Reklama
Reklama

Bojovník 8/2022

Počet zobrazení: 668

Dvojtýždenník antifašistov prináša reportáž z pietneho aktu na Slavíne pri príležitosti 77. výročia oslobodenia Bratislavy. Prehovoril na ňom predseda OblV SZPB Martin Krno, ktorý vyvrátil pochybnú tézu, že všetci Ukrajinci boli banderovci, lebo z 26,6 milióna obyvateľov ZSSR v 2. svetovej vojne zahynulo okolo 9 miliónov Ukrajincov, stovky ich padlo aj pri oslobodzovaní nášho hlavného mesta. V podobnom duchu sa vyjadril vo svojom článku aj Miroslav Grznár z Považskej Bystrice, ktorý zdôraznil, že musíme rozlišovať medzi súčasnou vojenskou agresiou, vyhlásenou prezidentom Putinom a sovietskymi vojakmi, aj tými ruskými, ktorí nám v roku 1945 priniesli slobodu.

Braňo Ondruš v úvodníku píše o právoplatnom odsúdení vodcu ĽSNS, no zdôraznil, že z parlamentu by mali kotlebovcov, ale aj neonacistov z hnutia Republika, vyhnať v najbližších voľbách slovenskí občania, a nie sudcovia.

Históriu partizánskeho zväzku Čapajev na východnom Slovensku a založenie občianskeho združenia, ktoré sa chce starať o jeho odkaz, približuje Slavomír Fijalka. Jozef Schwarz sa zase venuje pamätníkom, spätým s udalosťami na sklonku 2. svetovej vojny v Petržalke.

Časopis publikuje 6. pokračovanie z pripravovanej knihy Gustáva Murína o menej známych epizódach SNP. Slavín sa nemusí báť konkurencie, tvrdí sa v článku o strhnutej zvonici kostola na bratislavskej Kalvárii.

Nad spoluprácou slovenských a maďarských antifašistov sa zamýšľa Slavomír Hrivnák zo Želiezoviec. Na otázky Bojovníka tentoraz odpovedá predseda OblV SZPB v Žiari nad Hronom Jaroslav Bulko.

Dôkazom, že sa po uvoľnení protipandemických opatrení oživila činnosť Zväzu v regiónoch, je pestrá paleta riportov z osláv oslobodenia v Nitre, Senci, Topoľčanoch, Zvolene, Galante, na Liptove a v ďalších oblastiach.

Na zahraničnej strane nechýbajú postrehy o vstupe „čistých“ neofašistov do maďarského parlamentu, o odsúdení neonacistického rapera v Rakúsku, ale aj o rodákovi z Petržalky Jurajovi Naftali Fürstovi, ktorý ako chlapec prežil peklo nemeckých koncentračných táborov a teraz mu mesto Weimar udelilo čestné občianstvo.

Galéria odboja Ladislava Skraka približuje umeleckú tvorbu akademickej maliarky Eleny Lazinovskej. Reprezentatívnejší výber jej diel, ako aj mnoho fotografií k ostatným článkom na www.bojovnik.eu            

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama