Dobrý anjel sa vracia?

Počet zobrazení: 3233

Pred šiestimi rokmi zosadol na nádvorí Prezidentského paláca. Ktoré honosné nádvorie si vyhliadol tentoraz? „Chcel som si dať od politiky pokoj, ale moje meno sa objavuje vo výpovediach zadržaných policajtov z akcií NAKA Očistec či Božie mlyny...“ (m.facebook.com, 9. 11. 2020) Posivený svedok stuhol od ohromenia, ako môže politický vyslúžilec v Poprade vedieť, čo sa nachádza vo vyšetrovacom spise v Pezinku alebo Bratislave. Čudoval sa však len do okamihu, keď  naďabil na titulok „Kiska vie udrieť Ficovi aj z politického dôchodku“. (dennikn.sk, 9. 11. 2020) Teda v médiu, ktoré nevie len to, o čom ešte nevie ani polícia, prokuratúra či súdny senát. Kam sa naň hrabe nejaký Marian Kočner!

Autor pohotovej reakcie na Kiskov status zopakoval, že posmrdkávanie okolo exprezidentovho mena vyvolala Ficova pomsta. „Gašparova polícia strávila tisíce hodín v snahe zastrašiť ma a očierniť.“ Rovnako ako Kiska, aj autor tejto reakcie obišiel Matovičovo predvolebné zdôvodnenie, prečo kiskovci nemôžu dostať ministerstvo vnútra. „Pre mňa je jedno, či je zlodej červený, zelený, či je to Fico alebo Kiska.“ (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020) Nespomenul, že o Kiskovi sa lichotivejšie nevyjadril ani predseda parlamentu Boris Kollár, keď čelil odvolávaniu za plagiátorskú diplomovku. „Nepočul som ho (poslanca Juraja Šeligu – pozn. aut.) stáť na námestiach a kričať, že má za predsedu strany človeka, ktorý je daňový podvodník.“ (topky.sk, 8. 7. 2020) Iste len z priestorového dôvodu sa do článku nedostalo ani to, že „bývalý príslušník SIS Pavol Forisch v týchto dňoch podal trestné oznámenie na daňového podvodníka, zlodeja pozemkov, zneužívateľa vládneho lietadla, údajného pašeráka zbraní...“ (picuscapital.sk, 1. 8. 2020)

Posivený svedok bez mučenia priznáva, že ho čoraz väčšmi oslovuje úradnícka vláda. Spoločnosť je taká rozčesnutá, že ešte jedny voľby, resp. ešte jedna predvolebná kampaň, a medzi Vihorlatom a Devínom neostane kameň na kameni. Vyľakala ho však predstava, že najvyšším úradníkom by sa mohol stať aj zaktivizovaný Dobrý anjel.

Slovensko ešte nikdy tak nepotrebovalo karanténu a dezinfekciu pred vírusom straníckej nenávisti ako dnes. No posivený svedok márne upiera zrak na Prezidentský palác. Neschádzajú sa pred ním lídri koaličných a opozičných strán s pozvánkami a bukrétami, aby sa s hostiteľkou dohodli na dočasnom odovzdaní vládneho kormidla úradníkom. Odborníkom, ktorí budú prijímať rozhodnutia bez strachu o preferencie, perspektívne miesto na kandidátke rodnej strany alebo v obave, či opatrenie nenahlodá parlamentnú väčšinu. Novinári by hádam prežili vecné až nudné tlačovky, veď toľko ako dnes by ich určite nebolo. Zvykli by si aj na oficiálne správy, že kohosi zatkli. Bez zverejnenia celého mena, len s iniciálami. A že sa to nedozvedeli ani o sekundu skôr ako radoví občania. Otázkou je, kde takých imúnnych odborníkov na ministerské kreslá vziať. Keď aj sudca Juraj Kliment, ktorý kandiduje na post generálneho prokurátora SR, pripustil, že mu je vedúca úloha strany blízka. Ako povedal, stotožnil sa s protikorupčným programom OĽaNO. (Pravda, 9. 11. 2020) Nie s protikorupčným programom vlády či vládnej koalície, ale strany. Raz darmo, kto ťa nominuje, toho pesničku spievaj!

Isteže, prezidentka to nemá ľahké, ale mala by konať a rozposlať pozvánky do straníckych centrál. Núdzový stav – nenúdzový stav, občania sa chystajú na námestia, podpisujú petíciu za odstúpenia premiéra alebo ho chcú vypoklonkovať pískaním na balkónoch, parlamentné i mimoparlamentné opozičné strany sa predháňajú referendami o skrátení volebného obdobia... A dokedy Matovičovým fanúšikom postačia policajné kovbojky na uliciach? Čo im vláda podhodí zajtra? Čo o týždeň? A čo sa ozve z druhej strany rastúcej barikády? Budú ponad ňu prelietavať iba slová?

V Prezidentskom paláci naozaj nezačuli zlovestný tikot? A to nás ešte čaká vakcinácia! Alebo nečaká? Ak čaká, bude povinná? Bude dobrovoľná? Nerozdelí nás poza chrbát na zodpovedných a nezodpovedných ako plošné testovanie? Nestaneme sa opäť rukojemníkmi zamestnávateľov, úradov, zdravotných zariadení, obchodov, kaviarní, škôl i škôlok? Kto na podobné otázky v očiach občanov odpovie dôstojne, zrozumiteľne a záväzne? Zvládne to tlačovkový a statusový mág popri súboji s „ne-našimi“ odborníkmi, ale aj so zradnými koaličnými partnermi?

Posivenému svedkovi sa zdá, že pani prezidentka predsa len koná. Po svojom. Alebo sa mu zašušťanie anjelských krídel pri zadnom vchode do Prezidentského paláca iba zamarilo?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984