Gretu na vás!

Počet zobrazení: 3062

Po stredajšom rokovaní vlády Slovenskej republiky sa ministerský predseda Peter Pellegrini na novinársku otázku pristavil aj pri odhade výsledku rokovaní s autodopravcami. Kým najväčšia organizácia zastupujúca dopravcov Česmad dohodu prijala, UNAS so starými kamiónmi, ohrozujúcimi blokovaním ciest plynulosť dopravy, no aj životné prostredie sa naďalej vyhráža štrajkom a vydiera. Jej zarastený a vzhľadom nedôveryhodný líder pred kamerami vyhlasuje, že „nechcú omrvinky!“. Tie omrvinky mení na zrozumiteľné eurá minister financií Kamenický takto: „To, čo som ochotný ponúknuť, maximálna suma je tých 30 miliónov.“ Návrh úpravy dane z motorových vozidiel v objeme zhruba 30 miliónov eur ruší malusy na vozidlá, ktoré majú viac ako 13 rokov. „To znamená, že aj tie autá, ktoré sú najstaršieho dáta, budú mať minimálne nárok na 20-percentnú zľavu. Novým vozidlám sa zvýši zľava z 25 percent až na 50 percent,“ dodal strážca štátnej kasy.

trugret.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Uhladený premiér, ktorého by si podľa prieskumu agentúry AKO pre TA3 želalo na čele vlády aj po voľbách 30% respondentov, vystupuje trpezlivo a vyjadruje sa štátotvorne. Zároveň podotkol, že v situácii, keď svet bojuje s klimatickými zmenami, treba si položiť otázku, či naozaj nie je povinnosťou štátu výraznejšie podporiť tých, ktorí používajú na podnikanie najekologickejšie dopravné prostriedky. „Ja si myslím, že ten enviro vplyv v rozhodnutiach štátu nielen v oblasti dopravy do budúcna musí byť čo najsilnejší, a tak sú dnes smerované aj tie najvýraznejšie zľavy,“ ozrejmil Pellegrini. Svoje argumenty sa rozhodli nahlas vysloviť na zatarasenej ceste – pre zmenu v opačnom garde – kamionistom, presmerovaným cez Vysoké Tatry, rozhorčení obyvatelia našich veľhôr.

Thunbergovú na vás! – myslím si v duchu pri sledovaní spravodajstva zo Svetového ekonomického fóra v Davose, kde sa zmanipulovaná sedemnásťročná švédska aktivistka Greta otáča chrbtom k „najsilnejšiemu“ mužovi sveta Donaldovi Trumpovi. Chrbát namiesto dialógu, kroky mažúce argumenty... Mladá Švédka cez médiá potom „hrdinsky“ vyhlásila, že „ona ani jej podporovatelia sa len tak nevzdajú“. Svet sa nezmenil, nie je o nič lepší ani krajší, ale kameramani a fotoreportéri si prišli na svoje. Podľa mňa by sa cestou zo Švajčiarska mohla viac zúrivá ako zúfalá Greta na chvíľu zastaviť aj u nás – v srdci Európy. Aby sa taký podpredseda UNAS-u Stanislav Skala, tváriaci sa ako žula, zrejme veľmi rýchlo poponáhľal vyzobkať si aspoň oné omrvinky. Veď s vikingskou bojovníčkou zoči-voči by sa ocitol pred státisícovým davom študentov, ktorí vlani namiesto chodenia do školy štrajkovali a demonštrovali za ochranu zemegule. A isto by mu odľahlo, ak by zaplatení aj dobrovoľní aktivisti dovolili odjazd naftových kolosov a nenahádzali by ich do Dunaja... Ono, ak by už boli zásadoví mládežníci opäť v uliciach slovenských miest, hodené kocky by sa mohli zvrtnúť a v blokovaní výjazdu by sa mohli ocitnúť u nás aj šoféri UNAS!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984