Reklama
Reklama

Festival čínskych filmov v Kine Lumière

Počet zobrazení: 2978V bratislavskom Kine Lumière sa v dňoch 21. až 24. novembra uskutoční Festival čínskych filmov. Slovenským divákom predstaví sedem celovečerných filmov súčasnej čínskej kinematografie. Filmy sú z obdobia posledných štyroch rokov a žánrovo ide o komédie, drámy i historické snímky. Vstup na projekcie je voľný.

Podujatie otvorí film Choďte preč, pán Nádor! (2015), ktorého predlohou sa stal známy čínsky zábavný komiks karikaturistky Xiong Don s autobiografickými motívmi. Rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá s pomocou svojich priateľov, predstavivosti a neprekonateľného optimizmu bojuje s rakovinovým nádorom. Jej životný osud sa stal inšpiratívnym pre milióny ľudí zápasiacich s chorobou a dodal im nádej na vyliečenie. Komediálne ladený je aj film o vdove po sedemdesiatke Opäť 20 (2015), ktorej svet sa zmení, keď po návšteve fotoateliéru zistí, že je o päťdesiat rokov mladšia. Ide o remake divácky úspešnej kórejskej komédie z roku 2014. 

opat_20.jpg  Opäť 20.

Prehliadka ponúkne aj filmy s historickým námetom. Opičí kráľ: Návrat hrdinu (2015) hovorí podľa známej legendy neohrozenom a spravodlivom bojovníkovi, ktorého slovenskí diváci poznajú vďaka televíznemu seriálu Opičí kráľ (1986). V snímke Tiana Xiaopenga sa po päťstoročnom uväznení hlboko v horách vracia na slobodu a mení sa na veľkého hrdinu. Historická dráma Phurbu a Tenzin (2014) je príbehom dvoch kamarátov z detstva, z ktorých politické a vojnové udalosti spravili v dospelosti vzhľadom na odlišné rodinné zázemie protivníkov.

Problémy mladých ľudí tematizujú dva festivalové filmy. Americký sen v Číne (2013) sa odohráva v 80. rokoch minulého storočia a rozpráva o troch ambicióznych mladíkoch, ktorí sa stretávajú na prestížnej univerzite v Pekingu, kde sa rozhodnú odísť do Spojených štátov a zbohatnúť. Film Mládež (2013) prináša príbeh lásky šestnásťročného chlapca, ktorý musí opakovať ročník, čím dostane šancu prežiť strednú školu odznova podľa vlastných predstáv.

tigria_hora.jpg  Tigria hora.

Na záver prehliadky sa premietne film Tigria hora (2014) z obdobia občianskej vojny v roku 1946. Film o čínskej armáde a jej boji proti banditom pod vedením nebezpečného Jastraba nakrútil režisér Tsui Hark, výrazný predstaviteľ hongkonskej novej vlny, známy najmä svojimi akčnými filmami.

Festival čínskych filmov je súčasťou Plánu kultúrnych stykov Ministerstva kultúry SR pre rok 2016, organizačne ho zastrešujú Slovenský filmový ústav (SFÚ) z poverenia ministerstva a Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike.
 

Vstup na všetky projekcie je zdarma, voľné lístky sú k dispozícii v pokladni Kina Lumière vždy hodinu pred predstavením.

21. novembra 2016   18.00 Choďte preč, pán Nádor!, r. HAN Yan, Čína, 128 min.
22. novembra 2016 – 18:00 Opičí kráľ: Návrat hrdinu, r. TIAN Xiaopeng, Čína, 90 min.
                                 – 20:00 Americký sen v Číne, r. Peter CHAN, Čína, 112 min.
23. novembra 2016 – 18.00 Phurbu a Tenzin, r. FU Dongyu, Čína, 118 min.
                                 – 20:30 Opäť 20, r. Leste CHEN, Čína, 132 min.
24. novembra 2016 – 18:00 Mládež, r. LIU Jie, Čína 91 min.
                                 – 20:00 Tigria hora, r. TSUI Hark, Čína 143 min.
                                   
Viac informácií o filmoch a program Kina Lumière nájdete na: http://www.kino-lumiere.sk/.

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama