Bude zrejme potrebné postaviť sa na štartovnú čiaru

Počet zobrazení: 6166

Som rád, že Slovo nie je len o politike, ale aj o veciach, ktorými, sme v živote obklopovaní. Navyše my Slováci takmer všetci rozumieme najmä politike a futbalu. Nakoniec oboje nás v tomto čase trápi asi najviac. Politiku teraz vynechám, na tejto stránke sa jej venuje množstvo pisateľov s veľmi reálnymi názormi a postrehmi. Takže teraz len o futbale.

futpsych.jpg
Kreba: Ľubomír Kotrha

Necítim sa veľkým odborníkom, no naháňal som koženú takmer 30 rokov, aj keď len v nižších súťažiach. No stav a úroveň dnešného futbalu u nás ma trápi rovnako ako bývalých skvelých futbalistov či dnešných trénerov, funkcionárov, expertov a novinárov. Osobne si myslím, že hľadať jedného, dvoch vinníkov za súčasný stav či úroveň futbalu je zbytočné. Tak ako v politike, dnešná úroveň nášho futbalu nie je príčinou, ale dôsledkom toho, čo sme trestuhodne zanedbali, resp. podcenili. Zoberme si len takú skutočnosť. Koľko reprezentantov Česka vychovala napr. Slávia, Sparta či Plzeň, no a koľko reprezentantov Slovenska má majstrovský Slovan? Načo nám je majster s cudzími hráčmi? A to už nepíšem o tom, ako ďaleko sa prebojujú naše ligové družstvá v európskych súťažiach. Ak prejdú cez prvé či druhé kolo, tak to považujeme za obrovský úspech. Pre mňa osobne je tragédiou aj to, aké súťaže hrajú dnes bašty slovenského futbalu Nitra, Prešov, Košice. V okrese Prievidza, v ktorom žijem, je momentálne lídrom futbalu obec Lehota pod Vtáčnikom. Mestá ako Prievidza, Handlová, kde boli kedysi tisícové návštevy, hrajú na ich nedávnu históriu dnes podradné súťaže. V našom regióne vyrástli takí futbalisti ako Laco Petráš, Martin Škrteľ, Juraj Kucka či Ján Mucha. Dnes a zrejme ešte dlho nevyrastie nikto.

Je pravda, že deti sa dnes viac venujú počítačovým hrám ako športu. Je však aj pravda, že dnes je pre kluby ľahšie kúpiť nejakých zahraničných hráčov ako vychovávať svojich odchovancov. Veď len v spomínanej Lehote pod Vtáčnikom hrajú zahraniční hráči a pritom hrajú IV. ligu. Tie peniaze, ktoré sa investujú do zahraničných hráčov, ktorí jedného dňa odídu, by boli asi účinnejšie, keby sa využili pre mládežnícky či dorastenecký futbal. Aj dnes máme na Slovensku množstvo bývalých skvelých reprezentačných či ligových futbalistov, trénerov, ktorých skúsenosti by sme mali viac využiť pre budúcnosť nášho futbalu.

Slovensko napriek dnešnej úrovni futbalu zostáva stále futbalovou krajinou. Ak však neodstránime príčinu dnešného stavu, riešenie dôsledkov nám asi nepomôže. To, že hráme v C skupine ligy národov, je, žiaľ, reálny obraz ani nie tak hráčov ako nášho futbalu. Mali by sme si dať dole ružové okuliare a postaviť sa opäť na štartovnú čiaru. Marketingové výmeny na akejkoľvek úrovni či poste nám zrejme nepomôžu. Ak nezmeníme filozofiu a prístup k tejto úžasnej hre, tak v tej C skupine budeme asi ešte veľmi dlho. O nejakých postupoch na ME, MS či úspechoch v európskych klubových súťažiach budeme ešte dlho len snívať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984