Existuje medzinárodné právo?

Počet zobrazení: 4392

Právnici by odpovedali: áno. Jednoduchí pozorovatelia sveta (ako som ja) by odpovedali: asi áno, ale nefunguje. Tak existuje, či neexistuje?

Na vysokých školách sa ho učia, vedia, kedy bol aký dohovor prijatý. Zmyslom medzinárodného práva je zabezpečiť mier vo svete a rovnaké podmienky pre existenciu jednotlivých štátov. K tomu sa ešte pridružil pokus o definovanie ľudských práv z rôznych pohľadov (humanizmus, občianstvo, ekológia a pod.). Skutočnosťou je, že medzinárodné právo nedokázalo zabrániť dlhej vojne vo Vietname, nekončiacemu vojnovému príbehu v Afganistane či na Blízkom východe, ani zabezpečiť mier v Mezopotámii či Líbyi.

medz._pravo.jpg
Ilustračné foto: Pixabay.com

Pokojný rozpad Československa a pomerne pokojný rozpad ZSSR uľahčili medzinárodnému právu život.

No čo sa to deje dnes? V podstate nastala medzinárodná právna džungľa. Vojenské akcie sa striedajú po africkom kontinente, sú kombinované s masovým vraždením. Ak si niekto – jednotlivec, grupa alebo štát – chce zastrieľať, tak hor sa do Sýrie, Iraku či Líbye, tam sa smie všetko. Dosť podobne je na tom Afganistan, tam si dokonca aj malé štáty ukazujú svaly. Gigantické vyháňanie Rohingov v Zadnej Indii tiež nikoho nevzrušilo, pritom išlo skoro o milión ľudí. Prečo sú právnici ticho? Onemeli od úžasu?

Osobitnou kapitolou je pirátstvo na moriach. Podľa onoho medzinárodného práva je povinnosťou (a právom) ktoréhokoľvek štátu zasiahnuť proti pirátstvu a pašeráctvu. Teda ak je podozrenie, že loď preváža kontraband, má byť zadržaná, môže byť skonfiškovaná. No zatiaľ boli zadržané iba nejaké tankery, ktoré vraj viezli ropu – a to sa nesmie?

Somálski piráti sú známi prepadávaním lodí, únosmi, vykrádaním aj vydieraním – a nič. Dokonca sa v oblasti pohybujú vojnové lode viacerých štátov. Demonštrujú nehybnú silu.

Inak trápna situácia je v Stredozemnom mori. Aj tu sa pašujú – dokonca ľudia. Ide o nelegálny transport ľudí, čo je na hranici kupčenia s ľuďmi. Povinnosťou patričných štátov je – podľa medzinárodného práva – takéto lode zadržať, prípadne skonfiškovať a súdiť organizátorov. Namiesto toho sa s ľuďmi stal drzý obchod a organizátori sú nedotknuteľní. Tieto lode a iné plavidlá teda majú byť zadržané, skonfiškované a námorníci súdení, vrátane majiteľov lodí.

Mafie zrejme ovládli aj tento druh kšeftovania, tentoraz s ľudskou biedou. Svetoví oligarchovia nerobia proti tomu nič, OSN je ako vždy hlúpou príbuznou a Európska únia si veselo podráža nohy a ničí vlastnú civilizačnú platformu.

Samostatnou kapitolou je obchodná vojna. Liberálni fanatici nás presviedčajú, že vo svete vládne slobodný trh. Opak je však pravdou. Slobodný trh sa snažia minimalizovať nadnárodné korporácie, aj ambiciózni politici. Obchodné korporácie nepotrebujú slobodnú konkurenciu a tak používajú štáty ako nástroje obchodnej vojny. Namiesto odstraňovania colných bariér ich stále pribúda – zdôvodnenia sú pre jednoduchých ľudí neprehľadné, ale zrozumiteľné – bojujeme za vaše dobro.

Mohutný úder uštedrujú slobodnému trhu politici svojimi „súkromnými“ embargami. Je zarážajúce, ak sa hospodárske veľmoci nevedia ubrániť konkurencii inak, ako jej poškodzovaním formou zákazov dovozov či obchodovania. No ale je až odporné, koľko lokajských vlád sa nájde, ktoré sa pripoja, ani nevedia k čomu. Embargá nepatria do slobodného sveta, ohrozujú jednoduché masy zamestnancov a kupujúcich. Vytvárajú zdanie, že niekto si môže dovoliť vo svetovom systéme čokoľvek, iný skoro mnoho a ďalší poslušne tajtrlíkujú, no a určitá časť štátov iba nenápadne pozerá na aktérov, ktorí ničia svetovú ekonomiku.

Embargo by mala mať právo vyhlásiť iba Bezpečnostná rada OSN, keďže ide o nástroj boja. Jednotlivé vlády sú pod kontrolou ekonomických magnátov a tak robia „blbosti“. Politická tuposť sa prejavuje v nezmyselných akciách, ktoré poškodzujú meno jednotlivých štátov a škodia obyvateľstvu (je jedno či iba cudziemu alebo aj domácemu). Základom ľudskej spoločnosti nie sú superboháči, ani americký prezident či nemecká kancelárka, samozrejme, že ani ruskí a čínski prezidenti. Základom ľudstva sú ĽUDIA. Toto však politici nikdy nepochopia.

Medzinárodné právo by malo ochraňovať ľudstvo pred excesmi rozmaznaných superboháčov aj pobláznených politikov. Medzinárodné súdy by nemali vybíjať svoju energiu v pomstách niekoľkým jednotlivcom a zaraziť ničenie svetového prostredia ekonomickými sankciami. Môžu však súdy – kdekoľvek na svete – postupovať proti záujmom oligarchov?

Keby svetová verejnosť viac chápala existenciu medzinárodného práva, možno by mierne zaktivizovala súdnictvo správnym smerom, teda ku konaniu v prospech ľudstva, a nie iba slepej poslušnosti mocným. Aj to „trochu“ by bol príjemný krok k humanizmu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984