Reklama
Reklama

K leteckej katastrofe Boeingu 777 nad Ukrajinou

Tlačová správa veľvyslanectva Ruskej federácie v SR
Počet zobrazení: 4282


malajzijsky_boeing.jpg

17. júla došlo k tragédii – nad Ukrajinou sa zrútilo lietadlo Malajzijskej leteckej spoločnosti.

Ruská strana ako prvá vyhlásila, že je nevyhnutné uskutočniť nezávislé, otvorené a objektívne vyšetrovanie príčin tejto katastrofy. Vyšetrovanie má byť medzinárodné a  prebiehať za prioritnej účasti ICAO a ďalších medzinárodných štruktúr, vrátane Medzištátneho leteckého výboru, do ktorého patria aj predstavitelia Ruska a Ukrajiny. Vychádzame zo skutočnosti, že takýto formát zabezpečí skutočne nezávislé vyšetrovanie, umožní vyhnúť sa jednostrannému hodnoteniu a odhalí ozajstné príčiny tragédie.

Vo svojom vyhlásení z  21. júla ruský prezident V. Putin zdôraznil, že „nikto nemá právo zneužiť túto tragédiu pre dosiahnutie vlastných úzkych a zištných  politických cieľov. Takéto udalosti majú ľudí spájať, nie rozdeľovať. Treba, aby všetci tí, ktorí sú zodpovední za situáciu v regióne, zvýšili svoju zodpovednosť tak voči vlastnému ľudu, ako aj voči národom tých krajín, ktorých štátni príslušníci sa stali obeťami tejto katastrofy“.

Vo vyhlásení taktiež uvádza, že „treba prijať všetky nevyhnutné opatrenia na zaručenie bezpečnosti medzinárodných odborníkov počas práce v mieste tragédie. Je dôležité, aby tam pôsobila plnohodnotná skupina odborníkov pod záštitou ICAO, príslušná medzinárodná komisia. Treba urobiť všetko na zaručenie jej úplnej, absolútnej bezpečnosti, zabezpečiť humanitárne koridory, nevyhnutné pre činnosť komisie“.

Vzbudzuje údiv, že ešte pred začatím vyšetrovania oficiálni predstavitelia niektorých štátov sa poponáhľali s  tým, aby bez dôkazov zverejnili vlastné verzie príčin leteckej katastrofy, čím vyvinuli nátlak na priebeh vyšetrovania. Pokusy Kyjeva už pred akýmkoľvek vyšetrovaním označiť katastrofu za teroristický akt, a tým naznačiť ukrajinským vyšetrovateľom, aby sa tým riadili vo svojej práci, sú neprípustným nátlakom na činnosť komisie.

Na margo obvinení, znejúcich z  Kyjeva, o vypustení rakiet priamo z územia Ruska, ministerstvo obrany Ruska zodpovedne vyhlasuje, že 17.júla prostriedky protileteckej obrany ozbrojených síl Ruskej federácie neboli v tomto regióne nasadené a ani lietadlá ruského vojenského letectva nelietali v oblastiach, hraničiacich s Doneckým regiónom.

Zároveň v oblasti Donecka boli 17. júla (a doposiaľ sú) nasadené ukrajinské jednotky s 27 raketovými zariadeniami typu BUK-M1, schopné zasahovať ciele vo viac ako 30 kilometrovej výške.

Ruské rádiotechnické zariadenia evidovali činnosť rádiolokačnej stanice ukrajinských protilietadlových raketových komplexov BUK v deň pádu malajzijského lietadla. Úsek trasy letu malajzijského Boeingu 777, ako aj miesto jeho pádu patria do zásahového pásma dvoch ukrajinských batérií protilietadlového raketového komplexu s veľkým doletom S-200 a troch batérií stredného doletu BUK-M1.

Ruské letecké technické zariadenia v priebehu dňa 17. júla registrovali činnosť rádiolokačnej stanice RLS-9s18 „Kupol“ batérie protilietadlového raketového komplexu BUK-M1, rozmiestneného pri obci Styla (30 km južne od Donecka). Treba tiež zohľadniť, že technické špecifiká protilietadlového raketového komplexu BUK-M1 umožňujú výmenu informácií o leteckých cieľoch medzi batériami jedného útvaru. Rakety sa tak môžu vypustiť súčasne zo všetkých batérií, umiestnených v obci Avdejevka (8 km severne od Donecka) alebo v obci Gruzsko-Zarianskoje (25 km východne od Donecka).

Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, ktoré má zasahovať pomerne rozsiahle územie, ruská strana pokladá za nevyhnutné nastolenie okamžitého prímeria v ukrajinskom konflikte. Veríme, že po tejto tragédii sa zabudne na politické ambície a všetci sa zjednotia okolo budovania dialógu a obnovenia vzťahov medzi Juhovýchodom a  Kyjevom na základe princípov nevyhnutnosti rovnoprávneho ústavného procesu, dohodnutých v Ženevskom vyhlásení.

Foto: Zdroj Pervyj kanal

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
21. júl 2014, 20:41

my starší čo máme výhodu dobrého ovládania ruského jazyka si môžeme oveľa viac overiť na www.1tv.ru, denne o 10,00 o 16,00 a o 19,00 hod nášho času, či už na internete, alebo kto má možnosť sledovať TV.

Tie naše správy médií, to je hrôza - prečo ich neobviníme z vojnového štvania?

Obrázok používateľa P.Guman
#2
Pavel Guman
21. júl 2014, 22:12

Bubny znejúce od natovcov a ich slúžiacich médií dnes po tlačovke ministerstva obrany Ruska dobubnovali, tak ako bubnovali niekoľko dní, volajúc do vojny proti "zloduchovi" Basharovi al-Assadovi, že "jeho" armáda použila chemické zbrane a nakoniec vysvitlo aj s pomocou ruských dobrovoľníkov prinašajúcich pravdivé informáci priamo z tejto oblasti, že ich použili priateľia natovcov - teroristi.

Dôkaz ako slúžia aj naše média záujmom imperializmu (natovcov) je uvedenie tlačovky Obamu v priamom prenose, kde tak klamal o leteckej katastrofe, že si nepamätal, čo povedal pred niekoľkými minútami ...(klamstiev je veľa, ale pravda len jedna). A z dnešnej tlačovky predstaviteľov ministerstva obrany Ruska, kde všetko bolo o pohybe malajzijského lietadla graficky a pomocou snimkov vysvetlené, neviem o tom, že by bol priamy prenos v "našej" tv......

Príkladom ako môžu politici s pomocou médií vymývať mozgy je Kyjev, kde ľudia prinášajú kvety z úcty k obetiam z lietadla, a k mŕtvym, ktorí ležia (po ostreľovaní mesta natovsko-ukrajinskou chuntou) denodenne po uliciach Luganska ani kytica....  

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama