„Humanistický“ štátny tajomník na slovenskom sociálnom ministerstve o dlho žijúcich dôchodcoch

Počet zobrazení: 7878

Uplynul už viac ako týždeň od nehoráznych výrokov Ivana Švejnu, štátneho tajomníka (námestníka či zástupcu) ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Čakal som niekoľko dní na reakcie od členov vlády, od opozície, od ekonómov, od odborov, od Jednoty dôchodcov, od médií... Márne. Je to neuveriteľné, ale na priam strašné vyjadrenia Švejnu – ak mám dobré informácie z vyhľadávacích prostriedkov na internete – nikto nereagoval.

Čo vlastne Švejna povedal? V skratke asi toto: dôchodcovia žijú príliš dlho a to zaťažuje štátny rozpočet(!!!).

Áno, po roku 1989 sme si už zvykli na kadečo. Na likvidáciu mnohých našich aj na zahraničnom trhu renomovaných podnikov a roľníckych družstiev, likvidáciu odborového hnutia a obhajovanie práv pracujúcich, na devastáciu zdravotníctva a školstva, ktoré napriek ideologickým tlakom malo vynikajúcu úroveň atď., atď. S tým súviseli aj nehorázne rozmery rozkrádania toho, čo sa za minulé desaťročia vybudovalo, likvidácia našich dobrých a bezpečných potravín, zrušenie noriem na ich kvalitu a následné zaplavenie „našich“ obchodov dovozom nekvalitných a priamo zdraviu škodlivých potravín z cudziny... Čoskoro sa začali aj snahy o rozoštvávanie generácií – mladých, strednej generácie a tých, ktorí sa mohli len najmenej brániť – dôchodcov. Akoby sa zabudlo na múdrosť našich starších pokolení – na rozprávku o troch grošoch – začali sa ako na bežiacom páse objavovať materiály o tom, že dôchodcovia sú len záťaž, že náš dôchodkový systém je príliš štedrý (!) a že sa dlhodobo nedá udržať, že v budúcnosti sa budú musieť dôchodky znižovať. Ešte ich ani nezvýšili a už začali trepať o ich znižovaní. Toto, takéto reči, by si v žiadnom inom štáte nijaký politik nemohol dovoliť, iba ak by sa obratom chcel stať politickou mŕtvolou. Ale na Slovensku to prechádzalo a zdá, sa podľa nereagovania na Švejnove názory, aj prechádza.

Politici a niektorí novinári sa predháňali v takých vyhláseniach a stanoviskách, akou sú len dôchodcovia príťažou, zabúdajúc na zadné dvierka... Mnohí dôchodcovia sa po desaťročiach práce v neľahkých podmienkach cítili v nových pomeroch po roku 1989 ako odpad, ich dôchodky boli na hranici prežitia a mnohí to cítili tak, že by najlepšie urobili, keby čo najskôr odišli... Ruka v ruke s tým išli aj mnohé prípady, že deti alebo vnuci, indoktrinovaní takýmito vyhláseniami politikov a materiálmi v médiách, sa neštítili okrádať svojich rodičov. Neraz iba za 20 eur na cigarety, drogy, alkohol alebo hracie automaty to aj niekoľko desiatok dôchodcov zaplatilo životom.

Ale to ešte stále nebol vrchol.

Ten dosiahol až nedávno Ivan Švejna, zástupca strany Most-Híd, ktorý je od roku 2016 štátnym tajomníkom na slovenskom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Taký nevyberaný útok práve na starších občanov Slovenska, aký si dovolil ten, ktorý je platený aj z ich bývalých príspevkov, ktoré sa kumulovali aj na jeho štúdium a neskoršie a ešte stále (bohužiaľ) aj na pôsobenie úradníka Švejnu, v žiadnom inom štáte nenájdete. Švejna sa narodil v roku 1965, takže si myslí, že preňho je dôchodok ešte ďaleko a dovtedy si zo svojho „skromného“ platu iste našetrí milióny a na dôchodok nebude odkázaný. Ostatne politici si dokážu vybaviť vždy nejaké teplé miestečko aj v staršom veku a do dôchodku nemusia vôbec ísť (veď nepracovali ani v bani ani pri páse v továrni) a svojimi bohatými skúsenosťami neraz radia ďalej nezištne doma alebo aj v cudzine, ako to vidíme v súčasnosti napríklad aj na doma už odpísaných bývalých slovenských politikoch na Ukrajine.

Najmenej od polovice 19. storočia sa lekárska veda úspešne snaží bojovať proti rôznym nemociam a v dôsledku pokroku medicíny, zdravšieho životného štýlu, lepšej výživy a športu (napriek viacerým vojnovým konfliktom) sa ľudský život predlžuje. To si vždy priali rôzni humanisti a pokrok prírodných vied, medicíny a farmakológie má na tom iste svoj výrazný podiel. Rovnako aj presadzovanie ľudských a sociálnych práv pracujúcich v najhorších podmienkach. Takže pokrok v dĺžke ľudského života sa dosiahol, ale niektorým štátnym úradníkom to prekáža, lebo na dôchodky ide „veľa zdrojov“. A tak proti dlhovekosti a zvyšovaniu dôchodkov (Švejna sa pritom v niekoľkých materiáloch vychvaľuje že sa vraj dôchodky budú lepšie valorizovať, starodôchodcom sa pridá 25 eur, čo vyjde na státisíce a podobne.) sa opakovane ozývajú rôzni dobre platení štátni úradníci a ekonómovia, pre ktorých je jednoznačne najistejším rozpoznávacím znakom ich „humanistický postoj a sociálne cítenie“ najmä voči tým, ktorí sú najzraniteľnejší a už sa nemôžu brániť.

Nazad k tomu autorovi nehoráznych výrokov o dlho žijúcich dôchodcoch. Švejna vyštudoval okrem Vysokej školy ekonomickej aj medzinárodné právo na Komenského univerzite v Bratislave, akoby jedna vysoká škola nestačila... Naozaj, čím viac titulov, tým viac rozumu a hlavne aj „sociálneho“ cítenia. Potom sa dostal na viacero študijných pobytov v zahraničí. Nefinancoval si štúdium, samozrejme, sám, ale zaplatili mu to prostriedky tých dôchodcov, ktoré odvádzali zo svojich platov, keď ešte pracovali, na príslušné zákonom stanovené fondy.

Takýto veľmi vzdelaný, rozhľadený a svetaskúsený človek sa nemohol uspokojiť nejakou iba skromnou „vedeckou akademickou“ kariérou, ale obetavo sa rozhodol vrhnúť do politiky a tak nehľadiac na osobné záujmy, koníčky a pohodlie, prináša pre spoločnosť svoje plné pracovné nasadenie a výsledky, ktoré Slovensko posúvajú rozhodne vpred na stále vyššie stupienky. Už v roku 2009 sa stal podpredsedom strany Most-Híd. Od roku 2010 bol poslancom Národnej rady SR, kde pôsobil ako člen Výboru pre financie a rozpočet a člen Výboru pre európske záležitosti. V roku 2010 bol zároveň štátnym tajomníkom ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Keďže z jedného platu – na rozdiel od jedného slovenského dôchodku – sa nedá vyžiť, bol Švejna v rokoch 1993 až 1996 aj ekonomickým poradcom primátora hlavného mesta SR. Bratislava vtedy – obyvatelia si to iste pamätajú – zažila nikdy predtým netušený rozvoj a rozkvet. Svoje skúsenosti Švejna zúročil potom nezištne na málo lukratívnom poste ako poradca prezidenta Fondu národného majetku SR a aj ako finančný poradca viacerých investičných spoločností. (Inak v stredoveku sa takým cirkevným predstaviteľom hovorilo veľmi výstižne „mnohoobročník“, lebo mnohí farári, kanonici, biskupi atď. mali viacero hmotne dobre zabezpečených pozícií a každá im bez najmenšej námahy vynášala nejaký zisk – boli to tzv. sinekúry.) Švejna už v rokoch 2002 – 2003 pôsobil na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny ako generálny riaditeľ (všetci riaditelia majú ambíciu byť generálmi, akoby funkcia jednoduchého riaditeľa, na to, čo v tých riaditeľských funkciách potom stvárajú, nestačila) sekcie sociálneho poistenia. Keďže je to aj polyhistor a vyzná sa zrejme vo všetkom, v roku 2010 pôsobil počas vlády Ivety Radičovej aj na ministerstve dopravy. To však musel po istej korupčnej afére neslávne opustiť. Upichol sa však teraz na najhumánnejšom sociálnom ministerstve a občas odtiaľ uverejňuje svoje výplody, ktoré by mali našu spoločnosť posunúť vpred... Veď talentov Slovensko nemá nazvyš, a tých, ktorí ešte neušli do zahraničia, treba využiť doma a ponúknuť im aj patričnú funkciu. Za skromný plat.

Čím dlhšie ľudia žijú, tým je to pre štátne dôchodky horšie... uverejnili Švejnov výrok isté nemenované noviny, ktoré už roky klamú, že sú vraj „najčítanejšie“. Redaktorky, ktoré s mandarínskym postojom so Švejnom rozhovor robili, nedokázali ani len protestovať, ani mu položiť relevantnejšie otázky a len sa pripojili k propagácii druhého piliera, ktorý Švejna kedysi pomáhal spoluzakladať. Však to tí prispievatelia už aj cítia na svojich 20 – 30 eurových prídavkoch k štátnym penziám ako úžasný prínos k zlepšeniu svojej životnej úrovne..

Nechcem sa už dlho zaoberať touto novou pravicovou protiľudskou nehoráznosťou. Dôchodky na Slovensku sú nie preto nízke, že ľudia, podľa Švejnu „žijú dlhšie“, ale preto, že na ministerstve sociálnych vecí pôsobia takí asociálne cítiaci ľudia ako Švejna. (Sú aj jeho rodičia dôchodcovia a tiež im vyčíta, že dlho žijú? Asi sotva.) Preto, že štát nerieši daňové úniky, korupciu, schránkové firmy... Český ekonóm Jan Švejnar pôsobiaci v USA, poukázal na to, prečo sú v Českej republike také nízke platy a dôchodky. Situácia je tam podobná ako na Slovensku. Firmami dobre podplatení ekonómovia dlhodobo klamú, že je to vraj pre nižšiu efektivitu práce v ČR a na Slovensku s porovnaním napríklad s Nemeckom. Že by naozaj? Je efektivita práce v ČR a SR všeobecne o dve tretiny nižšia ako v západnej Európe? To platí len v jednotlivých podnikoch alebo odvetviach, ale nie všeobecne.

Čo Švejna na ministerstve práce urobil v tomto smere, aby to tak nebolo? Čo urobil pre výstavbu sociálnych bytov (ubytovne, garsónky, jednoizbové byty) pre mladých, nízko príjmové kategórie alebo aj pre starších? Čo urobil preto, aby v každej väčšej obci, o mestách ani nehovorím, boli okrem jasieľ, škôlok a škôl aj domovy pre seniorov za prijateľné ceny, ktoré si z tých úžasných slovenských dôchodkov môžu zaplatiť? NIČ. To nie je v záujme ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR? Len to, aby dôchodcovia žili čo najkratšie? PEKNÉ.

A toto sa nezmení, kým na ministerstve sociálnych vecí bude štátnym tajomníkom človek, ktorý poukazuje na to, že ľudia dlho žijú... Kým sa proti takýmto politikom a funkcionárom nezdvihne celospoločenský odpor, odmietnutie takých hyenistických postojov a pohŕdanie voči strane, ktorá ich protežuje. Voliči, pamätajte si ich v najbližších voľbách.

Ale ak Švejna nemá nápady, ako z tejto situácie von, ponúkam mu niekoľko námetov. Sociálna poisťovňa by súčasne s výmerom o dôchodku mala dôchodcom posielať aj list, v ktorom by uviedla, že slušný dôchodca si preberie dôchodok len raz a potom dosť. Keby to niektorým natvrdlým novodôchodcom nestačilo, v ďalšom liste by sa mohli pribaliť aj ampulka cyankáli alebo povraz na obesenie... Tým by sa to, čo sociálne cítiaceho štátneho tajomníka na slovenskom sociálnom ministerstve, tak veľmi trápi, možno čiastočne zlepšilo. Lebo veď niektorí dôchodcovia sú naozaj odolní a dovoľujú si drzo dožívať aj vyššieho veku.

Autor je naštvaný (nepatrí sa napísať jadrnejšie slovo) dôchodca

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984