Reklama
Reklama

K nástupu "pápeža biednych"

Počet zobrazení: 3636

Prvé dni na Petrovom stolci vo Vatikáne, má už novozvolený pápež František za sebou, no neprestáva sa o ňom hovoriť a písať vo všetkých svetových médiách. Bolo by podľa mňa na škodu, ak by sme nechali bez povšimnutia túto udalosť na stránkach Slova. Či sa to niekomu páči alebo nie, vyvolalo to obrovský záujem vo verejnosti aj na Slovensku. Po všetkých nedôstojných škandáloch a odhaleniach, vydávajúcich svedectvá o tom, že ani najvyšší cirkevní otcovia nežili tak, ako im prikazovala viera a Desatoro, cirkev si zvolila za svojho najvyššieho človeka mimoriadne skromného, s veľkým sociálnym cítením. Svet spozornel, keď si vypočul jeho prvé vyhlásenia o úmysle zamerať všetko svoje úsilie predovšetkým na tých najbiednejších. Chudobných ľudí to určite potešilo, na druhej strane však ešte nevieme, aký ohlas budú mať podobné vyhlásenia v radoch tých, ktorých jediným cieľom v živote je hromadenie bohatstva. Skôr by som povedal, že podobné vyhlásenia vyvolávajú na ich tvárach úškrn a nie obdiv. Už sa ozval slovenský rímskokatolícky kňaz Anton Srholec, ktorý verejne vyhlásil, že naši vysokí cirkevní hodnostári, by tiež mohli vyjsť von zo svojich biskupských palácov. Anton Srholec je človek, ktorého si slovenská verejnosť váži a pozná ho nielen ako saleziána a spisovateľa, ale aj ako charitatívneho pracovníka. Je zakladateľom resocializačného centra Resoty, pod ktorého strechou našlo domov 60 bezdomovcov a 40, nim ambulantne dochádza.

Nový pápež Jorge Mario Bergoglio ponúka veriacim a celému svetu návrat k ranokresťanským cnostiam, ako boli úprimnosť, skromnosť a čistota. Už to, že si zvolil meno po stredovekom askétovi z 13 storočia, Františkovi z Assisi, o niečom svedčí. Bol to svätec legenda, o ktorom sa vie, že chodieval vo vyčaptaných sandáloch a dobrovoľne sa zriekol všetkého bohatstva po svojom otcovi. Aj nový pápež, keď bol už vo vysokej cirkevnej hodnosti, odmietol limuzínu a osobného šoféra. Cestoval do práce hromadnou dopravou, odmietol luxusne zariadený dom a nasťahoval sa do jednej izby. Vie niekto o kardinálovi vo svete, ktorý by si sám kupoval v novinovom stánku dennú tlač, alebo ktorý by sa sám staral o svoju bielizeň so všetkým, čo k tomu patrí? J. M. Bergolio to považoval za samozrejmosť.

Ak sa dnes nový pápež pasuje za „pápeža biednych“ to ešte neznamená, aby každý chodil vo vyčaptaných sandáloch. Svoj názor na biedu vo svete už stihol vysvetliť aj všetkým diplomatom, ktorí sa nachádzajú vo Vatikáne. Komu inému by to mal vytknúť, ak nie tým, čo majú zodpovednosť za usporiadanie tohto sveta? Ak si uvedomíme, že každú sekundu zahynie od hladu vo svete jedno dieťa a potom si pustíme Smotánku, v ktorej sa naparujú naše celebrity svojimi kabelkami, róbami a topánkami, ak k tomu prirátame počet nezamestnaných, bezdomovcov a chorých ľudí, ktorí nemajú na lieky... obdiv voči ich šikovnosti a bohatstvu sa vyparuje. Kto iný, ako politická a ekonomická elita má väčší podiel na tomto stave? V týchto dňoch, prebehlo stretnutie najvyšších cirkevných hodnostárov, s našimi ministrami, o stave cirkevného majetku na Slovensku. Zdá sa, že kompetentní sa dohodli na tomto projekte, treba to vraj už iba technický dotiahnuť. Neviem, či na tejto dohode sa podieľa aj zvolenie nového pápeža, no novinári boli pri tom a kompetentným vytkli posedenie v drahej reštaurácii. Ak dokáže byť skromný pápež, skromnejší by mali byť aj jeho služobníci, zaznelo v Televíznych novinách.

Pápež František to nebude mať ľahké, ak bude mať na svojej strane iba biednych. Bohatí ľudia sa iba ťažko zbavujú svojho nahromadeného majetku. Spomeňme si, ako dopadol samotný Ježiš v Dostojevského románe Inkvizítor. Prišiel znova na zem a začal ľudí zadarmo liečiť, učiť ich skromnosti a dodržiavať Desatoro. Uvrhli ho do väzenia a mohol si vybrať - buď ho znova pribijú na kríž, alebo sa dobrovoľne vráti na nebesia. Na usporiadaní spoločnosti, sa nič nebude meniť, oznámili mu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa kormuth
#1
Emil Kormuth
25. marec 2013, 16:17

Dobre sa to cita a s mnohym suhlasim (az na toho Srholca ako vzor!). Len chcem podotknut dve veci, ktore mozu hrat dolezitu rolu:

1.novy papez je jezuita, clen najlepsie organizovaneho radu s obrovskou intelektualnou silou, ktory ma uzasnu skusenost a prax s komunikaciou a manipulovanim a

2. tolstojovcina davno ukazala svoju nefunkcnost ( a to ti pani vedia!)

takze pockajme si co z toho " technicky vylezie"!

S pozdravom

 

Profesor Emil Kormuth, Durban, Juzna Afrika

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama