Fox News: Prečo Amerika podporuje Ukrajinu, a nie Rusko...?

Počet zobrazení: 3698

Viete si vôbec predstaviť, že takáto otázka pred pár dňami zaznela v Amerike?

Áno, bolo to v večernej show Tucker Carlson Tonight konzervatívnej televízie Fox News. Tí, čo aspoň okrajovo sledujú mediálno-politické dianie v USA, túto televíziu poznajú. Vedia že patrí mediálnemu magnátovi, pôvodom Austrálčanovi, Rupertovi Murdochovi a vedia aj to, že Murdoch a jeho televízia podporovali kandidatúru Donalda na amerického prezidenta a vedia aj to, že Fox New pomohla Trumpovi zvíťaziť.

tucker_carlson_flickr.jpg
Komentáror Tucker Carlson: DonkeyHotey / Flickr / CC BY-SA 2.0

Nie teda nejakí Rusi či osobne Vladimír Putin, ale Rupert Murdoch a jeho Fox News. A nemožno sa ani priveľmi čudovať, keď sa odhaduje, že politickú show známeho a hviezdneho komentátora Tuckera Carlsona sleduje každý večer do troch miliónov Američanov! Nuž, to už niečo znamená, sledovanosť tejto televízie je niekedy v popredí a zaostáva za ňou aj hlasná trúba demokratov CNN či ďalšie vplyvné televízie, ako sú MSNBC či CBS a už oveľa menej či až na okraji PBC, aj keď v ostatnom čase si nielen covidom zastrašený obyčajný Amík zapne aj televíziu OAN, ktorú však mnohí označujú za konšpiratívnu stanicu s ultrapravicovým nádychom. Tá vysiela správy aj akože bez ladu a skladu, teda všetko a čo najviac, nech si divák sám vyberie bez vplyvu často zaujatých redaktorov či moderátorov. Vysiela informácie nielen o Amerike, ale – a to  sa podržme – informuje aj o dianí vo svete a tak aj bežný Američan sa môže dozvedieť pár iných faktov nielen o Afganistane či Iraku, alebo Sýrii a Iráne, ba dokonca aj o takom pseudoprevrate, aký sa pred časom odohral v Sudáne.

Ale späť k tej prvej vete.

Carlson si do svojej show pozval republikánskeho kongresmana, teda nie člena Senátu, ale Snemovne reprezentantov, druhej komory Kongresu, Mike Turnera. To je dosť parádny chlapík a na prvý pohľad pôsobí ako muž pripravený okamžite odísť na bojisko kdekoľvek vo svete, len aby tam šíril americkú demokraciu... Aj keď od zdrvujúcej prehry v Afganistane uplynuli len tri mesiace a tzv. politické a najmä vojenské elity Ameriky si nevedia vysvetliť, ako sa mohlo stať, že po plných dvadsiatich rokoch tuhých bojov nedokázali nad Talibanom zvíťaziť. Nuž, čo, to nie je napokon iba ich prípad, veď aj v Európe, a to nielen v NATO, jestvujú predstavitelia a sily, ktoré afgánsku prehru prežívajú v tichosti pandémie, no pod maskáčovou plachtou sa znovu prebúdzajú k militaristickému životu a hľadajú cieľ, kam by mohli a mali zamieriť ostrie svojej ideológie.

Takže, Mike Turner je jednak kongresmanom, no najmä je odvážnym vojnovým štváčom, povedané našim starším žargónom, jastrabom. Slovom, chlapík sa ani po troch mesiacoch od afganskej prehry jeho vlastnej a vraj jedinej svetovej superveľmoci ešte stále neprebudil z absurdity imperiálneho sna.

Chce ísť jednoducho do boja.

A kam?

To uhádne aj obyčajné dieťa. Predsa proti Rusku. Sám, pravdaže, dôvod vlastnej protiruskej nenávisti nevie „kvalifikovane“ vysvetliť, a tak v rozhovore, a teda poriadne horúcom a divákmi napäto sledovanom, na otázku, prečo Amerika podporuje nielen politicky, ale aj vojensky Ukrajinu a nesnaží sa o nadviazanie  vzájomne výhodnej spolupráce s Ruskom, odpovedal propagandisticky až veľmi jasne.

Vraj – a teraz ho citujem:

„Ukrajina je štátom demokratickým a Rusko autokratickým!“

Nuž skoro som spadol z gauča. Ak je súčasný režim bývalého televízneho herca Volodymyra Zelenského demokraciou, dokonca až takou „vymakanou“, že sa to dostalo až do uší veľacteného kongresmana Turnera, tak tomu môžu uveriť iba dva typy ľudí: prví sú tí, ktorí napriek aj tajným správam od amerického veľvyslanca v Kyjeve, ktorý predsa musí podávať do washingtonskej centrály aj informácie o takých neonacistických skupinách, akou je napr. prápor Azov či o potláčaní ruštiny, rušení televíznych a rozhlasových staníc vysielajúcich v ruskom jazyku, alebo či o prefíkanom potláčaní maďarskej menšiny aj upieraním jej jazyka. A druhá skupina, ktorá podobné správy vôbec neuznáva, si hudie iba svoje, teda verí vlastnej skutočnosti. Treba len dúfať, že tento kongresman patrí aspoň do prvej skupiny, inak by predsa nemohol pracovať v zahraničnom výbore Kongresu. Carlson ho pozval do show preto, že Turner je jedným z partie kongresmanov, ktorí napísali list prezidentovi Joeovi Bidenovi. A ten list nechali zverejniť, teda ide o jasný verejný nátlak, ktorý má naoko pôsobiť tzv. demokraticky. Obsahom listu tlačia naňho ako na hlavného veliteľa americkej ozbrojenej sily. A preto je mimoriadne nebezpečný. Turner a spol. žiadajú Bidena, aby konal urýchlene a aby poslal na Ukrajinu, dokonca do blízkosti hraníc s Ruskom, ďalších US vojakov... Je to, pravdaže, skoro neuveriteľné, na mňa to pôsobí ako scénka zo sci-fi trileru, lenže aj takto nejako predsa funguje americká politika. Turner sa totiž nevie zmieriť s americkou prehrou v Afganistane a určite ani v Iraku a  ani v Sýrii a ani v Líbyi a, pravdaže ani s už dávnou prehrou vo Vietname. To sú typy, ktoré sa v americkej politike objavujú ako mlynček na mäso. Najskôr idú do toho, dokonca do všetkého, vyvolajú chaos, zničia krajinu, neľutujú tisíce životov občanov zlikvidovaných štátov, smútia len za životmi amerických vojakov, ktorých vysielajú do vojen a potom sa znovu a znovu chystajú na nové vojenské dobrodružstvá.

„Veľa vojenských rodín teraz určite sleduje našu show,“ povedal Carlson a pridal otázku, „voláte po vyslaní amerických vojenských oddielov na Ukrajinu /aj do Čierneho mora/ preto som zvedavý, ako by ste tým rodinám vysvetlili, prečo je v americkom záujme, aby ich deti riskovali svoje životy v tej krajine?“

Touto otázkou, aspoň na prvý pohľad sa mohlo zdať, bol kongresman do určitej miery vyvedený z militaristickej miery, a tak aby získal čas na priamu odpoveď, začrel do histórie. Spomenul rok 1994, kedy sa v Budapešti podpísalo memorandom, v ktorom sa Rusko zaviazalo, že bude rešpektovať teritoriálnu integritu Ukrajiny, no a najmä sa venoval tzv. ruskej invázii na Ukrajinu a anexii Krymu...

Tým sa však jeho znalosti histórie akosi „vyčerpali“ a na otázku predsa len nebojácne odpovedal.

„My už predsa na Ukrajine vojenské jednotky máme.“

No, že to aspoň povedal, veď väčšina Američanov o takom niečom počula po prvý raz. Potom akoby sa znovu nad otázkou zamyslel, začal splietať niečo o dôvode, prečo taký list Bidenovi poslali. Vraj preto, aby jeho vládu uchránil pred debaklom number two... teda, aby sa nezopakoval Afganistan, teda že by tie americké vojská umiestnené na Ukrajine zdrhli bezhlavo domov podobne šokujúco ako z Kábulu...

Lenže Turner vie, že ani Bidenova administratíva, čo sa týka aj Ukrajiny, vôbec nespí, aj keď sa to pri pohľade na čoraz viac fyzicky unaveného Bidena môže zdať. Iba pred niekoľkými dňami vyslal do Moskvy hlavného špióna Ameriky, riaditeľa CIA Billa Burnsa, inak bývalého diplomata a dvojnásobného US veľvyslanca v Moskve /hovorí aj po rusky/, aby okrem iných problémov s Ruskom /vraj kybernetické útoky či prípad Navaľnyj/ spacifikoval aj napätú krízu s Ukrajinou, o.i. aj či najmä preto, že na január budúceho roku sa vraj chystá znovu schôdzka Bidena s Putinom. Nuž ak do vývoja politiky zasahuje samotný riaditeľ CIA, tak určite ide o veľmi naliehavú záležitosť. Burns mňa osobne prekvapil nie tým, že v Moskve rokoval s Putinovým hlavným bezpečnostným poradcom Nikolajom Petruševom, ale najmä tým, že v delegácii mal so sebou jednu pani z ministerstva zahraničných vecí. Ak by mala iné priezvisko než to, ktoré spomeniem, dalo by sa to považovať len za oficiálnu potrebu. V delegácii sa patrí mať predsa niekoho aj od Tonyho Blinkena, teda ministra zahraničných vecí. Ale táto pani sa volá Victoria Nulandová.

Veľmi známe priezvisko, že?

Je nielen odborníčkou na ruskú politiku, ale priamo sa podieľala na jednej napínavej akcii v roku 2014. Táto pani musela dokonca pred členmi US Kongresu vyjsť s pravdou von a  „prezradila“, že USA poskytli ukrajinským opozičným silám päť miliárd dolárov na zvrhnutie vtedajšieho zákonne zvoleného prezidenta Janukovyča... /Ako keby ten Kongres o tom nevedel, no toto.../

Nuž Mister Mike Tuner, veď išlo o maskovanú účasť  USA, ale aby sme im nekrivdili, presne podľa tzv. demokratického princípu na zvrhnutí cudzej hlavy štátu. Také nevídané že... Ale Ukrajina je predsa demokratickým štátom a Rusko autokratickým... Mňa dosť Burns prekvapil práve tým, že do delegácie zapojil túto pani, v Kremli to mohli považovať za plánovanú provokáciu. Nuž, ale keď tých expertov nie je veľa, tak aj taká pani poslúži.

Turner, pravdaže, musí vedieť, že na Kryme sa uskutočnilo referendum a že jeho obyvatelia sa v ľudovom hlasovaní a v absolútnej väčšine vyslovili za pripojenie k Ruskej federácii. A určite vie aj to, že Krym daroval kedysi dávno Nikita Chruščov Ukrajine ako darček a keď po páde Sovietskeho zväzu prestali platiť aj dovtedajšie zákony, tak sa Krym iba prinavrátil k pôvodnej vlasti. Lenže celý problém okolo ukrajinskej integrity je v tom, že aj keď sa Američanom podarilo zvrhnúť prezidenta Janukovyča, nestihli obsadiť Krym a vybudovať na ňom vojenskú základňu proti Rusku. To je jediný problém amerických jastrabov s Krymom a s integritou Ukrajiny.

A Carlson ďalej griloval kongresmana.

„Prečo by sa mal priemerný Američan starať o teritoriálnu integritu Ukrajiny, úprimne odpovedzte.“ A Turner hovoril o strategickej dôležitosti Ukrajiny /pravdaže zatajil, že ide najmä o americkú strategickú dôležitosť/ a dodal, že ide o potrebu Ukrajiny brániť si integritu, no Carlson ho vzápätí zaskočil poznámkou o potrebe územnej integrity na južnej hranici USA s Mexikom a že či teda Turner požaduje /ďalších 250 tisíc migrantov najmä zo Strednej Ameriky sa chce akoukoľvek cestou dostať do USA/ aj vyslanie US vojsk práve tam. Turner odpovedal, že vraj každý, kto je s ním a s jeho názormi stotožnený, by požadoval rozmiestnenie vojsk na južnej hranici, ale Carlson odpovedal skepticky, vrátil sa k Ukrajine a spýtal sa, prečo USA vyzbrojujú Ukrajinu aj útočnými zbraňami?

A dodal:

„Prečo nadŕžame Ukrajine, a nie Rusku? Je to úprimná otázka, ak berieme do úvahy americkú perspektívu. Kto má energetické rezervy, kto bol veľkým hráčom na medzinárodnej scéne? Kto je potenciálnym vyrovnávacím hráčom proti Číne, ktorá je teda aktuálnou hrozbou? Prečo nadŕžame Ukrajine, a nie Rusku? Som absolútne zmätený,“ naliehal Carlson.

No a Turner už vo vrcholne rozčúlenej nálade odporučil Carlsonovi, aby sa vraj pozrel na mapu regiónu a potom znovu dodal tú „zázračnú“ vetu, o tom, že Ukrajina je demokratická a Rusko je autoritatívne a že vraj Rusko mieni nastoliť svoju vôľu nad Ukrajinou, a preto je vraj Amerika na strane Kyjeva... A aby sa tiež blysol aj akousi metaforou, pridal, že Rusko má na hraniciach s Ukrajinou tanky, a nie volebné urny, a preto je teda Amerika po jej boku...

Ale Carlson ešte do milého kongresmana rýpal.

„Ak budeme naďalej pokračovať v studenej vojne, tlačíme Rusko k Číne, a to neslúži nášmu záujmu, je to tak?“

Mike Turner túto politickú spoveď nezvládol. Nuž, ale povieme si, čo z toho, keď o reálnej politike, o použití skutočnej moci a sily rozhoduje predsa Kongres a zahraničnú politiku má pod prstom priamo prezident. A navyše, Joe Biden má pre Ukrajinu slabosť. Veď jeho syn Hunter tam s plynovou firmou Burisma zarobil peknú hromádku dolárov a keď tamojší generálny prokurátor chcel Huntera a spolu s ním aj ďalších aktérov podozrivého biznisu vyšetrovať, využil svoj vplyv na americkej politickej šachovnici. Biden, jeden z najdlhšie slúžiacich senátorov a bývalý Obamov viceprezident, zdvihol telefón a odporučil vtedajšiemu ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi, aby generálny prokurátor dal ruky preč od jeho syna. Lebo ak nie, tak USA prestanú poskytovať Ukrajine finančnú a vojenskú pomoc.

Stalo sa, prokurátor prestal, lebo prišiel o funkciu.

No a keďže Mike Turner ostrý súboj s Tuckerom Carlsonom nezvládol, na pomoc mu vyrukoval penzionovaný plukovník US Army Alexander Vindman. Na americkej scéne tiež veľmi zvláštna figúrka. Hrdí sa zranením v Iraku /v Amerike sa zranenie veľmi cení, to dodáva celej show ohromujúci zvuk, len si predstavte, že bojujete v cudzej krajine a domov sa vrátite úplne zdravý.../. A tento chrabrý muž sa obul do Carlsona. Ničím zvláštnym, nebodaj výnimočným, ale až priveľmi úbohým. V televízii CNN, pravda kde inde, keďže tá je protiváhou Fox News, zahromžil na „foxáckeho“ komentátora útočnou vetou.

„Carlson nenávidí Spojené štáty.“

No a ten má to, čo určite nechcel. Bolo mu to treba? Taký plukovník vie, kto je kto a aký, on predsa za Ameriku prelieval krv v ďalekom Iraku a Carlson je iba komentátor, čo ten vie o skutočnom živote, nebodaj ešte o skutočných hodnotách americkej demokracie šírenej po celom svete...

Nuž , ale je to bojovník, len čo je pravda. A k jeho profilu, neviem či aj na „fasabúku“, sa dá dodať, že bol ako člen delegácie na inaugurácii Volodymyra Zelenského za ukrajinského prezidenta...

No a ten predsa Ameriku zbožňuje, nie ako Američan Tucker Carlson... no nie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984