Blaha Junckerovi: rešpektujte víťazstvo Syrizy!

Počet zobrazení: 4064
V dňoch 3. – 4. februára 2015 sa v priestoroch Európskeho parlamentu v Bruseli konala veľká medziparlamentná konferencia v rámci tzv. Európskeho parlamentného týždňa (European Parliamentary Week). Tento formát združuje poslancov z národných parlamentov EÚ, ako aj predstaviteľov Európskeho parlamentu, aby spolu diskutovali o ekonomických opatreniach a sociálnych otázkach v EÚ. Národnú radu Slovenskej republiky na tomto zasadnutí reprezentoval predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (SMER-SD). Poslanec Ľ. Blaha vo svojich vystúpeniach priamo reagoval na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza. Jeho vystúpenia prinášame v preklade z angličtiny.
l._blaha_v_bruseli.jpg

Syriza a strašidlo neoliberalizmu

Najprv by som chcel zablahoželať novej gréckej vláde Syrizy. Dúfam, že obrovské víťazstvo ľavicovej strany zameranej proti škrtom (austerity) pomôže EÚ nájsť cestu k sociálnejšej, stabilnejšej a demokratickejšej Európe. Víťazstvo Syrizy má priamu súvislosť s tým, o čom dnes hovoríme – fiškálny kompakt, ekonomické riadenie EÚ. Je to jasná odpoveď na toto riadenie.

Ako to kedysi slávne vyjadril Karl Marx, Európu oblieha strašidlo. Dnes by som doplnil – je to strašidlo škrtov (austerity), strašidlo neoliberalizmu. To strašidlo dnes mátoží po Európe. Ľudia majú škrtov dosť. Vidíme to v Grécku, v Španielsku aj všade inde. Ekonomická kríza bola spôsobená voľným trhom. Nedá sa poraziť tým, že bude zavádzať ešte viac voľného trhu. To je škandál, aby som použil slová Jürgena Habermasa.

Tobinova daň áno, TTIP nie

Sú určité náznaky alternatívnych prístupov, ktoré by mohli viesť k sociálnej únii. To zahŕňa aj Iniciatívu zamestnanosti mladých, ktorá má svoje úspechy na Slovensku. Je tu nový Európsky fond strategických investícií (Junckerov balík), ktorý pôsobí sľubne. Alebo je tu daň z finančných transakcií, tzv. Tobinova daň, ktorá by mohla prerozdeliť bohatstvo od finančných monštier k bežným ľuďom. Slovensko túto daň podporuje a ja osobne vítam aj spomínanú myšlienku daňovej únie.

Ale sú tu aj opačné náznaky, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné. Striktné šetrenie a škrty (austerity) zabíja rast a zabíja demokraciu. Takzvaná TTIP, čiže transatlantické partnerstvo s voľno-trhovými Spojenými štátmi americkými, môže byť nebezpečná pre európsky sociálny a zelený model. Slovo „trojka“ sa stalo vulgarizmom.

Ľavicový obrat sa začal: ako bude EÚ reagovať?

Európska únia dnes stojí na historickej križovatke a ľudia nám ukazujú, kam sa chcú vydať. Pozrite sa na Syrizu, pozrite sa na Podemos. Mali by sme zmenu rešpektovať. Moja otázka znie: ako bude Európska komisia reagovať na ľavicový obrat na juhu Európy, ktorý sa začal v Grécku a bude pokračovať?

Predseda EK Juncker reagoval, že síce rešpektuje výsledky gréckych volieb a ráno (4. februára) sa s Alexisom Tsiprasom stretne, ale musí nájsť nejaký priesečník medzi záujmom Syrizy a záujmami zvyšných členských štátov EÚ. Že áno, namiesto škrtov treba viac rastu, verejných investícií, ale zároveň treba aj fiškálnu zodpovednosť. Blaha sa neskôr zapojil aj do diskusie o sociálnej dimenzii Európskej únie, ktorú viedla predsedníčka sociálneho výboru Európskeho parlamentu s nasledovným príspevkom.
 
Prekarita: výhodné pre biznis, katastrofa pre robotníkov

Pani predsedníčka sociálneho výboru Európskeho parlamentu spomínala „prekaritu“ ako jeden z najvážnejších problémov Európy a ja plne súhlasím. Aj na Slovensku sú štandardné námezdné pracovné pozície predavačiek či robotníkov nahrádzané živnostníckymi kontraktmi a robotníci sú bezbranní. Firmy ich nútia do takýchto prekérnych pracovných pozícií bez sociálnych benefitov, dovoleniek či akýchkoľvek istôt.

Je to problém aj pre systém sociálneho poistenia, pretože biznismeni by mali platiť polovicu odvodov za svojich zamestnancov, ale keď namiesto zamestnancov najmú takýchto umelo vytvorených živnostníkov, je to výhodné pre biznis, no je to katastrofa pre robotníka, aj pre sociálny štát. Snažíme sa to dlhodobo zmeniť a zákonom zadefinovať tak, aby sme pomohli ľudom, ale firmy vždy nájdu spôsob, ako udržiavať „prekaritu“. Musíme hľadať spoločné európske riešenia a spoločne proti prekarite bojovať.

Sociálny dumping  a paradox západnej politiky

Hovorilo sa tu aj o sociálnom dumpingu. Často sú z neho obviňované najmä postkomunistické štáty a mnohokrát oprávnene. Ale je tu určitý paradox. Bohaté západné štáty a ich politici nás často upozorňujú na to, aby sme zvyšovali sociálne štandardy a odstránili sociálny dumping, čo ja ako ľavičiar veľmi vítam.

No tie isté štáty potom z vládnych pozícií podporujú svoje veľké firmy, ktoré u nás pôsobia a potom nás chodia poučovať, že nemôžeme zvyšovať sociálne štandardy a paradoxne máme udržiavať sociálny dumping, aby to bolo vyhovujúce pre tieto ich západné firmy. Akoby jedna ruka nevedela, čo chce druhá. Aj preto si myslím, že EÚ v tomto má byť ďaleko aktívnejšia a bojovať za sociálnu úniu.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#1
Silvia Okaliova
05. február 2015, 10:41

Yannis Varoufakis, dnesny minister SYRIZY sa vo svojom starsom clanku pre Atensky casopis Lifo vyjadril, ze je skandal, ze obcanmi zvoleny Europsky parlament nema moznost ani schvalovat zakony EU, ani kontrolovat cinnost Europskej komisie. Je to vlastne len taky panak. A tak EU nezmoze nic ani len proti TTIP. Napriklad. 

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#2
Silvia Okaliova
05. február 2015, 12:26

A aby som uspokojila aj pana Zajaca-Vanku, ktory ma vyzval, aby som informovala citatelov Slova o Grecku mozem doplnit, ze Varoufakis vo svojom poslednom interview v Times (tusim) uverejnenom vcera zvestuje, ze vlada SYRIZY bude mat uceleny navrh vo vztahu k Europskej Unii zaciatkom juna.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
05. február 2015, 13:55

No výborne! Tak pokračujte...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984