Reklama
Reklama

„Júnová“ vážna hudba a opera na koncertoch, v divadle a v televízii

Počet zobrazení: 2745

Slovenská filharmónia a Opera SND sa v júni lúčili so sezónou 2016/17. V Redute to bol nádherný koncert SF (15. 6.), na ktorom zaznela Mahlerova Tretia symfónia dirigovaná niekdajším umeleckým šéfom SF Emanuelom Villaumeom. Opäť sme mohli obdivovať jeho úžasný ponor do partitúry diela a jeho spôsob prenášania vlastnej emócie z hudby na dirigovaný orchester. Páčila sa nám aj anglická speváčka Jennifer Johnston interpretujúca piesne Chlapcov zázračný roh, ktoré sú súčasťou tohto geniálneho Mahlerovho diela.

unos_zo_serailu.jpg

Opera SND uviedla ako poslednú premiéru sezóny Mozartovu operu Únos zo Serailu (16. 6.) v rámci tzv. operného štúdia, do ktorého pri každej novej inscenácii angažuje mladých spevákov z rôznych krajín na základe konkurzu. Viac než výkony mladých spevákov v náročných úlohách (k tým najlepším patrili práve slovenskí speváci vypožičaní zo súboru SND a mladé nádeje Eva Bodorová a Marianna Hochelová) zaujalo orchestrálne naštudovanie mladého Petra Valentoviča. Milým prekvapením bola prvá operná réžia choreografa a režiséra muzikálov Jána Ďurovčíka a k pôsobivému vizuálu prispeli autori scény (Martin Černý) a kostýmov (Ľudmila Varossová).

Slovenský skladateľ LADISLAV BURLAS nedávno oslávil veľké životné jubileum (90 rokov).Pekným holdom k tomuto výročiu bol koncert detského pražského zboru KAMPATA (25. 6.), ktorý v Dvorane VŠMU venoval majstrovi predvedenie jeho cyklu Deti z nášho domu. Pri tej príležitosti Národné osvetové centrum udelilo skladateľovi pamätnú medailu sv. Gorazda za skladateľskú činnosť pre spevácke zbory. Zdanlivo šlo o maličkosť, no pochybujem, že by sa našiel slovenský detský zbor, ktorý by nacvičil nejaké skladby Petra Ebena a šiel mu ich zaspievať do Prahy. Aj v tom sa prejavuje naša kultúrna nerozvinutosť.

O speváckom zbore sa pojednávalo (26. 6.) aj na televíznej obrazovke vo francúzskom filme Slávici v klietke. Pekne nakrútený film (akých by sme na STV1 a STV2 radi videli viacej) demonštroval, ako možno prostredníctvom zborového spevu z nezvládnuteľných pubertiakov vychovať citlivých mladých ľudí. Film by sa mal povinne premietať na našich školách pedagógom, aby si nemysleli, že vychovávať deti je možné len prednáškami a zákazmi, alebo finančne neúnosnými megaprojektmi. Veď práve umenie je k tomu najlepším prostriedkom. Pri sledovaní tohto filmu nám zároveň bolo smutno pri spomienke na to, na koľkých bratislavských školách sa pred príchodom „slobody“ spievalo.

Fotozdroj: www.snd.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama