Diskusný panel: Všeobecný základný príjem – utópia alebo perspektíva?

Počet zobrazení: 7463

1. Ľuboš Blaha 2. Marek Hrubec 3. Ladislav Hohoš 4. David Sulík 5. Martin Bobko 6. Diskusia

Ešte pred letnou pauzou sa 1. júla 2013 v rámci Klubu Nového slova konal diskusný panel na tému Všeobecný základný príjem – utópia alebo perspektíva? Panelistami podujatia, pripraveného za spolupráce Ústavu politických vied SAV, Inštitútu A.S.A. a Futurologickej spoločnosti na Slovensku, boli Ľuboš Blaha, Martin Bobko, Ladislav Hohoš, Marek Hrubec a David Sulík, moderoval Peter Dinuš.

Panelom sme nadviazali na diskusiu v Klube Nového slova z 30. mája 2013 so sociológmi Zuzanou Kusou a Danielom Gerberym o myšlienke základného európskeho príjmu pre všetkých. Podnetom bola iniciatíva európskych občanov na získanie 1 milióna podpisov, aby sa základným príjmom zaoberala Európska komisia.

Obomi podujatiami organizátori chceli prispieť k ozrejmeniu idey základného (univerzálneho) príjmu, rôznych názorov a prístupov k tejto myšlienke, ktorá zatiaľ na Slovensku – na rozdiel napríklad od Česka – nie je predmetom širšieho diskurzu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
04. júl 2013, 15:32

Horovanie za základným - univerzálnym príjmom - a nie je to návrat do feudalizmus? Spomeňme si na anglický Speenhamland 1795 - ochranu chudobných vytlačených z rolí a z vidieka

"Spoločnosť 18.storočia sa nevedomky bránila každému pokusu urobiť z nej obyčajný prívesok trhu. Nie je mysliteľná žiadna trhová ekonomika, ktorá by nemala trh práce.Ale ustanoviť takýto trh, zvlášť v anglickej vidieckej civilizácii, neznamenalo nič menšieho, než zničenie tradičných spojení, pradiva spoločnosti. Počas najaktívnejšieho obdobia priemyselnej revolúcie v Anglicku v rokoch 1795-1834, sa Anglia bránila vytvoreniu trhu práce pomocou Speenhamlandského zákona." to je z knihy Karla Polanyiho Veľká transformácia.

Treba ju čítať pozorne. Ale čo sa týka snáh anglickej feudálnej osvietenskej spoločnosti, išlo im o to, že videli, ako státisíce vidiečanov vyhnaných z pôdy pri zábere pre chovanie oviec stráca obživu, pretože manufaktúry (tak ako dnes "fabriky" a "podnikanie" nestačili a nerozvíjali dostatočné možnosti zamestnať, dať prácu týmto státisícom schudobneným vidiečanov - a verte - neverte, títo boli možno ešte o niečo mladší ako tí dnešní "absolventi všetkých možných škôl a univerzít"..

A tak toto zákonodárstvo hľadalo možnosti, ako "pred Bohom" obstáť čestne, určovali presnú cenu bochníka chleba / fuj, ako za socializmu presnú a jednotnú maloobchodnú cenu/, určovali, koľko a aký prídel jedla je možné dať jedincovi, aký rodine, určovali, koľko pencí musí dostať rodina na svoju obživu v jednotlivých grófstvach.

 

PÁNI,PÁNI SOCIALISTI: NEHANBÍTE SA? KAM STE TO DOSPELI? K Speenhamlamu 2013?!

Nebolo by už načase povedať chlapsky a politicky: KAPITALIZMUS PRESTAL FUNGOVAŤ?

Ahľadať nekapitalistické - socialistické riešenia?!!!

Obrázok používateľa datatip
#2
Anton Maslo
06. júl 2013, 11:08

Súhlasím s predchádzajúcim diskutérom. V každom prípade ZMENA JE NEVYHNUTNÁ. http://www.noveslovo.sk/c/Falosna_vyzva_k_cinom_vo_veci_nezamestnanosti_mladych

Obrázok používateľa Zauzana
#3
Z C
08. júl 2013, 15:26

Nečítala som Vašu knihu a ani som /radšej/ nedopozerala Vaše prezentačné videá na tému základný príjem. Kebyže áno, pravdepodobne ani nepodpíšem iniciatívu Európskych občanov za nepodmienený základný príjem...www.basicincome2013.eu . Kto má záujem a chuť porozumieť, nech si radšej pozrie video na youtube /základný príjem - slovenský dabing/ alebo priamo www.zakladnyprijem.sk . Načo tu miešate názory politických strán a hnutí? Ja tomu tiež rozumiem tak, že ZMENA JE NEVYHNUTNÁ...teraz ale ide o to, kto sa skôr preberie ....naši páni politici alebo ulica?

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984