Chlieb a hry

Počet zobrazení: 3121

Členka Súdnej rady Eva Mišíková kritizovala spôsob zadržania Rudolfa Kusého, starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Označila ho za „nedôvodné, teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti“. (topky.sk, 4. 10. 2020) Lamačský starosta na kolegovu obranu povedal: „Keď je niekto z niečoho podozrivý, nemal by byť prezentovaný ako zločinec, ktorého zadržali pri čine.“ (Tamtiež, 7. 10. 2020) Uplynulo niekoľko dní a na jednej z bratislavských ulíc sa odohrala ďalšia kovbojka. Isteže, opäť utajená, pod krycím názvom, ale – po koľký raz! – takmer v priamom televíznom prenose. Dolapeného a spútaného „zločinca“ sa však nikto nezastal. Zrejme so zdôvodnením, že každý je Kováčikom svojho šťastia.

Posiveného svedka neprekvapilo premiérovo proroctvo, že Dušan Kováčik „putuje do dlhodobej karantény“. (TA3, 26. 10. 2020, bežiace písmenká) Veď Matovič je Matovič! Posivený svedok zato onemel nad výnimočne rýchlou a neuhýbavou reakciou prezidentky. Keby mal zmysel pre vtip, pridal by, že až matovičovskou. „Podľa prezidentky (a právničky – pozn. aut.) Zuzany Čaputovej by mal Kováčik rezignovať. Aj pri zachovaní prezumpcie neviny.“ (topky.sk, 23. 10. 2020)

Nie div, že „prezumpcia neviny“ nezadržala ruku ani dvadsiatim prokurátorom, keď podpisovali výzvu na Kováčikovo okamžité odstúpenie. Medzi nimi aj štyria kandidáti na funkciu generálneho prokurátora SR: Maroš Žilinka, Ján Šanta, Tomáš Honz a Ján Hrivnák. Že by koronakríza odsunula aj prezumpciu neviny medzi „prkotiny“, akými sa stali napríklad plagiátorské diplomovky Borisa Kollára či Igora Matoviča? Netrvalo dlho a výroky právnikov splynuli s výrokmi politikov. „Kováčik má jedinú miestenku – do väzenia.“ (Pravda, 26. 10. 2020) Tento ortieľ vyniesol špeciálny prokurátor Ján Šanta. Bez štipky stavovskej uvážlivosti a hrdosti. Čo Jána Šantu a jeho kolegov vyprovokovalo k takej nedôstojnej horlivosti? Strach, že by im po novom mohol šéfovať ne-prokurátor? Prečo sa rozhorlení prokurátori začínajú podobať na odborníkov v pandemickej komisii či v ústrednom krízovom štábe, ktorí sa pri rozhodovaní riadia premiérovými statusmi? Povedzme o tom, čo medzi rokovaniami stihol sľúbiť svalovcom alebo nevestičkám. Predovšetkým sa však riadia premiérovými závermi, ku ktorým dospeje pred kamerami a mikrofónmi počas tlačovky po rokovaní komisie či krízového štábu. Matovičovský rukopis na správaní niektorých prokurátorov je už taký okatý, že ministerka spravodlivosti by mala spozornieť, či jej premiér neodoberie reformu a očistu justície. Tak ako v apríli Sulíkovi „ukradol“ Ekonomickú krízovú radu, ktorá mala pôsobiť pri ministerstve hospodárstva. No ukazuje sa, že prokurátori a médiá si v týchto dňoch naozaj väčšmi rozumejú s premiérom ako s rezortnou ministerkou... Keď sme sa o Dušanovi Kováčikovi dozvedeli, že ho obvinili z korupcie, podporovania zločineckej skupiny, zneužitia právomoci verejného činiteľa, ohrozenia utajovanej skutočnosti a že „pri sebe mal obálku s 10-tisíc eurami“ (topky.sk, 23. 10. 2020), Úrad špeciálnej prokuratúry zašemotil: „Pripomíname, že vo veci naďalej platí informačné embargo, ktoré uvalil dozorujúci prokurátor.“ (Tamtiež.)

V médiách nezaznela ani najmenšia pochybnosť, či tú obálku Kováčikovi v rámci akcie nepodstrčili. Hoci na podobné huncútstva polície upozornil minister vnútra Roman Mikulec pred niekoľkými rokmi, keď ako bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) čelil podozreniu, že vynášal tajné dokumenty. Niečo z nich policajti našli v jeho aute počas kovbojky na jednej z bratislavských ulíc... Bránil sa, že „mu ich niekto podstrčil“. (www.tyzden.sk, 25. 6. 2018) Už len doložme, že VOS viedol v čase, keď minister obrany Ľubomír Galko prostredníctvom vojenského spravodajstva údajne odpočúval nepohodlných novinárov. Premiérke Ivete Radičovej neostalo iné, len Galka odvolať.

O tom, či Dušan Kováčik pochybil alebo nie, by nemali rozhodovať politici ani médiá a dokonca ani posvätná verejnosť. Nemali by sme to pripustiť ani ako nevyhnutný mostík do sľubovaného právneho štátu. Isteže, reality šou je reality šou, lebo nielen chlebom je človek živý! „... je príjemné žiť v krajine, kde R. F. (bloger na inom mieste uvádza aj R. Fico – pozn. aut.) žije v strachu z toho, že mu chlapci v čiernych vestách s bielymi nápismi zaklopú pred svitaním na dvere.“ (chmurny.blog.sme.sk, 26. 10. 2020)

O toto by sme mali prísť pre nejaký nudný právny štát? Neoželieme radšej chlieb?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984