Ján Mazák odobril nástenkový tender?

Počet zobrazení: 3710

Ján Mazák je horúcim kandidátom na kreslo v Súdnej rade. Bývalého predsedu Ústavného súdu, bývalého generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ, poradcu exprezidenta Andreja Kisku a prvého Kiskovho obhajcu v spore s Jánom Francom o pozemok vo Veľkom Slavkove navrhli do tejto funkcie poslanci Alojz Baránik a Anna Zemanová (obaja SaS). V úlohe Kiskovho obhajcu „na súdnom pojednávaní zaujal výrokom, že Franc, ktorému z katastra nik nedoručil list o tom, že prišiel o pozemok, si mal zmenu vlastníka všimnúť na nástenke katastrálneho úradu.“ (spravy.pravda.sk, 15. 12. 2018) Renomovaný právnik odkázal občanom Slovenskej republiky, aby sa každý deň zastavili na najbližšom katastri a zistili si, či včera neprišli o dom, byt, záhradu alebo pole.

V osobe Jána Mazáka zrejme nepôjde len o radové členstvo. Mandát súčasnej šéfky Súdnej rady Lenky Praženkovej síce vyprší až o dva roky, ale ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nezaháľala. „Do balíka zmien v justícii, ktorý ako odpoveď na koronavírus v skrátenom konaní prešiel parlamentom, pridala aj nové dôvody na odvolanie šéfa Súdnej rady.“ (domov.sme.sk, 29. 3. 2020) Ján Mazák pri zmienke o „defilé sudkýň a sudcov s putami na rukách“ (dennikn.sk, 20. 4. 2020) očividne narážal na komunikáciu s Kočnerom alebo jeho klonmi. Posivený svedok sa však domnieva, že právnici by mali odpovedať aj na iné otázky. Napríklad, či to neboli oni, kto formuloval zmluvy pre nebankovky – trebárs pre splátkovú firmu Andreja Kisku –, na základe ktorých sa stovky ľudí prepadli na spoločenské dno. Ján Mazák pripustil, že „v slovenskom súdnictve nastáva čas pomsty, odplaty a čistiek. Ak za pomstu a čistky považujeme vyšetrenie, stíhanie, obžalovanie a odsúdenie ľudí, ktorí sa stali nehodnými nosiť na svojich pleciach taláre.“ (Tamtiež) Zároveň pripustil, že niektoré kroky ministerstva spravodlivosti na očistu justície sa ocitajú „na hrane ústavnosti“. (Tamtiež) Škoda, že „hranu ústavnosti“ v prospech správnej veci nepripustil ako predseda Ústavného súdu, keď išlo o rovnako naliehavú záležitosť. „Fica nazlostilo, že ÚS pozastavil účinnosť zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Podľa neho je to dobrá správa pre zlodejov a podvodníkov, ktorí zbohatli nelegálnym spôsobom, a nedobrá pre tých, čo chcú niečo urobiť s korupciou a klientelizmom.“ (24hod.sk, 8. 5. 2005) V očiach novinárskej mlade, ktorá v tých časoch drela stredoškolské stoličky, prvými bojovníkmi proti korupcii sú Igor Matovič a Veronika Remišová. No bojové chodníčky sú naozaj dávnejšie, kľukatejšie, a najmä šokujú, koho dali dokopy! „Ústavnosť zákona na strane Národnej rady SR a vlády obhajoval Daniel Lipšic, najskôr ako minister spravodlivosti a neskôr (po volebnom víťazstve Smeru v roku 2006 – pozn. aut.) ako opozičný poslanec.“ (cassovia.sk, 26. 4. 2006) Vekovo zrelší investigatívci, ruku na srdce, prešiel by Ján Mazák vašimi lustráciami, keby ho navrhli poslanci Smeru-SD?

V utorok sa vynorila podstatnejšia otázka: Dá sa hovoriť o obnove nezávislosti, rovnosti a dôstojnosti súdnictva, keď posivený svedok podľa slovníka nerozozná, kedy sa privatizáciou práva vyťahuje mafián Marian Kočner a kedy predseda vlády Slovenskej republiky? Po medializovanom zásahu NAKA v dome bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru sa pochválil, že sa stal jeho „prvým skalpom“ (slovensko.hnonline.sk, 21. 4. 2020) a už po prvej návšteve ho „dal dolu z funkcie... A teraz čítam, že na Ficovho a Pelleho osobného priateľa Kajetána nedoľahol len môj hnev, ale aj ruka zákona. Kradli ako po nebohom. Pôjdu dole rad radom.“ (Tamtiež) Ak „ruka zákona“ zasiahne zajtra niekde inde, bude sa riadiť zákonom alebo bosovým hnevom a dychtivosťou po ďalšom skalpe? Keby sa Josef Urválek neriadil Gottwaldovým hnevom na názorových oponentov, kto by dnes vedel o nejakom prokurátoríkovi Urválkovi? Nemal by byť vzorom pre boriteľov starých a skostnatených poriadkov v slovenskom súdnictve? Aj preto, aby mohli pomôcť premiérovi v situáciách, aká nastala po oznámení poslankyne Jany Cigánikovej (SaS), že nezahlasuje za programové vyhlásenie vlády. „Mafia sa usiluje o rozbitie poslaneckých klubov (vládnej koalície – pozn. aut.). Tlaky záujmových skupín rozobrať jednotlivé kluby sú obrovské.“ (domov.sme.sk, 22. 4. 2020) Premiér Igor Matovič nás na aktivizáciu temných síl upozornil tónom, ktorý pripomenul niekdajšieho začínajúceho poslanca Igora Matoviča, keď nám oznamoval, že  mu niekto ponúkol 20 miliónov eur za pád vlády Ivety Radičovej...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984