Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Dušan Lechner nás opustil 24. februára 2018, jeho manželka Helena zomrela o deň neskôr

PhDr. Dušan Lechner, CSc., zomrel 24. februára 2018, jeho manželke Helene na druhý deň puklo srdce. Česť ich pamiatke!
Počet zobrazení: 4643

d.lechner.jpgMilý Dušan,

nenachádzam slová, ktoré by vyjadrili smútok, čo tu zostal po Tvojom odchode. Je mi clivo, ale zaplavujú ma spomienky na radosti z našich stretnutí. Až pri tom ostatnom som sa pýtal, prečo tam bolo tak veľa ľudí. Väčšinu z nich som nepoznal, Tvojich spolužiakov zo základnej, strednej i vysokej školy, ale ani všetkých kamarátov a priateľky z práce. Odkedy sme sa poznali, chceli sme dýchať vzduch neprepraný žiadnymi pľúcami. Tvoju profesionálnu dráhu od Pedagogickej knižnice po Univerzitnú knižnicu, kde si sa ocitol aj v pozícii riaditeľa, sprevádzala neúnavná odbornosť lemovaná ľudskosťou. Tvoj generálny riaditeľ Univerzitnej knižnice PhDr. Tibor Trgiňa pripomenul Tvoju zásluhu pri rekonštrukcii Univerzitnej knižnice. Presťahovali ste 2,5 milióna kníh. Bolo radosťou prísť do Tvojej pracovne, často si nás vítal s neodmysliteľnou fajkou. Na Facebooku si Ťa mýlia s vynikajúcim maliarom Jánom Zrzavým, to teda určite nebola náhoda. V mysli si predstavujem Tvojich rodičov, mamička bola detská lekárka na Šmeralovej ulici, krásna žena, vyžaroval z nej pokoj. Pochopil som vďaka nej, aká je dôležitá výchova, Ty si bol jej úspech. Otecko, červenoarmejec, bol vo väzení. V rozprávke, ktorú Ti venoval pri poslednom stretnutí s Tebou brat Ivan, ako inak, s láskou sa rozhovoril o Tvojom putovaní s Helenkou, ktorej na druhý deň po Tvojom odchode puklo za Tebou srdce. Dva dni.

Syn Viktor, nenáhodne pomenovaný ako víťaz, musí ostať svojmu menu verný. Pomáhať mu bude jeho Zuzka s Brunom. Milovanému vnukovi Brunovi si zanechal tisíce fotiek, ako mi prezradil Tvoj svat MUDr. Peter Belan. Predstavujem si Ťa, ako si prišiel za Viktorom a Helenkou po špičkách do pôrodnice s vymydlenými rukami a so zatajeným dychom si sa tešil, že syn sa z tesna dostal von. Nepredstaviteľná radosť, máš byť na čo hrdý. Tvoja žena a Ty ste to dokázali.

Pravda, v zemepisnom prostredí, ako je naše, je tornád málo. Našťastie. Okrem politických. Labyrint politiky Ťa priťahoval ako nič iné. Rozhovory s Tebou boli vždy okorenené, ako inak, na konci vždy úsmevom. Asi preto, že si mal zmysel pre humor. Pri týchto diskusiách si ožíval a užíval si si to. Keď prišiel do Bratislavy Egon Bondy, český disident, dokázal si ho predstaviť Bratislave. Tento workoholik Ťa mal neskutočne rád. Za všetko spomeniem jeho poďakovanie Tebe za to, že ukončil ontologický román Príbeh o príbehu. Bol Ti vďačný aj za rohypnol, paplón, ale najmä za Teba. Predstavujem si Vás dvoch pri rozhovore dnes. Po tragédii fraška. Ozaj, a ako nespomenúť, keď si pomohol dochutiť slávnu kapustnicu pre Klub nového slova maďarskou klobásou.

Úpornú cestu posledných mesiacov si prešiel s úsmevom. Keď som sa Ťa dotýkal na Heydukovej, dúfal som v zázrak, že z tepla sa nestane chlad. Je to ako s počasím.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Idioti v politike
Matovičove referendá
Esencia cynizmu a pokrytectva
OSN – dítě války
Kto sa smeje naposledy
Budíček spoza Dunaja
Návrat posolstva Novočerkaska
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
V čom spočíva „zlo“ Bieloruska?
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Naše dejiny nedôvery
Reklama
Reklama
Reklama