Kaníkove experimenty

Počet zobrazení: 4614

Nikdy som politickú stranu SDKU-DS nevolil, takže by mi mohol byť jej osud ľahostajný. Nedalo sa však nevšimnúť, ako húfne začali opúšťať jej predsedu všetci tí, čo nám dlhé roky mútili hlavy hodnotami, myšlienkami a cieľmi, ktoré je schopná pre Slovensko zabezpečiť iba táto strana s Dzurindom  a Miklošom na čele alebo bez nich. Zrazu však, keď sa nad ich preferenciami začalo zmrákať, stali sa z nich prebehlíci ktorí si našli bezpečie u iného predsedu, pod strechou inej politickej strany, pod ktorú až tak nezateká. Vymenili svoje už vyblednuté stranícke preukazy za iné, novučičké doklady. Možno aj dúfali, že Slovensko tak zabudne na ich najväčší hriech, ktorého sa dopustili pri predaji strategických podnikov. Kam sa zrazu podel vyšší princíp, ktorý by mal byť základnou výbavou každého politika? Zahlušilo ho ich vedomie a svedomie, inštinkt, ktorý im prikázal postarať sa predovšetkým o seba, o svoje zotrvanie vo vysokej politike. Osud strany a jej predsedu im bol ľahostajný, no každý si všimol, že ho opustili v najťažších chvíľach.  Preto necítim obdiv k ich vandrovníckemu spôsobu života, ktorý nám predviedli priam ukážkovo.

kanik_ds_vyrez.jpg

Najdlhšie zo všetkých bývalých papalášov vydržal pri Pavlovi Frešovi Ľudovít Kaník. Človek by si mohol myslieť, že v jeho výbave ostalo viac vernosti, ako tomu bolo u iných. Ja si však myslím, že práve on tejto strane a jej predsedovi uškodil najviac rovnako, ako keď vovliekol Demokratickú stranu do náručia Dzurindovi. Postaral sa tak, aby táto kedysi slávna politická strana, ktorej ku koncu šéfoval, úplne zmizla zo scény. Pán Frešo urobil veľkú chybu, keď ho púšťal pred kamery a do politických debát. Po každom jeho televíznom vystúpení išli preferencie SDKÚ-DS, prudko dolu. Ľudia už mali plné zuby jeho experimentovania v sociálnej politike. Veď aj Iveta Radičová musela Kaníka i Beblavého krotiť a brzdiť, keď pôsobili na ministerstve práce a sociálnych vecí. Dnes má tento poslanec svoju vlastnú stranu – Demokrati Slovenska – a neprestáva nás ohurovať svojimi sociálnymi nápadmi. Darmo by ste však hľadali v predvolebných prieskumoch aspoň jeden, v ktorom by zaujal dôstojné miesto. Žiadna agentúra ešte nevymyslela takú tabuľku, v ktorej by strana Ľudovíta Kaníka mohla zaujať voliča.

Jedno Kaníkovi nemožno uprieť – vytrvalo a neodbytne sa snaží zaujať verejnosť svojou sociálnou múdrosťou. Naposledy sa predviedol v nedeľu 7.2. v  televíznej debate na TA3. Navrhol v nej ministrovi Richterovi, aby sa na ľudí, ktorí majú iba základné školské vzdelanie, nevzťahoval zákon o minimálnej mzde. Tvrdil, že iba máloktorý podnikateľ zamestná človeka, ktorý mu bude za 405 eur hrubého, zametať dvor alebo pásť kozy. Pán Kaník asi nepozná prevádzky, v ktorých práve títo ľudia robia pri miešačkách, vláčia maltu na lešenie alebo na x-té poschodie, vykladajú vagóny a kamióny, robia tie najťažšie práce v mäsopriemysle, kopú kanály, naťahujú káble, stavajú stĺpy, sťahujú drevo z hôr, kŕmia dobytok, prerážajú diery do betónu... a za touto prácou aj cestujú. Bez týchto činnosti sa ešte dlho nezaobídeme, no pán Kaník im nedopraje ani tých 405 eur v hrubom, pretože majú iba základné vzdelanie. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by to vyzeralo s vyplácaním mzdy, ak by niekto, kto má gymnázium no žiadnu inú špecializáciu, dostával za rovnaké výkony viac ako človek so základným vzdelaním, ak spolu vykladajú vagóny. Vyjadruje sa dosť opovržlivo o nevzdelanosti tých, čo sú dlhodobo nezamestnaní, no nepovedal nám, akú mzdu by mali vlastne dostávať. Dvesto alebo tristo eur v hrubom? O jeho experimentovaní s dôchodkami vieme svoje, no týmto by prebudoval Slovensko na jednu veľkovýrobňu mizerných dôchodkov. Možno by som sa mohol zmieniť ešte aj o upratovačkách, veď sú to najviac vykorisťované ženy. Videl už tento pán sociológ na vlastné oči, koľko práce musí takáto žena zvládnuť, povedzme, v mäsopriemysle, v priestoroch, v ktorých je všetko mastné, koľko prepraviek jej prejde cez ruky po každom použití, koľko zamastených okien musí poumývať, postarať sa o poriadok a čistotu v udiarňach, chladničkách a mrazničkách? Ani na tieto "otrokyne", by sa nemala vzťahovať minimálna mzda len preto, že majú iba základné vzdelanie? Vyučená cukrárka, ktorá si nenašla prácu vo svojom odbore by dostala automatický viacej?

Pán Kaník sa niekoľkokrát už v médiách zmienil aj o tom, že učiteľom treba pridať na platoch. Nepovedal nám však, či sa niečo zmení aj na vzdelanosti tohto národa, ak im bude pridaných 140 a potom 90 eur. Budeme mať aj naďalej toľko ľudí s neukončeným vzdelaním? Je síce pravdou že najväčší podiel na tomto stave majú rodičia a spoločnosť, no ani učitelia nie sú bez viny. Ako to, že púšťajú do života žiakov s neukončeným základným vzdelaním? Ako to, že sa im nepodarilo za osem rokov vzbudiť a vyvolať v nich záujem o vzdelanie? Ak nie na strednú školu s maturitou, aspoň na učňovku pripraviť žiaka, by malo byť základnou podmienkou každého pedagóga. To by však už bola iná kapitola a pán Kaník by nemal s kým experimentovať a hovoriť o pasení kôz, v priamom prenose.

Fotozdroj: demokratisk.sk/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984