Bez pátosu

Počet zobrazení: 4917

V Moskve, v pľušti, neďaleko Chrámu Vasilija Blaženého a Kremľa vrah odzadu vystrelil na pokojne sa prechádzajúceho politika. Politik odchádzal z luxusného GUM-u, kde večeral s milenkou, asi do svojho bytu. Pravdepodobne najatý vrah ho zabil od chrbta, odporne, zákerne.

O pár hodín som v ruskej televízii sledovala besedu politikov, politológov, novinárov. Do debaty prestrihávali obrázky z dokumentov o fešim Borisovi, na jednom zábere hovorí: „... my sme tá nová tvár Ruska, takí pekní ľudia, ako som ja,“ a zubí sa do kamery celkom vážne.

nemcov_pohreb.jpg

Prítomní diskutéri v štúdiu sa tvárili dojato a všetci spomínali, aký to bol úžasný človek. Otvorený, nepodkupný, komunikatívny, priamy, smelý, odvážny. On aj oponenta pozval na rybačku, alebo keď sa takmer pobil so „Žirim“ v televíznom štúdiu, na druhý deň k nemu pristúpil a bavil sa s ním priateľsky. Tak mi napadlo: Ale prečo ten Nemcov nebol prezidentom? Že v regionálnych voľbách dosiahol so svojou stranou také mizivé percento, ktoré vydalo na jediný mandát (pre neho) musí byť omyl. Tí Rusi sú fakt zvláštny národ - vedia tak pateticky žialiť, až by im človek uveril.

Potom bol pohreb a kilometrový rad pred Centrom Andreja Sacharova, kde bol v otvorenej rakve zabitý politik vystavený. Rad veľmi pripomínal ten z Červeného námestia pred mauzóleom s rakvou takmer spráchniveného politika z minulého storočia.  Patrí asi k ruskej kultúre to patetické dojímanie sa nad mŕtvolami. Veď si ešte spomíname, ako pochovávali skoro každý rok generálnych tajomníkov... 

Pri rakve toho zabitého v Sacharovom centre bola mama a nejaké ženy, chlapec, dievča. Chodili diplomati, politici, trúchliaci. Tých kvetov, čo tam nanosili! Každý privedený pred kameru opäť nešetril chválou a oslavou zosnulého. Bodku za jeho životom položil na cintoríne pravoslávny kňaz, kadidlom vysvätil jamu a hrob liberála ozdobil pravoslávny kríž.

Kto bol onen muž, ktorého tak oplakávajú?

Zaujímala ma jeho rodina, všade hovorili iba o mame – tej aj ruský prezident vyjadril svoju sústrasť. Milenka, s ktorou strávil posledné minúty života, na pohreb neprišla. Tie ženy pri jeho rakve boli asi matky jeho štyroch detí. Mal ich s troma ženami. Bolo by pribudlo aj piate, ale modelka Anna (podľa informácií z tlače, takže berme to s rezervou, môže to byť „ruská propaganda“), sa podrobila na švajčiarskej klinike na začiatku roka 2014 interrupcii.

Keby to nebol typický obraz „nového Rusa“, nestálo by to za reč. A keby to nebola urážka celej veľkej ruskej kultúry, literatúry zvlášť.

Tá odporná vražda od chrbta v noci a pľušti je len kúsok ľadovca. Rozkradnuté Rusko, jeho „noví Rusi“, jeho zúbožené obyvateľstvo. Jeho default z roku 1998, pri ktorom stál aj padol Boris Nemcov. Zaujímavé, že o tom všetkom nepadlo pri patetickom trúchlení ani slovo. Od nikoho, ani sprava, ani zľava. Tam dolu je hlbšia plytkosť, faloš a hnus. Tú žiaden pop svojím kadidlom nevykadí.

Fotozdroj: Pervyj kanal

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
04. marec 2015, 14:30

Gabika to vystihla: Veď dnešné Rusko nie je socialistické ani ľavicové. Je "nové" a zároveň je tradičné, iné, slovanské. To asi dráždi tých všetkých euroatlantických jastrabov - že je slovanské. A i keď v ňom vládne kapitalizmus (ten istý, dokonca i z mojej osobnej obchodnej skúsenosti dravší ako niekedy ten európsky), i keď v ostatných rokoch boli postupy veľmi lberálne a veľmi globalistické, stále je to "iná kultúra" ako americká či nemecká - a je bližšia, oveľa bližšia našej kultúre.

Lenže Rusko, ktoré je tu teraz, je iné ako slabé jelcinovské Rusko. Totot už je silná kapitalistická mocnosť, kde sa oligarchovia museli podriadiť štátu, kde sa pomocou štátneho kapitalizmu darí rozvrhovať finančné i materiálne a ľudské zdroje tak, že nutne to musí kľať oči euroatlantickým mocnárom. 

Škoda toho Borisa.  Lenže realita nepustí: V čase, keď sa v zasvätených kruhoch hovorilo o takmer istej provokácii do konca mesiaca februára, ktorú uskutočnia euroatlantické kruhy voči Rusku, sa očakávalo, že "sa niečo stane". Asi bolo ľahšie s chirurgickou presnosťou obetovať "celebritu" a populárneho opozičného hrdinu jedinou streľbou, ako spustiť nejakú náročnú operáciu provokácie, napríklad akoby opolčenské obstreľovanie Marijupoľa alebo nejaký "menší jadrový cielený výbuch"...aby sa mohlo pokračovať v práve zahasenej vojne....

Preto síce smútim s ruským ľudom, ale dosť s odporom sa obraciam sem k nám, do euroatlantickej civilizácie - čo je nám ešte sväté? 

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#2
Jozef Gazarek
04. marec 2015, 17:43

Je tu odhalený problém! Starý vysoko vzdelný človek - dnes - na Rusko hovorí:  čo tí soudruzi konajú. A politológ v TV socializmus  tiež podobne hovorí. Sa ukázalo, že socializmus nemal triedu, ktorá by za nim stála, tak ľahko padol pod vládou sekty, ale dnes za štátom Rusko stojí trieda buržoázie a  tá neurobí dohodu s USA, pretože spoluprácou s USA väčšie zisky mať nebude.  Je preto úplne od veci spomínať v dákom stave socialistického politika minulého storočia v súvislosti s dnešným Ruskom.   Vojna na Ukrajine nie je o socializme, ale je o národných hraniciach Rusov a záujem EU je z tých ich hraníc useknúť, a to náš dnešný slovenský minister zahraničia   svojho času povedal, v archíve TV to určite je: "Ak dnes nezískame Ukrajinu, zajtra už bude patriť k Rusku."  Putin je taký istý politik ako Obama a preto viazať  vojnu na Ukrajine k socializmu  je to isté, ako spomínať roky 50 te pri každom možnom vzniku neľudskej situácie. 

Tak je to pán Zajac - Vanka, takto sa utočí na podovedomie mladých ľudí, aby si neľudskosť radili k socializmu  / komunizmu.  Takto je znemožné  preklenúť liberálnu demokraciu a dostať sa k pokroku novej spoločenskej formácie, také sú brzdy pokroku v generáciách, ktoré prežili socializmus.  Vyzerá to beznádejne, ale iba pre tieto generácie, pretože budúce generácie cestu  z tohto stavu sveta nájsť musia.                      

Obrázok používateľa Milan Antal
#3
Milan Antal
05. marec 2015, 19:13

Ak môžu veľké mienkotvorné médiá zverejňovať množstvo vykonštruovaných konšpiračných teórií (čo iného sú rôzne vyjadrenia o ruskej hrozbe, ruskej zodpovednosti za Ukrajinu, zostrelené lietadlo, o Číne, Kube, Sýrii, Iráne, Juhoslávii, Iraku, atď), prečo by aj bežní ľudia nemohli vyslloviť svoje názory.

Právna veda si pri takýchto činoch hneď kladie otázku: Kto mal z činu najväčší prospech?

1. Pozrime sa na vládnu moc v Rusku, prezidenta Putina. Jemu živý Nemcov musel maximálne vyhovovať. Mať oproti sebe (vyše 80 percentná podpora verejnosti) opozíciu s minimálnou podporou verejnosti (okolo 5 percent) je veľmi prijateľný model pre vládnu moc, prakticky si nemusela Nemcova všímať. Zrejme ho ruské tajné služby priveľmi pustili z dohľadu a prehliadki možnosť jeho rituálnej vraždy.

A on xi bol zrejme toho vedomý, že mu Rusi venujú málo pozornosti, ak sa tak bezstarostne prechádzal po moskovských uliciach.

Pre prezidenta Putina bolo maximálne nevýhodné narušiť takúto pohodovú situáciu na vnútornej politickej scéne. A určite by vraždu neorganizoval blízko Kremľa

2. Ultrapravicové nacionalistické zoskupenia. Nedá sa vylúčiť ich účasť na vražde, mohol sa tam nájsť psychopat, ktorý si to chcel s Nemcovom vysporiadať. Aj za jeho rozpredaj krajiny. Na túto stopu poukazuje použitá stará zbraň sovietskej výroby. Ale môhlo ísť aj o umelé vytvorenie tejto stopy. Proti totiž svedčí to, že vran nechal na žive hlavného svedka vraždy, ukrajinskú priateľku. Ruský nacionálny radikál by to zrejme spočítal aj jej. A zrejme by nespáchal svoj čin blízko Kremľa.

Pri tejto stope sa dá vysledovať aj spätne v médiácy, komunikácii, nakoľko Nemcov ležal v žalúdku ultrapravičiarom, či si ho vôbec všímali.

3. Osamelý jednotlivec.Nedá sa vylúčiť, ale to, že to bolo blízko Kremľa, aby sa vytvoril vhodný priestor mediálnej a fotokonšpiračnej podvedomej manipulácie divákov proti Rusku, nasvedčuje, že na tom pracovali odborníci a nešlo o náhodný čin osamelého strelca.

4. Najväčší úžitok z tohto činu mali USA. Vrazili do opozície v Rusku, mimovládok množstvo peňazí a výsledok bol takmer nulový.Napriek sankciám, pádu rubľa, ekonomikých problémov. Bolo treba premyslieť inú taktiku.  Živý opozičný politik s 5 percentnou podporou verejnosti nemohol  spĺňať ich očakávania. Z histórie USA je veľmi dobre známe, že chladnokrvne hodnotia náklady a zisky a sú ochotní vložiť peniaze do hocikajek lumpárny, ak im to prinesie úžirok. Vo väčšine farebných revolúcií vo východoeurópskych krajinách figurovali nejaké obete, aj keď len vymyslené, ako to bolo aj v ČSSR v r. 1989. Rituálna obeť Nemcova skôr mohla vyvolať vlnu odporu proti režimu, ako živý Nemcov.

5. Nemyslím však, žeby sa USA priamo angažovali v tejto vražde. Ich agenti v Rusku by boli skôr odhaliteľní. Tu pravdepodobne zohrala svoju úlohu Ukrajinská tajná služba (SBU). Nie je žiadnym tajomstvom, že ju riadia americké tajné služby. Jej agenti lepšie poznali ruské prostredie, vedeli sa v ňom prirodzenejšie pohybovať. Zrejme s migráciou Ukrajincov do Ruska sa dostalo aj veľa ukrajinských agentov. Stačilo im pošepkať takúto ideu a oni sa ochotne s ňou stotožnili. Zapojenie SBU by vysvetľovalo, prečo nechali nažive ukrajinskú priateľku Nemcova. 

Pred chvíľou som zachytil článok, v ktorom ukrajinskú stopu naznačuje aj Z. Brzezinski. Kriticky sa vyjadril k americkým elitám, že stratili akúkoľvek súdnosť a sú schopní všetkého.

Samozrejme, to sú len možné varianty, treba si počkaťč na vyšetrovanie. Lenže ak v tom mali prsty  tajné služby, objednávateľov vraždy sa verejnosť ťažko dozvie. Podhodia možno nejakého osamelého psychopata, na ktorom vyšetrovanie zamrzne.

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#4
Jozef Gazarek
06. marec 2015, 00:33

Ja nepíšem nikde inde iba sem a občas sa na čas stratím, nezaujíma ma politika, zaujíma ma filozofia politiky. Jednoduchšie, nazaujímajú ma mená politikov a dokonca ani ich osobnosti, sledujem politiku ako proces bez persón. Všetkých som mohol počúvať, až toho v sieti nie, až kamarát povedal, je to exibicionista, to nemožeš počúvať.

Tu v SLOVE sú píspevyk v blogu "komunizmus",  kde chce autor metodiku budúcej politiky, vieš je nevieš ju, akoby metodika nebola z dákej predchádzajúcej praxe. Ak sa zmenila parx, ona mení metodiku budúcnosti, ale ako sa to dá, ak treba znehodnotiť  všetkz mená politikov - aj podľa Gabriely  - minulého socializmu.  Všetky spoločenské vedy sú vedy historické, teda ak sme spolu s Ruskom v reštaurácii kapitalizmu, to predchádzajúce zriedenie bol socializmus.

Ak niekto povie, že to tu nemáme rešturácia kapitizmu, tak klame, pretože nepirorovnáva travajúci kapitizmus z novo vzniknutým kapitizmom ale porovnáva histricky náš vývoj a to sú úplne iné závery ako so súbežných dejín a najmä nepravdivé.  Dnes sa všade aj v Poľsku mučia alebo mučili teroristi a premostí sa to k rokom 50- tym k mučeniu za socializmu a sa zabudene na teror nielne v USA, ale aj v časti  Erópy a to až cez fašické štáty v 50 - rokoch.

Pani Gabriela je známy úprimny človek,  ak by bol ten zavraždený politik  z éry socializmu  a nie politik rešturácie kapitalizmu, tak dobre,  nech si spomínana práchnijúcich politkov socializmu,  má to dáku súvislosť.   Ale takto si autorka kopla do sociloizmus/komunizmu len tak, že sa jej to  chce. Dokazuje, že  je na lodi z pánom bývalým  predsedom SDĽ, nuž dobre, preto  som nemusl  zo žiadnej strany vystupovať.   

Poznám jedného pána člena Smeru - SD, ktorý sa zoberá teróriou, teda filizofiou politiky.  Pán Fico sa zdá ich nepotrebuje, preto, práve oni teoretici Smeru - SD by mali  podľa jeho skutkou tvoriť metodiku reštaurácie kapitalizmu: zachráň zo socializmu čo sa dá.  Ja to ale nepotrebujem k svojej filozofii, to už mne treba k môjmu návrhu politiky, pretože ja si myslím,  ža čím dlhšia cesta vpravo dnes, tým dlhšia cesta vľavo zajtra, preto si váčim pánov Fica, Maďariča, Čaploviča a aj iných,  ako toho nového podpredsedu NR SR, aby som už nemenoval.  A preto by malo byť SLOVO akčné a spomenúť si občas na tých 11 Marxových téz.  Načo to všetko písanie, ak to nemá slúžiť k akcii. 

Dnes sa deje v strane, ktorej som členom,  podobné tomu, čo sa dialo zmenou KSS na SDĽ, možno opäť dobre, aspoň opäť tak ako už raz, nemusím so strany vystúpiť.  Podobné nie je zhodné, 25 rokov je dlhý čas, najmä o diani si  my zo socializmu už nemôžeme opäť povedať, že na nápravu nám zostáva čas.  A to preto, že minimálne od roku 1985 je socializmus v generáciach mládeži odpísaný. A to sú dnes ľudia do 45 rokov.  Potom nasleduje  nezáujem kombinovaný s nevedomosťou  do 62 rokov, takže iba penzisti môžu tvoriť program strany komunistického typu. A ten je výsledok môjho filozofovania o politike.   

             

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#5
Jozef Gazarek
06. marec 2015, 00:38

Sú tam aj písmenka pomiešané, to by som mohol  odstrániť, ak by som to po sebe čítal pred poslaním. Lenže iba jeden človek moje veci čítal, takže tak, na dlhšiu dobu dovidenia. Jozef 

Obrázok používateľa anton b.
#6
anton braxatoris
10. marec 2015, 12:03

Podla toho co o zalezitosti pisu ine zdroje, bol povodnym cielom atentatu ovela popularnejsi bloger Navalnyj. Navalneho vsak varovali, alebo si spojil dokopy niektore fakty a jednoducho sa dal zavriet na 10 dni do basy, nakolko porusil podmienky sudu ohladne svojich aktivit (vysiel von z domu a rozdaval letaky, na co ruska policia okamzite zareagovala tym, ze ho zatkli a tym pravdepodobne uchranila pred atentatom). Nemcov bol krajne neoblubenym politikom aj medzi "svojimi" a tak sa nepodaril zamer dostat planovanu demonstraciu 1. marca do centra Moskvy, kde by mohla mat aspon aky taky ucinok. Mam dojem, ze coskoro bude jeden velvyslanec v Moskve odvolany a nahradeny druhym, sikovnejsim...

Obrázok používateľa anton b.
#7
anton braxatoris
10. marec 2015, 12:09

Inaksie, pan Gazarek, zaujimave postrehy. Zislo by sa ich trochu rozviest a upravit.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984