Jelena Lukašová: „Priznávam svoju zodpovednosť za štátny prevrat na Ukrajine“

Počet zobrazení: 4534

Takto sa vyznáva Jelena Lukašová, ministerka spravodlivosti počas krvavých prevratových dní Majdanu, v rozhovore s redaktorom RIA Novosti Zacharom Vinogradovom. Je jednou z tých, na ktorých sa vyvŕšila súčasná moc; obvinili ju z rozličných trestných činov z toho obdobia. Aj keď mala možnosť vyhnúť sa prenasledovaniu tým, že by opustila Ukrajinu, neurobila tak. Z jej výpovedí sa dozvieme aj o tom, čo sa deje v súčasnosti na Ukrajine, ako funguje právny systém, sloboda slova a prejavu a pod.

Súčasná kyjevská moc ju obvinila z niekoľkých trestných činov, ako napríklad zo sprenevery štátnych prostriedkov, z organizovania streľby na Majdane či spoluúčasti na nej. Zaistili ju a väznili, aby sa dostala na slobodu, musela zložiť kauciu päť miliónov hrivien.

Redaktora zaujímalo, ako sa po tom všetkom Jelena Lukašová pozerá na právny stav na Ukrajine, čo hovorí na obvinenia, aj ako to prijíma a znáša jej rodina.

Zopakovala, že po prevrate ostala s rodinou žiť na Ukrajine, prežili však toho neúrekom. A nielen ona, ale aj jej priatelia, kolegovia, no aj neznámi ľudia. Zo všetkých členov jej rodiny netrpeli hádam len jej dve maličké dcérky.

„Už tretí rok, hovorí Jelena Lukašová, som nezákonne v situácii podozrivej za rozkrádanie štátnych prostriedkov – a to na základe výsledkov vyšetrovania, týkajúceho sa perspektív európskej integrácie, keď som bola ministerkou spravodlivosti Ukrajiny vo vláde prezidenta Janukovyča.“ Popri mne vyšetrovatelia za „spoluúčastníkov“ označili ešte ďalších štrnástich ľudí, z ktorých jedenástich ani nepoznám. Nemám obmedzený pohyb, ale nepokúšam sa opustiť svoju rodinu a krajinu. Nemám ilúzie o súde, starostlivo sa naň pripravujem a som pripravená na každý možný zvrat. Nezriekam sa ničoho. Svoju obranu budujem tak na Ukrajine ako aj v Európe.

Jelena Lukašová v rámci svojho úsilia o spravodlivosť sama podala žalobu na pracovníkov Generálnej prokuratúry. Hovorí k tomu: „Tretí rok starostlivo ukladám fakty o zneužívaní, lžiach, sprenevery, nátlaku či falzifikácii dôkazov v mojej veci pracovníkmi Generálnej prokuratúry. Ja a Generálna prokuratúra sa nachádzame v štyroch občiansko-právnych sporoch a troch trestných veciach, ktoré iniciovali moji advokáti vo vzťahu k pracovníkom prokuratúry, hrubo porušujúcim zákon a moje práva.

Na súdoch, bez ohľadu na tlaky zo strany vlády, dosahujeme víťazstvo za víťazstvom, avšak pokiaľ ide o vyšetrovanie, veci už tak dobre nejdú. Viete, vrana vrane oči nevykole. Klamstvá ako aj porušovanie zákonov a mojich práv sú očividné. Ale pohnať k trestnej zodpovednosti vyšetrovateľov istých si beztrestnosťou, stojacich pred režimom v lokajskej póze, to sa nedá.“

O udalostiach v zime rokov 2013 – 2014 Jelena Lukašová hovorí: „V zime v rokoch 2013 – 2014 došlo na Ukrajine k tragédii, ktorej následky budeme pociťovať desaťročia. Tragédia, ktorá zničila mierový život a obdivuhodnú, dobrú a štedrú krajinu.“ A dodala, že to, čo sa vtedy udialo, je „suchým právnickým jazykom opísané v zákone č. 743-VII zo dňa 21. 2. 2014. Ním boli zbavení zodpovednosti občania, ktorí sa zúčastňovali v období od 21. novembra 2013 masových protestných akcií.

Zákon hovorí, že sa zodpovednosti zbavujú tí občania, ktorí počas celého obdobia Majdanu spáchali „násilné skutky namierené na zmenu, alebo zvrhnutie ústavného poriadku, alebo na uchopenie štátnej moci“, „pokúšali sa siahať na život štátneho alebo spoločenského predstaviteľa“, „diverziou alebo výbuchmi oslabovali štát, podpaľačstvom, alebo inými prostriedkami masovo ohrozili život ľudí, dopúšťali sa fyzického násilia, alebo inak poškodzovali ich zdravie“ a ďalších viac ako 60 trestných činov.

Zákon podpísal Oleksandr Turčynov, ktorý sa vtedy samozvane rozhodol, že bude vykonávať právomoci prezidenta krajiny. Čo sa týka podstaty zákona, „revolucionári“ zakotvili v ňom, v horúčke a úžase, čo v zime 2013 – 2014 páchali účastníci masových protestov, zameraných na násilné zmeny a zvrhnutie štátneho systému: rozsiahle ničenie životov a desiatky ďalších zdokumentovaných trestných činov. Oslobodzujúc seba a svojich podporovateľov zo zodpovednosti za tieto skutky sa terajšia moc sama priznala k týmto zločinom.

Preto právny spor o tom, čo sa stalo potom, osobne pre mňa nie je možný. Teraz o zodpovednosti. Priznávam svoju osobnú zodpovednosť za všetky činy a prečiny a rozhodovania nášho vedenia, ktorého súčasťou som bola. Žijem na Ukrajine a túto zodpovednosť nesiem každý boží deň už takmer tri roky. Pred Bohom, rodinou, sebou aj ľuďmi. V kostole, doma, vo väznici, na výsluchoch i hľadiac mame a dcéram a mojim priateľom do očí.

Bola som súčasťou vedenia, ktoré sa nevyrovnalo s krízou, aj keď nie z vlastnej vôle, pripustilo však krvavé udalosti v tých dňoch a nebolo schopné udržať situáciu pod kontrolou. Preberám zodpovednosť za všetko dobré, čo robilo vedenie, ktorého súčasťou som bola, aj za všetky prehrešky, nezdary, nesprávnosti, ktoré tak isto boli.

Verila som sile akcií, málo času som však venovala sile slova. Skutočne som sa málo stretávala s ľuďmi. Pri tom naše vedenie podporovali milióny. Aj teraz, keď mám tú možnosť, chcem povedať: prepáčte mi, prosím. Odpusťte, buďte však pri mne. Ste silní a silní vedia odpúšťať, postaviť sa a vyhrávať, zhodnotila svoj podiel „viny“ Jelena Lukašová.

Podľa nej dnes na Ukrajine neexistuje žiadny systém právnej ochrany. Krajinu zachvacuje zločin. „Zreformovaná“ polícia nechráni pred množiacou sa kriminalitou, ba navyše, ju svojou slabosťou a korupciou stimuluje. Za prudkým nárastom a zhoršením kriminality je prepustenie profesionálov.

Presné údaje nárastu kriminality vláda starostlivo skrýva, experti však tvrdia, že všeobecne od roku 2013 kriminalita vzrástla o 264%, krádeže vozidiel o 100%, vrážd je viac o 67% a lúpeží o 46%. V priebehu roka 2016 v dôsledku zločinnosti trpelo až  444 617 ľudí, z ktorých 187 620 v dôsledku ťažkých a veľmi ťažkých zločinov. Rukami zločincov zahynulo 6 988 ľudí. Je to vojna proti vlastnému ľudu, a nie je tajomstvom, že tí, ktorí majú chrániť právny poriadok, neraz osobne riadia zločinecké gangy.

Na Ukrajine niet žiadnej slobody slova. Každý názor na udalosti, ktorý sa rozchádza s oficiálnou doktrínou, je zločinom. Všetky prostriedky masovej informácie sú prakticky pod tvrdým dozorom. A ten, kto sa ešte odváži písať pravdu, je prenasledovaný a pod nátlakom. V súčasnosti, od čias získania nezávislosti Ukrajiny v roku 1991, je podľa „Reportérov bez hraníc“ najhoršie obdobie. Ukrajina sa nachádza v rebríčku niekde medzi Alžírskom a Hondurasom. Podľa hodnotenia Freedom House z roku 2014 je Ukrajina krajinou s neslobodnými prostriedkami masovej informácie.

Rôznosť myslenia je potláčaná alebo zatlačená do ilegality. Byť žurnalistom, ktorý kritizuje moc, je na Ukrajine nebezpečné. Ohrozenie života žurnalistov je reálnejšie, ako si mnohí myslia. Za väzňa svedomia bol označený novinár Ruslan Kocaba väznený jeden a pol roka len pre to, že verejne odmietol vojnu na východe. Ohavný zločin bol spáchaný zastrelením spisovateľa a novinára Olesa Buzina. Preukázateľná poprava novinára Pavla Šeremeta, ktorý sa stal obeťou výbuchu v centre Kyjeva za bieleho dňa. Vyšetrovanie vrážd je zdĺhavé, vedené dostratena. Od roku 2015 po nedošetrenom a nedokázanom obvinení zo separatizmu a z vytvorenia televízneho kanála „Novorossija“ sú vo vyšetrovacej väzbe ochranca práv a novinár Dimitrij Vasilec a technik Jevgenij Timonin. Zoznam obetí je veľký.

Domáce médiá moc skrotila. Zastrašovanie a nátlak na ich majiteľov ich prinútili k sebacenzúre. Prenasledovaniu za inakosť myslenia nie sú vystavení len predstavitelia médií, ale aj obyčajní občania. Internetové noviny „Krajina.UA“ pokúšajúce sa o prezentovanie alternatívnych názorov vo vzťahu k moci, sú pripravené na útok bezpečnostnej služby Ukrajiny. Novinárom je známe, že v SBU sa fabrikujú obvinenia z trestných činov s cieľom zatvárať predstaviteľov „Krajiny.UA“ a noviny umlčať.

To je trest za desiatky materiálov o korupcii v najvyšších vrstvách moci. Za pravdu. O tom hovoriť nemožno. To je podľa dnešných meradiel – extrémizmus. Vyjadrujem podporu novinárom „Krajiny“.

Napokon Jelena Lukašová odpovedala na otázku o konflikte na východe krajiny, aké právne možnosti vidí na jeho urovnanie: Konflikt na východe Ukrajiny sa nikdy nevyrieši vojnou. Jediný spôsob, ako dosiahnuť mier, je cesta politická a právna. Pravda, pre moc je vojna jediným spôsobom, ako sa udržať a legalizovať všetky svoje prechmaty. Z celej duše prajem mier a rozkvet Donbasu a jeho statočným obyvateľom.

(Z ruského originálu voľne preložil a upravil Juraj Purgat)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984