„Denazarbajevizácia“ Kazachstanu: síce plazivo, ale pokračuje...

(... čo bolo, nie je – a to čo je, jednoducho už v Kazachstane nebude...)
Počet zobrazení: 1673

To, čo bolo pred pár mesiacmi skôr nemožné než možné, sa koncom februára aj v Kazachstane stalo realitou.

Poslanec za vládnucu stranu Nur Otan Ajdos Sarym (Айдос Сарым) totiž v polovici februára 2022 vyhlásil: „... situácia, ktorá priviedla k januárovej tragédii, ten stav, ktorý sa vyvinul v Kazachstane, je priamo spojený s jej menom...“  

Pritom mal veľmi presne a adresne na mysli poslaneckú kolegyňu, dcéru exprezidenta Darigu Nazarbajevovú, ktorá vtedy už viac ako mesiac (od začiatku januára) čerpala akúsi a najmä nepochopiteľnú „poslaneckú dovolenku.“ Skôr by sa dalo povedať, že sa hodila na politickú maródku, pretože v januári to bolo najmä v Almaty (do príchodu jednotiek OZK) dosť výbušné, hmlisté a pre režimové kádre aj, vzhľadom na ľudový hnev, fyzicky nebezpečné.

Na otázku novinárov, či týmto A. Saryn vyslovil nedôveru dcére exprezidenta N. Nazarbajeva, tento bojovný poslanec odpovedal: „... nie“!, ale výzva zjavne padla na úrodnú pôdu.

 

Uterák do ringu

Podľa www.Zakon.kz dňa 25. februára 2022 sa dcéra exprezidenta – elbasy – Nursultana Abiševiča Nazarbajeva Dariga Nazarbajevová rozhodla, že sa vzdáva mandátu poslankyne Mažilisu Parlamentu Kazachstanu, pričom sa vyjadrila, že je „... potrebné uskutočniť podrobné a objektívne vyšetrovanie udalostí v januári 2022...“

dariga_nazarbajevova.jpgDcéra exprezidenta Dariga Nazarbajevová.

Tu treba byť korektný – ak to žiada D. Nazarbajevová – potom si treba dať pozor! Ona je totiž tým, čo možno označiť za koncentrované klamstvo a zlo, ktoré bolo spúšťačom procesov.

Nakoniec ona ako dcéra večného prezidenta nikdy nepoznala normálny život. Normálne pubertálne lásky, normálne radosti tínedžerov, normálne hompáľanie nohami na prašiaku, proste – nič normálne! Len život dcéry prezidenta! A tak aj zjavne dopadne.

Pripomeňme si, že po udalostiach v januári 2022 to bola práve ona, ktorá spolu s otcom, exprezidentom N. Nazarbajevom, zmizla (uvedomujúc si svoju a otcovu zodpovednosť) z verejného priestoru. Najskôr vraj z dôvodu COVID-u (tu sa schová všetko) a potom vraj vzhľadom na novú vnútropolitickú situáciu.
 

Snaha o nelynčovanie svojich dejín

Treba priznať, že prezident Kasym Žomart-Tokajev nepadol z neba do kazašského vnútropolitického kotlu nepoškvrnený, aj to, že vzhľadom na svoju minulosť je vo veľmi delikátnej situácii, lenže reaguje rozumne.[1]

Jeho téza: „... ak budeme neustále negovať svoju minulosť, tak potom nikdy nevybudujeme normálny štát...“, je obhájiteľná. No a tí, ktorí si aspoň letmo preštudovali zobrané texty Ferdinanda Peroutku s názvom „Budováni státu“, určite dajú K-Ž. Tokajevovi za pravdu.

1944.jpg
Vľavo: Autor textu, vpravo v strede D. Nazarbajevová, vpravo R. Vasilenko, exveľvyslanec Kazachstanu na Slovensku (2020 – 2022), teraz námestník ministra zahraničných vecí Kazachstanu.

Na tlak na okolie N. Nazarbajeva prišla štandardná neoliberálna reakcia, nakoľko Kazachstan si na pomoc nepozval US-boys, čo zutekali z Afganistanu, ale ako členská krajina OZKB, kolegov z tejto organizácie. A tí, za pár hodín a na pár dní pomohli. Kazachstan sa aj vďaka tejto pomoci vrátil späť do normálu. Aká reakcia? „Kompromat“, resp. zverejnenie toho, čo doteraz nevadilo.

Po pár dňoch a pre istotu dňa 20. februára 2022 švajčiarska banka Credit Suisse bezprecedentne zverejňuje mená problémových klientov zo Strednej Ázie.[2]

Fakt zaujímavé, najmä ak doteraz mlčí o nacistických klientoch, či o klientoch z postprivatizačného Slovenska...
 

Problémoví zo Strednej Ázie

Celkom bolo touto dôveryhodnou a tradičnou bankou zo Švajčiarska[3] identifikovaných desať „problémových“ mien.

Štyri z Uzbekistanu, jedno z Tadžikistanu, dve sú z chudobného Kirgizska a – to nás najviac zaujíma – tri sú z postjanuárového Kazachstanu.

V trojici osôb z Kazachstanu sa v zozname objavujú:

Timur Kulibaev, manžel Dinary, dcéry exprezidenta N. Nazarbajeva, jeden z najbohatších mužov nazarbajevského a zatiaľ aj postnazarbajevského Kazachstanu. Len v tejto banke mal cca 920 mil. $. Po januári 2022 padol z mocenského piedestálu ako jeden z prvých!

Ďalšou personou v zozname je druhá (staršia) dcéra exprezidenta Dariga Nazarbajevová (podľa Forbesu jedna z najbohatších osôb Kazachstanu - sumárne aktíva 595 mil. $), ktorá má v tejto banke uložených nejasných 23,5 mil. $.

No a teraz pozor(!), treťou podozrivou osobou je Naďa Tokajeva (cca 1,6 mil. $), bývalá manželka súčasného kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Podľa hovorcu kazašského prezidenta: „... ide o fejkovú informáciu, ktorá má za cieľ diskreditovať prezidenta, ktorý sa energicky venuje očiste ekonomiky a politiky Kazachstanu...“ Aj to je možné.
 

Princezná na ceste dolu

D. Nazarbajevová, v minulosti vnímaná ako korunná princezná Kazachstanu, sa po tom, čo sa vzdala posledného politického postu (poslankyne) farizejsky „poďakovala“ za doterajšiu podporu a vyjadrila, že aj naďalej bude „slúžiť“ svojej vlasti[4], stala politicky nepoužiteľnou.

S deklarovanou hotovosťou vo Švajčiarsku to bude asi nebude mať až také zložité, čo však nič nemení na fakte, že éra elbasy N. Nazarbajeva v Kazachstane (jeho rodiny a klanu) sa už fakt končí!


Foto: Archív autora

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

 


[1] Prezident K-Ž. Tokajev sa v jednom zo svojich ostatných rozhovorov pre TV Qazaqstan vyjadril, že nie je možné: „... zabudnúť na vklad N. Nazarbajeva do rozvoja Kazachstanu... bolo by to zneváženie našich dejín... preto musím objektívne hodnotiť jeho konanie... klady aj nedostatky...“

[2] Vyšetrovanie Credit Suisse obsahuje údaje viac ako 18 tisíc účtov otvorených v banke v polovici roka 2010. Celkom ide o objem cca 100 mld. $.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984