Hádzalo NATO na Belehrad bomby alebo papierové kartóniky?

Počet zobrazení: 4602


blaha_fakticka.jpg

Na zasadnutí európskeho výboru z 8. septembra 2014 bolo prijaté vyhlásenie k Ukrajine, ktoré predložil predseda eurovýboru Ľuboš Blaha. Európsky výbor v ňom vyzval k mierovému riešeniu konfliktu. Pôvodné vyhlásenie, ktoré predložil Pavol Frešo z SDKÚ-DS, zahŕňalo aj odobrenie sankcií EÚ voči Rusku, ako aj nerealistické podmienky trvalého mieru. Tieto zmienky boli z vyhlásenia predsedom výboru Ľ. Blahom vypustené. Nasledovala búrlivá diskusia, v ktorej Blaha vystúpil s nasledujúcim príspevkom.

Sankcie sú iracionálne

Tretí bod z vyhlásenia, ktoré predložil poslanec Frešo, by som určite nepodporil, pretože tu sa píše, že eurovýbor „vyjadruje podporu sankciám voči Ruskej Federácii.“ Ja nevyjadrujem podporu sankciám voči Ruskej federácii. To vám poviem úplne na rovinu. Nemyslím, že to je šťastné, myslím si naopak, že to je iracionálne. Nemyslím, že treba ďalej biť do Ruska, nemyslím, že to niekomu pomôže. Oslabí to slovenské národné záujmy, európske záujmy a celý efekt je vlastne taký trošku melodramatický, že sa snažíme ukázať, aké máme svaly, ale v konečnom dôsledku sa voči Rusku v tomto spore nikam neposunieme. Určite som proti tomuto zneniu a pokiaľ sa v EÚ príjmu sankcie, tak som presvedčený o tom, že je nevyhnutné, aby sme si chránili naše národné záujmy, čo je pozícia aj premiéra a vlády Slovenskej republiky.

Čiže, určite by som s týmto znením vyhlásenia nesúhlasil a určite by som nedával bianko šek EÚ na to, aby dávala sankcie Ruskej federácii. O každom kole sankcii treba diskutovať a ja vám dopredu hovorím, že budem veľmi, veľmi skeptický, pokiaľ neuvidím, že to má nejaký efekt. A efekt to proste jednoducho nemá a nemôže mať. Už som to vyjadril aj viackrát v minulosti: pokiaľ predpokladáme, že Ruská federácia nie je dokonalá demokracia, čo sa asi, kolegovia z opozície, zhodnete, a zhodnete sa asi aj na tom, že to je režim, ktorý nie je tak silne responzívny voči verejnosti, ako je väčšina európskych štátov, tak potom sa pýtam, aký zmysel majú sankcie? Ten tlak z verejnosti jednoducho nepríde.

Áno, sankcie majú zmysel ako nátlakový prostriedok – ale jedine na Európu. Realisticky: skôr Rusko vyhladuje Európu, ako by sme my mohli donútiť ruských občanov, aby stratili dôveru v režim, ktorý dneska podporuje 80 % Rusov. Pokiaľ majú kolegovia v Európe predstavu, že sankcie niekam vedú, nech sa páči, tento naivný idealizmus je mimoriadne „sympatický“, ale z realistického hľadiska je to samozrejme úplný bluf.

Geopolitický spor dvoch veľmocí

Čo sa týka celkového sporu o Ukrajinu, v prvom rade si myslím, že veľmi správne to pán kolega Boris Zala povedal, že je to geopolitický spor a veľmi správne to číta cez geopolitiku. Je to oveľa triezvejší pohľad ako čítať tento spor, tuto krízu cez ideologické floskule o slobode a demokracii, o ich šírení a podobne. Je to spor dvoch blokov, veľmocí, ako chcete, o vplyv na Ukrajine. Samozrejme, pán kolega Zala to veľmi presne pomenoval, Európa chce šíriť prostredníctvom europeizácie svoj vplyv aj za svojimi hranicami, čo ale narazilo na problém, že Rusko chce takisto šíriť svoj vplyv za svojimi hranicami. Je to proste normálny mocenský súboj medzi dvoma gigantmi , ktorí chcú šíriť svoj vplyv.

Môžeme tam, samozrejme, vidieť šírenie demokracie, slobody, ľudských práv. Je možné to celé krásne zafarbiť rôznymi ideologickými floskulami. To tam, samozrejme, zohráva rolu na jednej aj druhej strane. V Rusku prebieha propagandistická vojna v mene boja proti fašizmu, v Európe je to zase boj za slobodu a demokraciu. Samozrejme, každý máme svoj slovník. Ale v konečnom dôsledku ide o bezpečnostné geopolitické záujmy.

Chráňme si národné záujmy

Ruská federácia jednoducho nepripustí, aby Ukrajina prestala byť neutrálnym štátom, aby sa pridala do západného bezpečnostného bloku. Pokiaľ si toto nezoberieme na stôl a nebudeme s touto tézou pracovať ako s východiskom, nikam sa neposunieme. S touto tézou nemusíme hodnotovo či morálne súhlasiť, ale bez takéhoto realistického východiska sa k mieru naozaj nikdy nedopracujeme. Bude tu vždy vojna. Alebo prinajmenšom rinčanie zbraní či studená vojna. Pokiaľ toto niekomu vyhovuje, že by sme sa navzájom medzi Ruskom a EÚ oslabovali, tak nech sa páči, ale môj názor je úplne iný.

Z hľadiska aktivít Slovenskej republiky môžeme si síce povedať svoj názor, ale vzhľadom na našu veľkosť a silu v rámci  medzinárodných vzťahov je náš vplyv veľmi limitovaný. Myslím si preto, že v prvom rade si musíme v týchto veľkých ideologicko-geopoliticko-strategických bojov zachovávať zdravý rozum a hľadieť na svoje národné záujmy.  To je práve to, čo robí vláda Slovenskej republiky a ja preto veľmi silno oceňujem, že hľadí na naše národné záujmy v oblasti ekonomiky a veľmi jasne hovorí, že pokiaľ by boli prijaté sankcie, ktoré ohrozia náš priemysel, našu zamestnanosť, našich ľudí, tak s tým jednoducho súhlasiť nebude. A to je práve to, čo veľmi silne oceňujem.

Východní Ukrajinci môžu umierať?

K poznámkam opozičných kolegov. Poslanec Frešo vo vzťahu k Ukrajincom hovorí, že  zabúdame na to, že sú to ľudia. Ale ľudia sú aj na východe Ukrajiny a títo ľudia sú kántrení. Sú zabíjaní a zabíjaní sú regulárnou armádou Ukrajiny. Je smutné, že niekto dokáže len kvôli geopolitickému sporu a nadržiavaniu jednej strane zatvárať oči nad tým, že tam zomierajú ľudia a že niekto dáva prednosť rinčaniu zbrani pred rokovaniami.

Druhá vec, na ktorú by som rád reagoval, sa týka toho, či sa ide alebo nejde o občiansku vojnu. Nedá sa spochybniť, že Ukrajina je rozdelená medzi východ a západ, to je úplne zrejmý geopolitický fakt. Naozaj si čítajte aj vašich autorov, ako je Samuel Huntington, ktorý úplne jasne tvrdí, že ide o dramatické rozdiely medzi dvoma časťami Ukrajiny. To, že je celá kauza iba ruská konšpirácia, je naozaj pritiahnuté za vlasy. Tam sú naozajstní východo-ukrajinskí povstalci, separatisti. Pripomínam vám váš postoj, postoj slovenskej pravice, keď podporovala separatistov v prípade Juhoslávie, v prípade Srbska, kde nakoniec k tej separácii Kosova došlo.

Kosovo, Gaza a pokrytectvo pravice

Hovoríte, pán Frešo, že NATO nikdy násilne nezmenilo pomer síl. A oni hádzali na Belehrad čo? Papierové kartóniky? Zvrchovanosť Srbska, resp. Juhoslávie nebola porušená? Pán kolega Frešo, skúste si históriu trošku študovať, nemusíte isť do úplnej minulosti, až po mníchovské diktáty, stačí ísť do 90. rokov. A potom sa choďte spýtať vášho kolegu Dzurindu, ako je možné, že súhlasil s bombardovaním Juhoslávie a porušovaním medzinárodného práva. Vy, páni z pravice, dnes nemáte morálne právo čokoľvek odsudzovať, lebo vtedy ste tieto zločiny podporovali, rovnako ako aj v prípade Iraku, kde ste nás zatiahli do protiprávnej vojny. 

V medzinárodných vzťahoch, to by ste mali vedieť, sú minimálne dve školy, ktoré spolu dlhodobo polemizujú – realizmus a idealizmus. Keď ja hovorím realisticky, ako sa veci majú, neznamená, že to idealisticky obhajujem. To znamená, že keď hovorím o ruskom Kryme ako realite, neznamená, že ja hodnotovo súhlasím s tým, čo sa stalo. Iba hovorím, aká je realistická situácia a toto treba veľmi vážne rozlišovať, pretože potom dospejete k záverom, ktoré sú absurdné z hľadiska medzinárodných vzťahov.

Napríklad ste hovorili, že v prípade Gazy by som vystupoval voči Izraelu. Presne tak, kritizujem Izrael, rovnako ako kritizujem aj anexiu Krymu. Len som zvedavý, či aj vy budete so mnou súhlasiť, keby sme teraz urobili vyhlásenie voči Izraelu, aby konečne umožnil Gaze to, čo žiadate v prípade Ruska. Tak poďme do toho. To už zrazu nie, že? Opäť sa u vás ukazuje pokrytectvo, pretože v prípade Gazy už odrazu nechcete hovoriť tie isté veci, ako hovoríte v prípade Krymu.

A čo tresty pre západné mocnosti?

Posledná poznámka je k poslancovi Švejnovi, ktorý hovoril, že každé porušenie medzinárodného práva musí byť potrestané. Viete, keby bolo každé porušenie medzinárodného práva nasledované trestom, tak by museli byť potrestané aj Spojené štáty americké za inváziu do Iraku. Boli? Neboli. Keby bolo každé porušenie medzinárodného práva nasledované trestom, tak by muselo byť potrestané aj NATO za bombardovanie Juhoslávie, suverénneho štátu. Bolo? Nebolo. Keby bolo naozaj týmto spôsobom postupované aj v prípade jednej, aj druhej, aj tretej, aj každej veľmoci, tak v poriadku, vaša téza sedí. Lenže to nie je pravda.

Takže, pán kolega, pokiaľ budete s takou istou vervou kritizovať USA či Izrael za to, že porušujú medzinárodné právo na dennodennom poriadku tým, že, povedzme, Izrael stavia osady na palestínskych územiach alebo tým, že okupuje Golanské výšiny ,alebo že Spojené štáty americké si de facto anektovali kubánske Guantánamo bez toho, aby ho vrátilo Kubáncom, ako oni chcú – tak potom sa o trestaní môžeme baviť. V medzinárodnom práve by sa našlo veľa porušení, ktoré išli zo strany Západu. Pokiaľ však chcete trestať iba jednu stranu a druhej permanentne odpúšťať, tak je to naozaj nespravodlivé. Ak chcete moralizovať, tak by ste mali byť konzekventný.

Na strane mieru

A ešte k tým sankciám ste tvrdili, že nie ste za to, aby poškodzovali ľudí. Sankcie však vždy poškodzujú predovšetkým bežných ľudí, to je proste pointa sankcií. Tlačia na to, aby sa ľudia mali horšie a aby tí potom tlačili na režim a tým pádom ekonomické sankcie vždy poškodzujú tých dole. Ale nielen Rusov, poškodzujú aj nás v Európe a to je tá najväčšia tragédia, že toto je vám jedno.

Na záver. Ubezpečujem Vás, že nie som v tomto spore ani na strane ani Ruska, ani USA, ja som na strane mieru. Hľadajme kompromis, to je celé. Však kde som ja alebo kolega Petrák, alebo kto, hovoril o tom, že obhajujeme nejaké záujmy veľmocí? My iba hovoríme, že sú tu záujmy jednej aj druhej strany, berme to ako fakt a poďme hľadať mier, to je celé. Len preto, že nie sme takí agresívni voči Rusku neznamená, že teraz sme na pozíciách nejakej veľmoci v tomto spore. Toto naozaj nie je futbalový zápas. Mentalita futbalových chuligánov, ktorú predvádzate, že kto nie je s nami je proti nám, to je podľa mňa pre zodpovedných politikov nenáležité a k mieru nás to nikdy nedovedie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
13. september 2014, 22:16

Tu Vás rád podporujem a hovorím "klobúk dole" pri Vašej argumentácii, Luboš.

Viem, že vo Výbore NR SR sa toho veľa pre medzinárodnú situáciu neurobí a akurát sa na Vás pourážali naši pravicoví bardi i nováčikovia, ale je dôležité udržať líniu aj premiérovi. Ľahko by sa mohlo stať, že NR SR na základe odporúčaní Výboru NR SR "európskeho" prijme nejaké pitomé vyhlásenie, za ktoré by som sa ako občan musel hanbiť.

Opýtajte sa ich, prečo je ok, ak sa na bombardovanie Srbska a Belehradu používali bomby s obohatenými hlavicami uránom, prečo je ok, ak raketomety GRAD ukrajinskej armády (inak, generačne sú to najnovšie Kaťuše používané kedysi Ćervenou Armádou na decimáciu fašistických vojsk) používali medzinárodne zakázané fosforové strelivo a ich cieľmi boli obytné domy, občianska infraštruktúra sídlisk a nie tie zborjárske závody,  o ktorých pindajú pravičiari, že ich obsadili povstalci...

len do nich bite, Ľuboš ... a viete, že tu na webe noveslovo.sk už existujú tri kontá na odoslanie finančnej pomoci trpiacim ľuďom v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike? Na bologoch ich nájdete.... a poslanci by veru mohli prispieť, ak prispievame my, voliči.

Obrázok používateľa datatip
#2
Anton Maslo
16. september 2014, 10:40

Ak chce niekto na vlastné oči a uši počuť hlúposti toho klobásového ing. čo hovoril na výbore NR SR :

http://tv.sme.sk/v/30664/freso-o-blahovych-slovach-o-ukrajine-zostava-mi-rozum-stat.html#ixzz3CouUUS1F

Obrázok používateľa datatip
#3
Anton Maslo
16. september 2014, 10:47

P. Blaha - už som na to X krát upozorňoval aj Vás osobne pri rôznych témach. To je vláda a NR SR naozaj taká slabá , že nedokáže verejne deklarovať pravdu ? Ak je to tak, prestaňme financovať napr. RTVS a peniaze dajme napr. na zvýšenie dôchodkov. Tu máte príklad tiežnovinára z denníka Pravda:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/330029-porosenko-je-maximum-z-minima/

Pred časom som tu dal link na reportáž slovenských dobrovoľníkov o situácii na Ukrajine z ich OSOBNEJ návštevy utečeneckého tábora ( nájdete ich na Youtube ako Pokojní bojovníci ). Boris Latta + ostatné médiá, ktoré sa vyhlasujete za nestranné a objektívne , zodvihni zadky a neopisujte ako malé deti v škole zo zdrojov vraj, pravdepodobne, asi, zdá sa..... Dnes je tu opäť prvá a druhá výpoveď :

1./ https://www.youtube.com/watch?v=c1lvhPJQBlU

2./ https://www.youtube.com/watch?v=_cYq4GrASQQ

BORIS LATTA + OSTATN0 MÉDIÁ =

= HORE ZADKY A OTVORTE OČI - DOKÁŽTE, ŽE TO ČO PÍŠETE JE PRAVDA.

 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984