nezmyslov. Bašár, ktorého ozbrojené sily už narobili dosť zla, bude čo nevidieť obvinený z ďalšieho zločinu, ktorý ešte nespáchal, a ktorého sa jeho otec nikdy nedopustil. Nuž páni, chemické zbrane sú zlou správou. Preto Spojené štáty spolu s Nemeckom vybavili Saddáma s potrebnými súčasťami na ich zostrojenie.

Keď Saddám prvý raz použil plyn v Halabdži, tzv. UMIS povedal dôstojníkom CIA, že vinníkom je Irán. Aj keď je pravdepodobné, že Bašár má nejaké chemikálie v zhrdzavených sudoch niekde v Sýrii. Madam Clintonová, sa však obáva, aby „sa nedostali do zlých rúk“ – ako keby niekedy boli v správnych rukách. Rusi Bašárovi povedali, aby ich nepoužil. Odvážil by sa pohnevať si svojho jediného spojenca spomedzi superveľmocí?

Okrem iného, ktorá armáda ako prvá použila chemické zbrane na Blízkom východe?

Saddámova? Nie. Britská, samozrejme, pod velením generála Allenbyho, proti Turkom na Sinaji v 1917. A to je pravda.

Zdroj: www.zcommunications.org

Preklad z angličtiny Dušan Krnáč

Foto: alazaat, Creative Commons

 

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa P.Guman
#1
Pavel Guman
19. december 2012, 22:58

          Fisk označuje zlo to, keď armáda bráni obyvateľov svojej krajiny proti hrdlorezom z cudzích krajín, ktorí sú dobre platení a vyzbrojovaní, čo by robila každá normálna krajina. Pravdepodobne on z takej nepochádza a tiež pokračuje v rozšírovaní tých nezmyslov, ktoré spomína.

Treba doplniť, že Winston Churchill obhajoval použitie jedovatého plynu  v regióne v roku 1919 proti "necivilizovaným" Iračanom,čo spôsobilo 1OO tisíc mŕtvych a 900 tisíc zranených.

V roku 2003 Sýria navrhla prijať rezolúciu Bezpečnostnej rady, ktorá mala zabezpečovať, aby region Blízkeho východu bol bez akýchkoľvek nukleárnych, chemických a biologických zbraní. USA spolu s priateľmi zo Západu to zablokovali......

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama